GIGABYTE AORUS Radeon RX 9070 XT ELITE 16G Graphics Card - 16GB GDDR6, 256bit, PCI-E 5.0, 3100 MHz Core Clock, 2 x DisplayPort, 2 x HDMI, GV-R9070XTAORUS E-16GD
£758.04
£631.70
AORUS Radeon RX 9070 XT ELITE 16G Graphics Card - 16GB GDDR6, 256bit, PCI-E 5.0, 3100 MHz Core Clock, 2 x DisplayPort, 2 x HDMI, GV-R9070XTAORUS E-16GD
- Powered by Radeon RX 9070 XT
- WINDFORCE cooling system
- RGB Halo
- Dual BIOS (Performance/ Silent)
- Reinforced structurement
- Versatile VGA holder
- 4 years warranty (Online registration required)
More Information
| SKU | GV-R9070XTAORUS E-16GD |
|---|---|
| EAN | 4719331355517 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | Y |
Description
Experience the next level of gaming immersion with GIGABYTE's AMD graphics cards. Crafted to deliver uncompromising performance and stunning visuals, our GPUs redefine gaming excellence. Featuring advanced cooling solutions and innovative technologies, GIGABYTE AMD graphics cards empower gamers to push the boundaries of what's possible, delivering unmatched gaming experiences.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | AMD |
| Processor boost clock speed | 3100 MHz |
| Stream processors | 4096 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA | No |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | Radeon RX 9070 XT |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 20000 MHz |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 4 year(s) |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 3 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 3x 8-pin |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 3 |
| Weight | 1.59 kg |
| Height | 136 mm |
| Depth | 59 mm |
| Length | 339 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 4 year(s) |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 255 mm |
| Package height | 468 mm |
| Package depth | 498 mm |
| Package weight | 2.34 kg |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
MSI GAMING GeForce RTX 5070 12G TRIO OC NVIDIA 12 ...
Shop NowAsrock Taichi AMD Radeon RX 9070 XT 16GB OC GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowAsrock Taichi Radeon RX 9070 XT White 16GB OC AMD ...
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-WHITE-GAMING NV...
Shop NowAsrock Steel Legend Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GD...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-BTF-WHITE NVIDI...
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070-O12G-GAMING NVIDIA GeF...
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeo...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA G...
Shop NowAsrock Radeon RX 9070 XT Challenger 16GB AMD GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 WINDFORCE OC SFF 12G Gra...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC ICE SFF 12G Gra...
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowHP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowLenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA RTX 2000 Ad...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9070 Challenger 16GB GDDR6
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowLenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti GAMING OC 16G Graphic...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge NVIDIA 12 ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge OC NVIDIA ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NVIDIA 16...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 16G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 AERO OC 12G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5070 MASTER 12G Graphic...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowInno3D GeForce RTX 5070 TWIN X2 NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC ICE SFF 16G ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 16G Grap...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 16G ...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 SOLID OC NVIDIA 12 G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC V2 16G G...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC NVIDIA 16...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti AERO OC 16G Graphics ...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE 16G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC SFF 12G Graphic...
Shop NowPNY RTX PRO 2000 Blackwell NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G AMD Radeon RX 9070 XT 16...
Shop NowPNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G Graphics C...
Shop NowASUS Prime -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5070...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowPNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G-WHITE NVIDIA GeForce RTX ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 White OC NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 Infinity 3 OC NVIDIA 12 GB ...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING 16G Graphics Car...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G-EVO AMD Radeon RX 9070 16 ...
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G-WHITE AMD Radeon RX 9070...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 GAMING OC 16G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 1...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G AMD Radeon RX 9070 16 GB G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
GIGABYTE AORUS Radeon RX 9070 XT ELITE...
£758.04
£631.70
|
Hot Product
PNY VCNRTXA4500 NVIDIA RTX A4500 20 GB...
£1,031.63
£859.69
|
Recommended
PNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16...
£642.58
£535.48
|
Bestseller
PNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16...
£619.69
£516.41
|
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£613.21
£511.01
|
HP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
£922.56
£768.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GV-R9070XTAORUS E-16GD
|
VCNRTXA4500-SB
|
VCNRTX2000ADA-PB
|
VCNRTX2000ADA-SB
|
4X61P69962
|
8D6B8AA
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
PNY
|
PNY
|
PNY
|
Lenovo
|
HP
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
256bit to 320bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
N/A
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
Radeon RX 9070 XT
|
RTX A4500
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| HDMI ports quantity |
2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
2
|
4
|
4
|
0
|
N/A
|
0
|
| Graphics processor family |
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|