Lenovo ThinkPad Universal USB-C Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
£207.24
£172.70
2 x DisplayPort, 1 x HDMI, 3 x USB 3.1, 2 x USB 2.0, 1 x USB Type C, 1 x Gigabit LAN, 135W
More Information
| SKU | 40AY0135EU |
|---|---|
| EAN | 0195892103592 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
Description
The ThinkPad Universal USB-C Dock is a welcome innovation docking that takes users beyond tradition and into the realm of limitless potential. Experience universal compatibility with dynamic power charging max as 100w to notebooks, Automated firmware updates, Next-level plug-and-play. Everything you'd want from the future of docking is here. It's perfect for mixed PC environments too, giving user's the freedom to connect any USB Type C industray standard Notebooks.
One Dock. No Limits.
Engineered for performance, the ThinkPad Universal USB-C Dock quickly pays for itself with increased productivity, enhanced dynamic power charging to Notebook, max 100W charging. If you can think it, your dock can do it.
One Cable. No Hassle.
With 11+ thoughtfully placed ports, the ThinkPad Universal USB-C Dock delivers unmatched performance while decluttering your desk.
Entire Fleet. One Manager.
The ThinkPad Universal USB-C Dock comes packed with basic and advanced solutions engineered to make managing an entire fleet of docks effortlessly efficient. It could support tranditional IT tools like: PXE boot, WOL, and MAC address Pass Through on ThinkPad Notebooks, but also provide silent firmware updates. Silent reboots. Remote device queries. It's an IT manager's dream.
One Dock. No Limits.
Engineered for performance, the ThinkPad Universal USB-C Dock quickly pays for itself with increased productivity, enhanced dynamic power charging to Notebook, max 100W charging. If you can think it, your dock can do it.
One Cable. No Hassle.
With 11+ thoughtfully placed ports, the ThinkPad Universal USB-C Dock delivers unmatched performance while decluttering your desk.
Entire Fleet. One Manager.
The ThinkPad Universal USB-C Dock comes packed with basic and advanced solutions engineered to make managing an entire fleet of docks effortlessly efficient. It could support tranditional IT tools like: PXE boot, WOL, and MAC address Pass Through on ThinkPad Notebooks, but also provide silent firmware updates. Silent reboots. Remote device queries. It's an IT manager's dream.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 3 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Certification | FCC/ICES; CE; KCC; RCM; BSMI; VCCI; CB; cULus; EAC; TUV- Mark; Serbia Kvalitet; LoA; Israel SII; Ukraine DoC; NOM |
| Cable lock slot type | Kensington |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Power connector | USB Type-C |
| Power supply | 135 W |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 340 g |
| Width | 171 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 31 mm |
| Package weight | 955 g |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 75 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Certification | FCC/ICES; CE; KCC; RCM; BSMI; VCCI; CB; cULus; EAC; TUV- Mark; Serbia Kvalitet; LoA; Israel SII; Ukraine DoC; NOM |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 955 g |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 75 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | FCC/ICES; CE; KCC; RCM; BSMI; VCCI; CB; cULus; EAC; TUV- Mark; Serbia Kvalitet; LoA; Israel SII; Ukraine DoC; NOM |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec ProDock Station - Universal Multi-Display...
Shop Nowi-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt, 3x 4K Docking...
Shop NowStarTech.com Universal USB4 & Thunderbolt 4 Dockin...
Shop NowVerbatim CDS-17 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Ty...
Shop NowAnker A83772Z1 laptop dock/port replicator Docking...
Shop NowPlugable Technologies 4K USB C Docking Station Tri...
Shop Now2-Power DELL-D6000-2POWER laptop dock/port replica...
Shop Now2-Power DELL-D6000S-2POWER laptop dock/port replic...
Shop NowKensington SD5760T Thunderbolt 4 Dual 4K Docking S...
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowOWC Thunderbolt Go Dock Docking Thunderbolt 4 Grey
Shop NowHP USB-C G5 Essential Dock
Shop NowLindy DST-Pro Universal, USB-C and Type A Hybrid L...
Shop NowLindy DST-Pro USB4, USB-C Laptop Docking Station
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 WorkStation Wired Bl...
