Manhattan USB-C to USB-A Adapter, Male to Female, 5 Gbps (USB 3.2 Gen1 aka USB 3.0), SuperSpeed USB, Black, Lifetime Warranty, Equivalent to USB31CAADG
£4.56
£3.80
USB-C to USB-A Adapter, Male to Female, 5 Gbps (USB 3.2 Gen1 aka USB 3.0), SuperSpeed USB, Black, Lifetime Warranty, Equivalent to USB31CAADG
- USB-C 3.2 Gen 1connection adapter for use with USB-A cables
- Allows USB Type-A devices like keyboards, mice, thumbdrives, etc. to connect to Type-C ports for data transfer and charging
- Supports speeds up to 5 Gbps and 3 A charging
- Nickel-plated connections for best performance
- Ultra-compact, portable design
- Lifetime Warranty
More Information
| SKU | 354646 |
|---|---|
| EAN | 0766623354646 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
One Small Adapter to Charge and Sync Your Favourite Devices.
The Manhattan USB 3.2 Gen 1 Type-A to Type-C Adapter is an ultra-compact adapter that allows you to connect Type-A USB devices (e.g. mice, keyboards, thumb drives, etc.) to Type-C ports. Measuring only 37 millimetres (1.5 in.), the adapter is designed with portability and simplicity in mind. With charge and sync capabilities at up to 3 A and 5 Gbps respectively, you will quickly and easily keep your device ready for whatever is next.
The Manhattan USB 3.2 Gen 1 Type-A to Type-C Adapter is an ultra-compact adapter that allows you to connect Type-A USB devices (e.g. mice, keyboards, thumb drives, etc.) to Type-C ports. Measuring only 37 millimetres (1.5 in.), the adapter is designed with portability and simplicity in mind. With charge and sync capabilities at up to 3 A and 5 Gbps respectively, you will quickly and easily keep your device ready for whatever is next.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Performance | |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Certification | UL 2725 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Relative humidity | 0 - 96% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
| Certification | UL 2725 |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 17 mm |
| Weight | 8.5 g |
| Height | 10 mm |
| Depth | 37 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Package type | Polybag |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE |
| Design | |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Certification | UL 2725 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
StarTech.com Secure Charging USB Data Blocker Adap...
Shop NowDigitus CAT 6, modular couplers, shielded - 2 piec...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005 cable gender changer Di...
Shop NowALOGIC ULCAMN-SLV cable gender changer USB C USB A...
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to DVI-D Female
Shop NowV7 Black Video Adapter DVI-I Female to VGA Male
Shop NowManhattan HDMI Straight Coupler/Connector, 4K@60Hz...
Shop NowLindy 71263 cable gender changer USB Type A Black
Shop NowStarTech.com RJ45 Coupler, Inline Cat6 Coupler, Fe...
Shop NowDigitus USB-C adapter, USB-C - USB-A
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter
Shop NowManhattan 2-Piece Set: USB-C to USB-A and USB-A to...
Shop NowDigitus USB-C adapter, USB A - USB-C
Shop NowIntegral USB C TO SATA CONVERTER ADAPTER CABLE FOR...
Shop NowStarTech.com Down Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to ...
Shop NowStarTech.com Right Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to...
Shop NowLogiLink CU0100 cable gender changer USB Type-C US...
Shop NowLindy HDMI Female to HDMI Male 90 Degree Right Ang...
Shop NowLindy USB Adapter Type A-F/B-F
Shop NowDigitus CAT 6, modular couplers, shielded
Shop NowStarTech.com Compact HDMI to VGA Adapter Converter...
Shop NowStarTech.com Right Angled USB-C to USB-A Adapter, ...
Shop Nowi-tec USB 3.0/3.1 to USB-C Adapter (10 Gbps)
Shop NowStarTech.com USB-C to USB-A Adapter - M/F - USB 3....
Shop NowStarTech.com 2 Port USB A Female Slot Plate Adapte...
Shop NowV7 USB-C to USB-A 3.0 Adapter
Shop NowStarTech.com USB-C to USB-A Adapter, USB 5Gbps, Co...
Shop NowLindy USB 2.0 Low Profile Type A to C Adapter
Shop NowLindy USB 3.2 Type C to A Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Manhattan USB-C to USB-A Adapter, Male...
£4.56
£3.80
|
Cables Direct HDHDPORT-005 cable gende...
£5.10
£4.25
|
Popular
StarTech.com 2 Port USB A Female Slot...
£5.53
£4.61
|
Recommended
StarTech.com Compact HDMI to VGA Adapt...
£5.00
£4.17
|
Lindy USB Adapter Type A-F/B-F
£3.70
£3.08
|
Hot Product
Lindy HDMI Female to HDMI Male 90 Degr...
£5.20
£4.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
354646
|
HDHDPORT-005
|
USBPLATE
|
HD2VGAMICRO
|
71228
|
41085
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|