Vivolink PRODPHDMI4K2 video cable adapter 2 m DisplayPort HDMI Black
£35.53
£29.61
Pro Displayport - HDMI, UHD, 2.0m, Black
- Ultra high resolution of 4K@60Hz
- 99.9% copper conductor
- High quality type A connector with lock, 15um gold min.
- Triple shielding in cable and extra shielding in connector
- Mechanical lock incorporated in the connector prevents connection loss
- High flexibility ensuring small bending radius
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | PRODPHDMI4K2 |
| EAN | 5712505903308 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
High Performance DisplayPort to HDMI Adapter Cable.
Supporting 4K@60Hz. It's enhanced flexibility ensures a small bending radius. The DisplayPort to HDMI Adapter Cable offer both technical and physical advantages, especially in long distance professional applications."""
Supporting 4K@60Hz. It's enhanced flexibility ensures a small bending radius. The DisplayPort to HDMI Adapter Cable offer both technical and physical advantages, especially in long distance professional applications."""
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Converter type | Active video converter |
| Audio connector | No |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Dual Link DVI | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Cable colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 7.3 mm |
| Weight | 100 g |
| Package width | 176 mm |
| Package depth | 149 mm |
| Package height | 29 mm |
| Package weight | 146 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 176 mm |
| Package depth | 149 mm |
| Package height | 29 mm |
| Package weight | 146 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Supported resolutions | 4K@60Hz |
| Cable colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink PRODPDVI4K2 video cable adapter 2 m Displ...
Shop NowLindy 3m Active Mini DisplayPort to HDMI Cable wit...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.0HDMI video cable adapter 0.1...
Shop NowMicroconnect HDMI-DP-CON3 video cable adapter 3 m ...
Shop NowMicroconnect HDMI-DP-CON1 video cable adapter 1 m ...
Shop NowStarTech.com 2m VGA to HDMI Converter Cable with U...
Shop NowDigitus USB-C 3.2 Gen2 adapter / converter cable, ...
Shop NowDigitus USB-C 3.2 Gen2 adapter / converter cable, ...
Shop NowVivolink PROHDMIVGA1 video cable adapter 1 m HDMI ...
Shop NowLindy HDMI 18G to DisplayPort 1.2 Converter
Shop NowVision TC-MDPHDMI/BL video cable adapter Mini Disp...
Shop NowVision TC 1MDPHDMI/BL video cable adapter 1 m Disp...
Shop NowLenovo 4X90R61022 video cable adapter 0.24 m USB T...
Shop NowCables Direct USB C to HDMI 4K @ 60HZ 5 m USB Type...
Shop NowLindy 10m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowLindy 1m HDMI to DVI-D Cable, Gold Line
Shop NowStarTech.com DVI to DisplayPort Adapter - USB Powe...
Shop NowVivolink PROHDMIUSBAB4 video cable adapter 4 m HDM...
Shop NowStarTech.com 1ft (30cm) HDMI to DisplayPort Adapte...
Shop NowLogiLink CH0091 video cable adapter 2 m HDMI + USB...
Shop Nowi-tec USB-C Triple 4K HDMI Video Adapter, Power De...
Shop NowManhattan USB-C to Dual HDMI & USB-A Adapter, Dual...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) USB-C to HDMI Adapter Cable...
Shop NowTripp Lite P582-003 DisplayPort to HDMI Adapter Ca...
Shop NowLindy 2m Active DisplayPort 1.4 to HDMI 8K60 Cable
Shop NowLindy 1m USB Type C to HDMI 8K60 Adapter Cable
Shop NowCables Direct USB C to HDMI 4K @ 60HZ 3 m USB Type...
Shop NowALOGIC Ultra USB-C to HDMI Cable with 100W Power D...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K1.5 video cable adapter 1.5 m ...
Shop NowLindy 1m HDMI to DisplayPort Cable
Shop NowLindy USB Type C to DisplayPort 8K60 Converter
Shop NowLindy 5m DP to HDMI Adapter Cable with HDR
Shop NowLogiLink CV0106 video cable adapter 1.42 m Black
Shop NowVivolink PROVGAMCS4.6 video cable adapter 4.6 m VG...
Shop NowVivolink PROHDMIDVI5 video cable adapter 5 m HDMI ...
Shop NowVivolink PRODPDVI5 video cable adapter 5 m Display...
Shop NowVivolink PRODPDVI7.5 video cable adapter 7.5 m Dis...
Shop NowVivolink PRODPHDMI7.5 video cable adapter 7.5 m Di...
Shop NowVivolink PRODPHDMI10 video cable adapter 10 m Disp...
Shop NowVivolink PRODPHDMI5 video cable adapter 5 m Displa...
Shop NowVivolink PROHDMIDVI3 video cable adapter 3 m HDMI ...
Shop NowLindy VGA to DVI-D Converter
Shop NowLindy Mini DisplayPort 1.2 to DisplayPort 1.2, HDM...
Shop NowLenovo 03X6402 video cable adapter 0.172 m mini-Di...