Shop NowLenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock Wired...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal USB-C Wired USB 3.2 Gen ...
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowLenovo 40B20135IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB-C/A Triple 4K
Shop Nowi-tec USB-C KVM Dock PRO for Three Hosts, Dual Vid...
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 with 135W Ada...
Shop NowDELL WD25TB5 Wired Thunderbolt 5 Black
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Dock 5000 Wired Thunderbolt 4...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 5 Docking Station, DP / H...
Shop NowStarTech.com Triple-Monitor USB-C Docking Station,...
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Smart Dock Gen2 7500...
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 with 135W Ada...
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Smart Dock Gen2 7500...
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 Wired Black
Shop NowStarTech.com Triple-Monitor USB4 Docking Station, ...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expansion Chassis,...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB-C/A Triple 4K
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 280W G6 Dock
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 180W G6 Dock
Shop NowHP Thunderbolt 4 100W G6 Dock
Shop NowOrigin Storage Docking StationTriple 4K & Wireless...
Shop NowLenovo 40AS0090SA laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo 40AS0090DK laptop dock/port replicator Wire...
Shop Nowi-tec Thunderbolt 4 Dual DisplayPort Docking Stati...
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop Now2-Power DOC0113A laptop dock/port replicator Black
Shop NowPort Designs 901908-UK laptop dock/port replicator...
Shop NowLenovo 40AS0090IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB-C/A Triple 4K
Shop NowV7 DOCKUSBC laptop dock/port replicator Docking US...
Shop NowStarTech.com USB-C & USB-A Dock - Hybrid Universal...
Shop NowLenovo 40B00300IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo 40B00300DK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com USB C Dock - 4K 60Hz Quad Monitor Dis...
Shop NowStarTech.com USB-C Triple Monitor Docking Station ...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 4 Dock, 96W Power Deliver...
Shop NowLenovo 40B20135DK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP USB-C G5 Essential Dock
Shop NowDELL UD22 Docking Thunderbolt Black
Shop NowTargus DOCK116GLZ laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB-C/A Triple 4K
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB-C/A Triple 4K
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB-C/A Triple 4K
Shop NowLenovo 40AY0135UK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 Wired Black
Shop NowLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired Blac...
Shop NowHP USB-C/A Universal Dock G2
Shop NowDELL WD19TB Wired Thunderbolt 3 Black
Shop NowLenovo 40AS0090EU laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com Universal Laptop Docking Station, Hyb...
Shop NowLenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock Wired...
Shop NowLenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock Wired...
Shop NowDELL DELL-WD25TB4 laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowASUS Simpro Dock 2 Wired Thunderbolt 3 Black, Blue
Shop NowLenovo ThinkPad Universal USB-C Smart Dock Wired U...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal USB-C Wired USB 3.2 Gen ...
Shop NowDELL WD19S-180W (without AC adaptor) Wired USB 3.2...
Shop NowDELL D6000S Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A...
Shop NowTargus DOCK182EUZ laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP USB-C G5 Essential Dock
Shop NowLenovo 40AF0135IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL WD19TBS-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) ...
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired Blac...
Shop NowLenovo 40B00300EU laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowLenovo 40B00300UK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL D6000 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ...
Shop NowKensington SD4781P EQ USB-C & USB-A Dual 4K Dockin...
Shop NowDELL Universal Dock - UD22
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 180W G6 Dock
Shop NowHP Thunderbolt Dock 280W G4 w/Combo Cable
Shop NowDELL Dock – WD19S 130W
Shop NowDELL Pro SD25 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type...
Shop NowDELL Pro Thunderbolt 4 SD25TB4 Wired Black
Shop NowDELL WD19S-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Ty...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Lenovo ThinkPad Universal USB-C Wired...
£207.24
£172.70
|
Popular
DELL D6000 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Ge...
£263.34
£219.45
|
StarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expans...
£260.57
£217.14
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-...
£176.26
£146.88
|
Hot Product
Lenovo 40AF0135IT laptop dock/port rep...
£176.26
£146.88
|
New
Lenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-...
£176.26
£146.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
40AY0135EU
|
DELL-D6000
|
TB31PCIEX16
|
40AF0135DK
|
40AF0135IT
|
40AF0135SA
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
DELL
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|