OtterBox Alpha Glass Series for Apple iPhone 12/iPhone 12 Pro, transparent
£10.42
£8.68
Alpha Glass Series for Apple iPhone 12/iPhone 12 Pro, transparent
- ULTRA THIN
- FLAWLESS CLARITY
- REACTIVE TOUCH
- ANTI-SHATTER, ANTI-SCRATCH
- PRECISION APPLICATION
More Information
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Protector type | Clear screen protector |
| SKU | 77-65419 |
| EAN | 0840104215869 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Y |
Reasons To Buy
ULTRA THIN
Preserves the slim profile of your device
FLAWLESS CLARITY
Maintains your device’s pristine display quality
REACTIVE TOUCH
Retains your touchscreen’s responsiveness
ANTI-SHATTER, ANTI-SCRATCH
Fortified to avoid splintering and shattering
PRECISION APPLICATION
Tools enclosed for a simple application, the first time
Description
Fortify your Touchscreen
Alpha Glass fortified glass screen protector reinforces your iPhone 12/12 Pro touchscreen with ultra-thin, anti-shatter glass, while retaining its clarity and responsiveness. Precision fit for your iPhone 12/12 Pro, Alpha Glass is clearly superior protection.
Alpha Glass fortified glass screen protector reinforces your iPhone 12/12 Pro touchscreen with ultra-thin, anti-shatter glass, while retaining its clarity and responsiveness. Precision fit for your iPhone 12/12 Pro, Alpha Glass is clearly superior protection.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12/12 Pro |
| Material | Aluminosilicate, Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Device type | Mobile phone/Smartphone |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Features | |
| Protector type | Clear screen protector |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Rounded edges | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shatterproof |
| Easy to clean | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12/12 Pro |
| Material | Aluminosilicate, Tempered glass |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Device type | Mobile phone/Smartphone |
| Screen size HxW | 188.7 x 67.6 mm |
| Performance | |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Material | Aluminosilicate, Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
| Thickness | 0.8 mm |
| Weight | 46.38 g |
| Package width | 109 mm |
| Package height | 20.3 mm |
| Package depth | 197.9 mm |
| Screen size HxW | 188.7 x 67.6 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Thickness | 0.8 mm |
| Weight | 46.38 g |
| Package width | 109 mm |
| Package height | 20.3 mm |
| Package depth | 197.9 mm |
| Screen size HxW | 188.7 x 67.6 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case width | 182.6 mm |
| Master (outer) case length | 338.1 mm |
| Master (outer) case height | 222.3 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.81 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
InvisibleShield Glass Elite Screen Protector For G...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Apple iPhone 16/15 Scr...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Apple iPhone 16 Plus/1...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Privacy Apple iPhone 1...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Privacy Screen Protect...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite For Galaxy S25 Edge
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Screen Protector For G...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite For Galaxy S26
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Apple iPhone 17e/16e/1...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite For Galaxy S26+
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Privacy Screen Protect...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Privacy Screen Protect...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Screen Protector For A...
Shop NowInvisibleShield Glass Elite Screen Protector For A...
Shop NowFairphone Screen Protector Back/screen protector 1...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone Air | Class...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 17, transpa...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 17 Pro | Cl...
Shop NowDICOTA D80541-AG3 mobile phone screen/back protect...
Shop NowFairphone Screen Protector Privacy screen protecto...
Shop NowIFROGZ IF Defence BNDL Glass/Clear Case Apple iPho...
Shop NowOtterBox Premium Glass Series for Google Pixel 9a,...
Shop NowOtterBox Premium Glass Series for Galaxy S24/25, t...
Shop NowOtterBox Premium Glass Series for Galaxy S25 Ultra...
Shop NowOtterBox Premium Glass Series for Galaxy S25 Plus,...
Shop NowDICOTA D70933 mobile phone screen/back protector P...
Shop NowDICOTA D80542-AG3 mobile phone screen/back protect...
Shop NowOtterBox Glass Series for Samsung Galaxy S26 Ultra...
Shop NowOtterBox Glass Series for Samsung Galaxy S26+, tra...
Shop NowPanzerGlass Screen Protector Ultra-Wide Fit - Clea...
Shop NowPanzerGlass PG90806 mobile phone screen/back prote...
Shop NowPanzerGlass Privacy Screen Protector UWF - Clear -...
