ASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8 GB GDDR7
£481.84
£401.53
NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB GDDR7, 758 TOPs, PCI Express 5.0, 28 Gbps, 128-bit, 550W, 2.5 Slot
More Information
| SKU | 90YV0MP3-M0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711636014182 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Description
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 Ti combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.5-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 Ti combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.5-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2572 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4608 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Processor frequency (OC mode) | 2602 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4608 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 758 TOPs |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 2.5 |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| SFF ready | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2.5 |
| Weight | 656 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 229 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 364 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 219 mm |
| Package weight | 1.12 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
MSI GAMING GeForce RTX 5070 12G TRIO OC NVIDIA 12 ...
Shop NowSapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G G...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 16G Graphics...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Ti Twin Edge NVIDIA ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeForce RTX 3060...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 16 GB...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 TWIN X2 OC V2 NVIDIA 8 GB ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Grap...
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowLenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 16G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 16G ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowAMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge NVIDIA 12 ...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9070 Challenger 16GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 AERO OC 12G Graphics Car...
Shop NowLenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA RTX 2000 Ad...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC SFF 12G Graphic...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 SOLID OC NVIDIA 12 G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 WINDFORCE OC SFF 12G Gra...
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 White OC NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G Graphics C...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC ICE SFF 12G Gra...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowPNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16 GB GDDR6
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060TI-O16G-GAMING NVIDIA G...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 X...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G-EVO AMD Radeon RX 9070 16 ...
Shop NowPNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 GAMING OC 16G Graphics Car...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 Infinity 3 OC NVIDIA 12 GB ...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G AMD Radeon RX 9070 16 GB G...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 1...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G-WHITE NVIDIA GeForce RTX ...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
ASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce...
£481.84
£401.53
|
Recommended
ASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeFo...
£413.00
£344.17
|
Popular
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£557.69
£464.74
|
New
AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
£407.86
£339.88
|
Hot Product
PNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16...
£636.64
£530.53
|
Bestseller
PNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16...
£625.60
£521.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0MP3-M0NA00
|
90YV0GB2-M0NA10
|
6V9V4AA
|
100-300000078
|
VCNRTX2000ADA-PB
|
VCNRTX2000ADA-SB
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
HP
|
AMD
|
PNY
|
PNY
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
128bit to 192bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5060 Ti
|
GeForce RTX 3060
|
T1000
|
Radeon Pro W7500
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
3
|
4
|
4
|
4
|
0
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
12GB to 16GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|