Vivolink PRODPDVI7.5 video cable adapter 7.5 m DisplayPort DVI-D Black
£38.48
£32.07
Pro Displayport - DVI-D, FHD, 7.5m, Black
- High resolution of 1080p@60Hz
- 99.9% copper conductor
- High quality type A connector with lock, 15um gold min.
- Triple shielding in cable and extra shielding in connector
- Mechanical lock incorporated in the connector prevents connection loss
- High flexibility ensuring small bending radius
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | PRODPDVI7.5 |
| EAN | 5712505543047 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
High Performance DisplayPort to DVI Adapter Cable.
Supporting 1080p@60Hz. It's enhanced flexibility ensures a small bending radius. The DisplayPort Cables offer both technical and physical advantages, especially in long distance professional applications."
Supporting 1080p@60Hz. It's enhanced flexibility ensures a small bending radius. The DisplayPort Cables offer both technical and physical advantages, especially in long distance professional applications."
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Converter type | Active video converter |
| Audio connector | No |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 7.5 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1920 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Dual Link DVI | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | No |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Weight | 392 g |
| Package width | 208 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 492 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 208 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 492 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Supported resolutions | 4K@60Hz |
| Cable colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microconnect HDMI-DP-CON3 video cable adapter 3 m ...
Shop NowVivolink PROHDMIUSBAB4 video cable adapter 4 m HDM...
Shop NowLindy 1m HDMI to DVI-D Cable, Gold Line
Shop NowLindy 10m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowLindy 2m HDMI to DVI-D Cable, Gold Line
Shop NowCables Direct USB C to HDMI 4K @ 60HZ 5 m USB Type...
Shop NowLenovo 4X90R61022 video cable adapter 0.24 m USB T...
Shop NowVision TC 1MDPHDMI/BL video cable adapter 1 m Disp...
Shop NowVision TC-MDPHDMI/BL video cable adapter Mini Disp...
Shop NowVivolink PRODPDVI4K2 video cable adapter 2 m Displ...
Shop NowVivolink PROHDMIVGA1 video cable adapter 1 m HDMI ...
Shop NowDigitus USB-C 3.2 Gen2 adapter / converter cable, ...
Shop NowDigitus USB-C 3.2 Gen2 adapter / converter cable, ...
Shop NowStarTech.com 2m VGA to HDMI Converter Cable with U...
Shop NowMicroconnect HDMI-DP-CON1 video cable adapter 1 m ...
Shop NowLindy 5m Premium VGA and Audio Cable
Shop NowMicroconnect MC-USB3.0HDMI video cable adapter 0.1...
Shop NowLindy 3m Active Mini DisplayPort to HDMI Cable wit...
Shop NowLindy 5m USB Type C to DP 4K60 Adapter Cable with ...
Shop NowLindy HDMI 18G to DisplayPort 1.2 Converter
Shop NowVivolink PROHDMIUSBAB5AMP video cable adapter 5 m ...
Shop NowLogiLink CV0106 video cable adapter 1.42 m Black
Shop NowLindy 1m HDMI to DisplayPort Cable
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K1.5 video cable adapter 1.5 m ...
Shop NowALOGIC Ultra USB-C to HDMI Cable with 100W Power D...
Shop NowStarTech.com 1ft (30cm) HDMI to DisplayPort Adapte...
Shop NowLindy 1m USB Type C to HDMI 8K60 Adapter Cable
Shop NowLindy 2m Active DisplayPort 1.4 to HDMI 8K60 Cable
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) USB-C to HDMI Adapter Cable...
Shop Nowi-tec USB-C Triple 4K HDMI Video Adapter, Power De...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K10 video cable adapter 10 m Di...
Shop NowVivolink PRODPDVI5 video cable adapter 5 m Display...
Shop NowVivolink PRODPHDMI7.5 video cable adapter 7.5 m Di...
Shop NowLindy VGA to DVI-D Converter
Shop NowVivolink PRODPHDMI10 video cable adapter 10 m Disp...
Shop NowLindy Mini DisplayPort 1.2 to DisplayPort 1.2, HDM...
