ASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7
£606.78
£505.65
NVIDIA GeForce RTX 5070 12GB GDDR7, 1000 TOPs, PCI Express 5.0, OpenGL 4.6, 28 Gbps, 750W, 2.53 slot
More Information
| SKU | 90YV0M17-M0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711636046213 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Description
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX™ 5070 combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed with a compact profile, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
ASUS Dual GeForce RTX™ 5070 combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed with a compact profile, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2542 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 6144 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 |
| Processor frequency (OC mode) | 2572 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 192 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 6144 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 988 TOPs |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 2.53 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| SFF ready | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2.53 |
| Weight | 855 g |
| Height | 126 mm |
| Depth | 50.6 mm |
| Length | 249 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 405 mm |
| Package height | 88.5 mm |
| Package depth | 233 mm |
| Package weight | 1.56 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
MSI GAMING GeForce RTX 5070 12G TRIO OC NVIDIA 12 ...
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowAsrock Taichi AMD Radeon RX 9070 XT 16GB OC GDDR6
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR...
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowInno3D GeForce RTX 5070 TWIN X2 OC NVIDIA 12 GB GD...
Shop NowGIGABYTE AORUS Radeon RX 9070 XT ELITE 16G Graphic...
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5070 MASTER 12G Graphic...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9070 Challenger 16GB GDDR6
Shop NowInno3D GeForce RTX 5070 TWIN X2 NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge NVIDIA 12 ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 16 GB...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 16G ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 WINDFORCE OC SFF 12G Gra...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 SOLID OC NVIDIA 12 G...
Shop NowLenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA RTX 2000 Ad...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 16G Grap...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Grap...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060TI-O16G-GAMING NVIDIA G...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 AERO OC 12G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC ICE SFF 12G Gra...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC SFF 12G Graphic...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 Infinity 3 OC NVIDIA 12 GB ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeo...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 White OC NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G AMD Radeon RX 9070 XT 16...
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G-WHITE AMD Radeon RX 9070...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G-EVO AMD Radeon RX 9070 16 ...
Shop NowPNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING 16G Graphics Car...
Shop NowPNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 GAMING OC 16G Graphics Car...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 1...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070-O12G-GAMING NVIDIA GeF...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G-WHITE NVIDIA GeForce RTX ...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE 16G Graph...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G AMD Radeon RX 9070 16 GB G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
ASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce...
£606.78
£505.65
|
New
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£557.69
£464.74
|
PNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16...
£636.64
£530.53
|
Hot Product
PNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16...
£625.19
£520.99
|
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£619.87
£516.56
|
Recommended
ASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMI...
£804.67
£670.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0M17-M0NA00
|
6V9V4AA
|
VCNRTX2000ADA-PB
|
VCNRTX2000ADA-SB
|
4X61P69962
|
90YV0L70-M0NA00
|
| Manufacturer |
ASUS
|
HP
|
PNY
|
PNY
|
Lenovo
|
ASUS
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
128bit to 192bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
N/A
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5070
|
T1000
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
Radeon RX 9070 XT
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
4
|
4
|
0
|
N/A
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
| Discrete graphics adapter memory |
12GB to 16GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|