OtterBox Glass Series for Apple iPhone 16 Plus, Transparent
£7.78
£6.48
Glass Series for Apple iPhone 16 Plus, Transparent
- Drop defense for shatter resistance
- Scratch protection
- Fingerprint resistant
- Flawless touch response
- Quick & easy install kit
- Extra layer of durability
- 9H surface hardness
- Maintains screen clarity
More Information
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Protector type | Clear screen protector |
| SKU | 77-96163 |
| EAN | 0840304769872 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Gear up your phone touchscreen for the long haul. OtterBox glass screen protector installs easily and helps protect your display against drops, breaks and scratches. The glass resists smudges and fingerprints while it maintains the vivid clarity of your display. You can rely on OtterBox Glass to guard your screen against scrapes and tumbles.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Plus |
| Material | Aluminosilicate |
| Product colour | Transparent |
| Package type | Hanging box |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Features | |
| Protector type | Clear screen protector |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Hardness | 9H |
| Rounded edges | Yes |
| Protection features | Break resistant, Drop proof, Scratch resistant, Shatterproof |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Plus |
| Material | Aluminosilicate |
| Product colour | Transparent |
| Screen size HxW | 155.3 x 72.2 mm |
| Performance | |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Material | Aluminosilicate |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 0.7 mm |
| Weight | 18.18 g |
| Package width | 107.9 mm |
| Package height | 190.5 mm |
| Package depth | 21.4 mm |
| Screen size HxW | 155.3 x 72.2 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Hanging box |
| Installation tray | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Thickness | 0.7 mm |
| Weight | 18.18 g |
| Package width | 107.9 mm |
| Package height | 190.5 mm |
| Package depth | 21.4 mm |
| Screen size HxW | 155.3 x 72.2 mm |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case width | 284.2 mm |
| Master (outer) case length | 392.1 mm |
| Master (outer) case height | 133.4 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.29 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
InvisibleShield Glass Elite For Galaxy S26
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Screen Protector For G...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Privacy Screen Protect...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Screen Protector For A...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Screen Protector For A...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Privacy Screen Protect...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Privacy Screen Protect...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Screen Protector For A...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite For Galaxy S26 Ultra
Shop NowInvisibleShield Glass Elite For Galaxy S26+
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Apple iPhone 17e/16e/1...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite For Galaxy S25 Edge
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Screen Protector For G...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Samsung Galaxy S25 Scr...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Privacy Apple iPhone 1...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Apple iPhone 16 Plus/1...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Apple iPhone 16/15 Scr...
Shop NowMobilis 036339 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 17 Pro Max,...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 17, transpa...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 17 Pro, tra...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® 2-Way Privacy Screen Prote...
Shop NowMobilis 036338 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowIFROGZ IF Defence BNDL Glass/Clear Case Apple iPho...
Shop NowMobilis 036346 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowOtterBox Premium Glass Series for Galaxy S24/25, t...
Shop NowMobilis 036341 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowMobilis Incassable & anti-chocs IK06 Clear screen ...
Shop NowOtterBox Alpha Glass Series for Apple iPhone 11/XR...
Shop NowDICOTA D80541-AG3 mobile phone screen/back protect...
Shop NowOtterBox Glass Series for Samsung Galaxy S26+, tra...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowDICOTA D80542-AG3 mobile phone screen/back protect...
Shop NowDICOTA D80540-AG3 mobile phone screen/back protect...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 17 Pro | Cl...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPhone 17...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 17 Pro Max ...
Shop NowOtterBox Premium Glass Series for Galaxy S25 Ultra...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPhone 17...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 17 | iPhone...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Privacy Screen Protector i...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone Air | Class...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® 2-Way Privacy Screen Prote...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 15, Transpa...
Shop NowOtterBox Glass Series for Galaxy A55 5G, transpare...
Shop NowDICOTA D70923 mobile phone screen/back protector A...
Shop NowTech21 T21-10566 mobile phone screen/back protecto...
Shop NowTech21 T21-10580 mobile phone screen/back protecto...
Shop NowTech21 T21-10538 mobile phone screen/back protecto...
Shop NowTech21 T21-10576 mobile phone screen/back protecto...
Shop NowOtterBox Premium Glass Antimicrobial Series for Ap...
Shop NowOtterBox Glass Series for iPhone 15 Pro, Clear
Shop NowOtterBox Premium Glass Antimicrobial Series for Ap...
Shop NowOtterBox Glass Series for iPhone 15 Plus, Clear
Shop NowTech21 T21-10552 mobile phone screen/back protecto...
Shop NowMobilis 036295 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowMobilis 036271 Screen Protector Anti-Shock IK06 - ...
Shop NowOtterBox iPhone SE (3rd and 2nd gen) and iPhone 8/...
Shop NowMobilis 036246 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowKAPSOLO Tempered GLASS Samsung Galaxy S20 Plus Sre...
Shop NowOtterBox Alpha Glass Series for Apple iPhone 12/iP...
Shop NowOtterBox Alpha Glass Series for Apple iPhone 12/iP...
Shop NowOtterBox Trusted Glass Series for Apple iPhone 11/...
Shop NowMobilis 036199 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowDICOTA D70921 mobile phone screen/back protector P...
Shop NowOtterBox Glass Series for Samsung Galaxy A17 5G/A1...
Shop NowOtterBox Premium Glass Series for Apple iPhone 16,...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 16 Pro, Tra...
Shop NowCrosscall CROSSXGLASSCOREX5 mobile phone screen/ba...
Shop NowOtterBox Premium Glass Antimicrobial Series for Ap...
Shop NowOtterBox Glass Series for Galaxy A35 5G, Clear
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® 2-in-1 Bundle iPhone 15 | ...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 | 15 | C...
Shop NowOtterBox Glass Series for Google Pixel 8a, transpa...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® 2-in-1 Protection Bundle i...
Shop NowMobilis 036254 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowTech21 T21-11307 mobile phone screen/back protecto...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 16, Transpa...
Shop NowOtterBox Glass Series for Samsung Galaxy A37 5G/A3...
Shop NowMobilis 36231 Clear screen protector Samsung 1 pc(...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 16, Transpa...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 17e/16e/14/...
Shop NowBelkin OVA069zz Clear screen protector Apple 1 pc(...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 17e/16e/14/...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPad Air ...
Shop NowOtterBox Premium Glass Antimicrobial Series for Ap...
Shop NowMobilis 036267 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowMobilis 036302 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
OtterBox Glass Series for Apple iPhone...
£7.78
£6.48
|
Recommended
OtterBox Alpha Glass Series for Apple...
£9.53
£7.94
|
Popular
Mobilis 036199 mobile phone screen/bac...
£6.76
£5.63
|
Hot Product
PanzerGlass ® Screen Protector iPhone...
£8.71
£7.26
|
OtterBox Trusted Glass Series for Appl...
£7.62
£6.35
|
OtterBox Alpha Glass Series for Apple...
£10.42
£8.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-96163
|
77-62482
|
036199
|
2708
|
77-80055
|
77-65419
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
Otterbox
|
Mobilis
|
PANZERGLASS
|
Otterbox
|
Otterbox
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|