Shop NowLenovo 03X6402 video cable adapter 0.172 m mini-Di...
Shop NowVivolink PROVGAHDMIFLY3 video cable adapter 3 m VG...
Shop NowVivolink PROHDMIUSB3 video cable adapter 3 m HDMI ...
Shop NowVivolink PROHDMIDVI3 video cable adapter 3 m HDMI ...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K3 video cable adapter 3 m Disp...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K1 video cable adapter 1 m Disp...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K7.5 video cable adapter 7.5 m ...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K2 video cable adapter 2 m Disp...
Shop NowVivolink PROHDMIDVI7.5 video cable adapter 7.5 m H...
Shop NowVivolink PROHDMIDVI5 video cable adapter 5 m HDMI ...
Shop NowLindy HDMI 1.4 to DisplayPort 1.1 Converter
Shop NowLenovo 03X6402 0.172 m mini-DisplayPort VGA Black
Shop NowStarTech.com VGA to HDMI Adapter with USB Audio & ...
Shop NowLindy 7.5m Premium VGA and Audio Cable
Shop NowLenovo DisplayPort - VGA 0.2 m
Shop NowStarTech.com 2-Port DisplayPort MST Hub, Dual 4K 6...
Shop NowStarTech.com HDMI to DisplayPort Adapter - 4K 30Hz
Shop NowLindy 1m Active DisplayPort 1.4 to HDMI 8K60 Cable
Shop NowLindy 3m HDMI to DisplayPort Cable
Shop NowMicroconnect MC-USBCHDMI5 video cable adapter 5 m ...
Shop NowSandberg HDMI Capture Link to USB-C/A
Shop NowMicroconnect HDMDPP1 video cable adapter 0.15 m HD...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K5 video cable adapter 5 m Disp...
Shop NowMicroconnect MC-USBCHDMI3 video cable adapter 3 m ...
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) USB C to HDMI Cable - 4K 60H...
Shop NowLindy HDMI 4K60 to DisplayPort 1.2 Converter
Shop NowDELL DANAUBC087 video cable adapter 0.2 m DisplayP...
Shop NowDELL Adapter – USB-C to HDMI 2.0
Shop Nowj5create USB-C to Dual USB-C with Video or Power D...
Shop Nowj5create JCC157-N USB-C® to HDMI™ 2.1 8K Cable
Shop NowLenovo 4X90Q93303 video cable adapter 0.2 m USB Ty...
Shop NowHP Pavilion USB-C to HDMI 2.0 Adapter Black
Shop NowALOGIC DisplayPort to Dual DisplayPort 1.2 Adapter...
Shop NowDeLOCK Active mini DisplayPort 1.4 to HDMI Adapter...
Shop NowLindy 2m HDMI to DisplayPort Cable
Shop NowDeLOCK 85292 video cable adapter 3 m USB Type-C HD...
Shop NowDeLOCK 85257 video cable adapter 3 m USB Type-C Di...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) USB C to HDMI Cable - 4K 30H...
Shop NowDeLOCK 0.25m VGA+USB2.0-A/HDMI VGA (D-Sub) + USB B...
Shop NowDeLOCK 85290 video cable adapter 1 m USB Type-C HD...
Shop NowDeLOCK 0.16m DisplayPort/VGA+HDMI+DVI VGA (D-Sub)+...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Vivolink PRODPDVI7.5 video cable adapt...
£38.48
£32.07
|
Hot Product
Lenovo DisplayPort - VGA 0.2 m
£33.66
£28.05
|
New
Lindy 5m Premium VGA and Audio Cable
£33.70
£28.08
|
Lindy 7.5m Premium VGA and Audio Cable
£42.07
£35.06
|
Bestseller
StarTech.com VGA to HDMI Adapter with...
£39.61
£33.01
|
Recommended
Lindy HDMI 1.4 to DisplayPort 1.1 Conv...
£41.40
£34.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PRODPDVI7.5
|
57Y4393
|
37301
|
37302
|
VGA2HDU
|
38146
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lenovo
|
Lindy
|
Lindy
|
StarTech.com
|
Lindy
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
N/A
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DisplayPort
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm
|
N/A
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Female connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|