Shop NowPanzerGlass Screen Protector Ultra-Wide Fit - Clea...
Shop NowOtterBox Glass Series for Samsung Galaxy A57 5G, t...
Shop NowOtterBox Glass Series for Samsung Galaxy A57 5G, t...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 17 | iPhone...
Shop NowDICOTA D80540-AG3 mobile phone screen/back protect...
Shop NowDICOTA D80542-AG9 mobile phone screen/back protect...
Shop NowDICOTA D80541-AG9 mobile phone screen/back protect...
Shop NowDICOTA D70936 mobile phone screen/back protector A...
Shop NowDICOTA D80540-AG9 mobile phone screen/back protect...
Shop NowOtterBox Premium Glass Series for Google Pixel 10 ...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 17 | iPhone...
Shop NoweSTUFF ES560170 mobile phone screen/back protector...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPad Air ...
Shop NowTech21 T21-10566 mobile phone screen/back protecto...
Shop NowTech21 T21-10576 mobile phone screen/back protecto...
Shop NowBelkin SFA107EC mobile phone screen/back protector...
Shop NowOtterBox Premium Glass Antimicrobial Series for Ap...
Shop NoweSTUFF ES560160 mobile phone screen/back protector...
Shop NoweSTUFF ES560165 mobile phone screen/back protector...
Shop NoweSTUFF ES501370 mobile phone screen/back protector...
Shop NowDICOTA D70923 mobile phone screen/back protector A...
Shop NowKAPSOLO Tempered GLASS iPhone 13 PRO MAX Ultimate ...
Shop NowKAPSOLO Tempered GLASS iPhone 12 Pro Max Sreen Pro...
Shop NowKAPSOLO Tempered GLASS Samsung Galaxy S20 Sreen Pr...
Shop NowKAPSOLO Tempered GLASS Samsung Galaxy S20 Plus Sre...
Shop NowKAPSOLO Tempered GLASS samsung galaxy note20 ultra...
Shop NoweSTUFF ES501150 mobile phone screen/back protector...
Shop NowOtterBox Alpha Glass Series for Apple iPhone 12/iP...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector Samsung Galaxy A16...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowDICOTA D70925 mobile phone screen/back protector P...
Shop NowDICOTA D70921 mobile phone screen/back protector P...
Shop NowDICOTA D70928 mobile phone screen/back protector A...
Shop NowOtterBox Alpha Glass Series for Apple iPhone 11/XR...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 | 15 | C...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® 2-in-1 Protection Bundle i...
Shop NoweSTUFF ES560155 mobile phone screen/back protector...
Shop NowOtterBox Premium Glass Series for Apple iPhone 16,...
Shop NowOtterBox Premium Glass Antimicrobial Series for Ap...
Shop NowBelkin ScreenForce Clear screen protector Apple 1 ...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 17 Pro, tra...
Shop NowTech21 T21-10538 mobile phone screen/back protecto...
Shop NowTech21 T21-11307 mobile phone screen/back protecto...
Shop NowOtterBox Premium Glass Antimicrobial Series for Ap...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 17, transpa...
Shop NowOtterBox iPhone SE (3rd and 2nd gen) and iPhone 8/...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 16, Transpa...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 8 | 7 | 6s ...
Shop NoweSTUFF ES501050 mobile phone screen/back protector...
Shop NowOtterBox Premium Glass Antimicrobial Series for Ap...
Shop NowBelkin OVA069zz Clear screen protector Apple 1 pc(...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 17 Pro Max,...
Shop NoweSTUFF ES501350 mobile phone screen/back protector...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
OtterBox Alpha Glass Series for Apple...
£10.42
£8.68
|
Recommended
OtterBox Alpha Glass Series for Apple...
£9.37
£7.81
|
PanzerGlass ® Screen Protector iPhone...
£12.43
£10.36
|
Popular
PanzerGlass ® Screen Protector iPhone...
£8.71
£7.26
|
Hot Product
OtterBox Alpha Glass Series for Apple...
£9.67
£8.06
|
Bestseller
eSTUFF ES501150 mobile phone screen/ba...
£15.31
£12.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-65419
|
77-62482
|
2679
|
2708
|
77-66072
|
ES501150
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
Otterbox
|
PANZERGLASS
|
PANZERGLASS
|
Otterbox
|
eSTUFF
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|