Shop NowVivolink PROHDMIUSB3 video cable adapter 3 m HDMI ...
Shop NowMicroconnect MDPDVI3B video cable adapter 0.15 m M...
Shop NowVivolink PROHDMIDVI7.5 video cable adapter 7.5 m H...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K3 video cable adapter 3 m Disp...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K1 video cable adapter 1 m Disp...
Shop NowDeLOCK 62603 video cable adapter 0.2 m Mini Displa...
Shop NowLindy HDMI 1.4 to DisplayPort 1.1 Converter
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K7.5 video cable adapter 7.5 m ...
Shop NowStarTech.com VGA to HDMI Adapter with USB Audio & ...
Shop NowLindy 7.5m Premium VGA and Audio Cable
Shop NowLindy 5m Premium VGA and Audio Cable
Shop NowLenovo 03X6402 0.172 m mini-DisplayPort VGA Black
Shop NowLindy 3m DisplayPort to DVI Cable
Shop NowStarTech.com 2-Port DisplayPort MST Hub, Dual 4K 6...
Shop NowLindy HDMI 4K60 to DisplayPort 1.2 Converter
Shop NowLindy 1m Active DisplayPort 1.4 to HDMI 8K60 Cable
Shop NowLindy 3m HDMI to DisplayPort Cable
Shop NowStarTech.com HDMI to DisplayPort Adapter - 4K 30Hz
Shop NowMicroconnect MC-USBCHDMI5 video cable adapter 5 m ...
Shop NowSandberg HDMI Capture Link to USB-C/A
Shop NowMicroconnect HDMDPP1 video cable adapter 0.15 m HD...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K5 video cable adapter 5 m Disp...
Shop NowLenovo DisplayPort - VGA 0.2 m
Shop NowALOGIC DisplayPort to Dual DisplayPort 1.2 Adapter...
Shop NowMicroconnect MC-USBCHDMI3 video cable adapter 3 m ...
Shop NowMicroconnect MC-USBCHDMI2 video cable adapter 2 m ...
Shop NowStarTech.com DisplayPort to HDMI Adapter - 4K 60Hz...
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) USB C to HDMI Cable - 4K 60H...
Shop NowDELL DANAUBC087 video cable adapter 0.2 m DisplayP...
Shop NowDeLOCK Active mini DisplayPort 1.4 to HDMI Adapter...
Shop Nowj5create USB-C to Dual USB-C with Video or Power D...
Shop NowDELL Adapter – USB-C to HDMI 2.0
Shop NowDeLOCK 85257 video cable adapter 3 m USB Type-C Di...
Shop NowLenovo 4X90Q93303 video cable adapter 0.2 m USB Ty...
Shop Nowj5create JCC157-N USB-C® to HDMI™ 2.1 8K Cable
Shop NowHP USB-C to RJ45 Adapter G2
Shop NowHP Pavilion USB-C to HDMI 2.0 Adapter Black
Shop NowLindy 2m HDMI to DisplayPort Cable
Shop NowDeLOCK 85292 video cable adapter 3 m USB Type-C HD...
Shop NowDeLOCK 0.25m VGA+USB2.0-A/HDMI VGA (D-Sub) + USB B...
Shop NowDeLOCK 62607 video cable adapter 0.2 m DisplayPort...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) USB C to HDMI Cable - 4K 30H...
Shop NowDeLOCK 85290 video cable adapter 1 m USB Type-C HD...
Shop NowDeLOCK 65978 video cable adapter 0.15 m Mini Displ...
Shop NowDeLOCK Displayport > DVI 24+1 St/St 2m DVI-D
Shop NowDeLOCK 0.16m DisplayPort/VGA + HDMI + DVI Mini Dis...
Shop NowDeLOCK 61848 video cable adapter 0.125 m VGA (D-Su...
Shop NowDeLOCK 0.16m DisplayPort/VGA+HDMI+DVI VGA (D-Sub)+...
Shop NowDeLOCK Cable Displayport > HDMI m/m 2m Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Vivolink PRODPHDMI4K2 video cable adap...
£35.53
£29.61
|
Popular
Lenovo DisplayPort - VGA 0.2 m
£33.66
£28.05
|
Recommended
Lindy 3m DisplayPort to DVI Cable
£29.66
£24.72
|
Hot Product
DeLOCK Displayport > DVI 24+1 St/St...
£28.64
£23.87
|
New
DeLOCK 61848 video cable adapter 0.125...
£28.64
£23.87
|
Bestseller
DeLOCK Cable Displayport > HDMI m/m...
£29.11
£24.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PRODPHDMI4K2
|
57Y4393
|
41492
|
82591
|
61848
|
82587
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lenovo
|
Lindy
|
DeLOCK
|
DeLOCK
|
DeLOCK
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
N/A
|
DVI-D
|
DisplayPort
|
VGA (D-Sub)
|
N/A
|
| Connector 2 |
HDMI
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DisplayPort
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
Female connector
|
N/A
|