Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired Black
£220.44
£183.70
Thunderbolt 4, 8K, 40Gbps
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 40B00135EU |
| EAN | 0195348677325 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Enterprise-Grade Universal Thunderbolt™ 4 Docking Experience: ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock delivers reliable and consistent industry leading video, data and power connectivity in a Windows based mixed-PC environment. Maximize Your Productivity: Expand your horizon with versatile 8K display support or multiple 4K displays support, silent firmware upgrades, VPro/AMT support and transfer data at lightning fast 40Gbps. The ThinkPad Universal Thunderbolt 4 is future-proof and fully loaded to take your productivity, efficiency and creativity to the peak.
The ThinkPad Universal Thunderbolt™ 4 Dock supports upto 100W PD, Single 8K@30Hz or upto 4 4K@60HZ display support, silent firmware upgrades, vPro/AMT Pass through support, and data transfer rates upto 40 Gbps (depending on host system and peripheral processing capability, file attributes, and other configuration and operating environment factors)
The ThinkPad Universal Thunderbolt™ 4 Dock supports upto 100W PD, Single 8K@30Hz or upto 4 4K@60HZ display support, silent firmware upgrades, vPro/AMT Pass through support, and data transfer rates upto 40 Gbps (depending on host system and peripheral processing capability, file attributes, and other configuration and operating environment factors)
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | Thunderbolt 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Certification | cULus, FCC, ICES, NOM |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Input current | 6.75 A |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Power supply | 135 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 450 g |
| Width | 220 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 30 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 85 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | cULus, FCC, ICES, NOM |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.2 kg |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 85 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Certificates | |
| Certification | cULus, FCC, ICES, NOM |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec ProDock Station - Universal Multi-Display...
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowLenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock Wired...
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 WorkStation Wired Bl...
Shop NowLindy DST-Pro USB4, USB-C Laptop Docking Station
Shop NowLindy DST-Pro Universal, USB-C and Type A Hybrid L...
Shop NowOWC Thunderbolt Go Dock Docking Thunderbolt 4 Grey
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowKensington SD5760T Thunderbolt 4 Dual 4K Docking S...
Shop NowPlugable Technologies 4K USB C Docking Station Tri...
Shop NowAnker A83772Z1 laptop dock/port replicator Docking...
Shop NowStarTech.com Universal USB4 & Thunderbolt 4 Dockin...
Shop NowHP USB-C G5 Essential Dock
Shop NowLenovo ThinkPad Universal USB-C Wired USB 3.2 Gen ...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expansion Chassis,...
Shop NowLenovo 40AS0090DK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo 40AS0090SA laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 180W G6 Dock
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 280W G6 Dock
Shop Nowi-tec USB-C KVM Dock PRO for Three Hosts, Dual Vid...
Shop NowStarTech.com Triple-Monitor USB4 Docking Station, ...
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 Wired Black
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Smart Dock Gen2 7500...
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 with 135W Ada...
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Smart Dock Gen2 7500...
Shop NowStarTech.com Triple-Monitor USB-C Docking Station,...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 5 Docking Station, DP / H...
Shop NowDELL WD25TB5 Wired Thunderbolt 5 Black
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 with 135W Ada...
Shop NowLenovo 40B20135IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop Nowj5create JTD562 - 8K Thunderbolt™ 4 Docking Stat...
Shop NowTargus DOCK116GLZ laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL UD22 Docking Thunderbolt Black
Shop NowHP USB-C G5 Essential Dock
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowLenovo 40B20135DK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com USB C Dock - 4K 60Hz Quad Monitor Dis...
Shop NowLenovo 40B00300IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo 40AS0090IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com USB-C & USB-A Dock - Hybrid Universal...
Shop NowLenovo 40B00300DK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowV7 DOCKUSBC laptop dock/port replicator Docking US...
Shop NowASUS Simpro Dock 2 Wired Thunderbolt 3 Black, Blue
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 Wired Black
Shop NowLenovo 40AY0135UK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL WD19TB Wired Thunderbolt 3 Black
Shop NowLenovo 40AS0090EU laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL DELL-WD25TB4 laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal USB-C Smart Dock Wired U...
Shop NowDELL WD19TBS-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) ...
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowHP USB-C G5 Essential Dock
Shop NowLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired Blac...
Shop NowDELL WD19S-180W (without AC adaptor) Wired USB 3.2...
Shop NowTargus DOCK182EUZ laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL D6000S Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A...
Shop NowLenovo 40B00300UK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo 40B00300EU laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowKensington SD4781P EQ USB-C & USB-A Dual 4K Dockin...
Shop NowDELL D6000 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ...
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 180W G6 Dock
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowDELL Universal Dock - UD22
Shop NowHP Thunderbolt Dock 280W G4 w/Combo Cable
Shop NowDELL Pro Thunderbolt 4 SD25TB4 Wired Black
Shop NowDELL Pro SD25 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type...
Shop NowDELL WD19S-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Ty...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt...
£220.44
£183.70
|
Popular
DELL D6000 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Ge...
£263.34
£219.45
|
Hot Product
StarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expans...
£278.92
£232.43
|
Lenovo 40AS0090EU laptop dock/port rep...
£286.34
£238.62
|
Recommended
DELL WD19TB Wired Thunderbolt 3 Black
£309.54
£257.95
|
Lenovo 40AS0090IT laptop dock/port rep...
£292.38
£243.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
40B00135EU
|
DELL-D6000
|
TB31PCIEX16
|
40AS0090EU
|
DELL-WD19TB
|
40AS0090IT
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
DELL
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
DELL
|
Lenovo
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|