i-tec USB 3.0/3.1 to USB-C Adapter (10 Gbps)
£5.48
£4.57
USB 3.0/3.1 to USB-C Adapter (10 Gbps)
More Information
| SKU | C31TYPEA |
|---|---|
| EAN | 8595611703911 |
| Manufacturer | i-tec |
| Availability | Y |
Description
The adapter will allow you to connect USB-C data devices (such as flash drives, external HDD/SSD enclosures, or a USB hub) to your computer, laptop or tablet fitted with a standard USB-A 3.0/3.1 port. The adapter supports high-speed data transmission (10 Gbps), making it the ideal middleman between the latest USB-C accessories and a classic USB-A port. Attention: due to the technological limitations of the USB-A port, the adapter is not capable of transmitting video or supplying power to laptops/tablets.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | USB 3.0 Type-A |
| Connector 1 | USB 3.1 Type-C |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 10, Mac OS X, Google (Chrome OS and Android 6) |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Windows 10, Mac OS X, Google (Chrome OS and Android 6) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 38 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 10 mm |
| Depth | 17 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Manhattan HDMI to VGA (with Audio) Converter, 1080...
Shop NowStarTech.com USB-A to USB-C Adapter, USB-A Male to...
Shop NowDigitus CAT 6 Connection module for Twisted Pair C...
Shop NowDigitus CAT 6, modular couplers, shielded - 2 piec...
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) DB9 to 3.5mm Serial Cable fo...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005 cable gender changer Di...
Shop NowLogiLink CV0057 cable gender changer DisplayPort H...
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to DVI-D Female
Shop NowStarTech.com RJ45 Coupler, Inline Cat6 Coupler, Fe...
Shop NowManhattan 2-Piece Set: USB-C to USB-A and USB-A to...
Shop NowALOGIC ULCAMN-SLV cable gender changer USB C USB A...
Shop NowLindy RJ-45 inline coupler UTPCat.6
Shop NowLindy Premium DVI Coupler, Female to Female
Shop NowDigitus USB-C adapter, USB A - USB-C
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter
Shop NowStarTech.com HDMI to DVI-D Video Cable Adapter - F...
Shop NowStarTech.com HDMI to HDMI Adapter, High Speed HDMI...
Shop Nowi-tec USB-C Adapter
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Male to Female, ...
Shop Nowi-tec DisplayPort to VGA Adapter
Shop NowLindy HDMI Female to HDMI Male 90 Degree Right Ang...
Shop NowStarTech.com Compact HDMI to VGA Adapter Converter...
Shop NowLindy USB 2.0 Low Profile Type A to C Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
i-tec USB 3.0/3.1 to USB-C Adapter (10...
£5.48
£4.57
|
Cables Direct HDHDPORT-005 cable gende...
£5.02
£4.18
|
Popular
StarTech.com HDMI to DVI-D Video Cable...
£7.48
£6.23
|
Bestseller
StarTech.com HDMI to HDMI Adapter, Hig...
£7.33
£6.11
|
Hot Product
StarTech.com Compact HDMI to VGA Adapt...
£5.03
£4.19
|
Lindy Premium DVI Coupler, Female to F...
£7.80
£6.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C31TYPEA
|
HDHDPORT-005
|
HDMIDVIFM
|
GCHDMIFF
|
HD2VGAMICRO
|
41233
|
| Manufacturer |
i-tec
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|