GIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graphics Card - 16GB GDDR6, 256bit, PCI-E 5.0, 3320 MHz Core Clock, 2 x DisplayPort, 1 x HDMI, GV-R906XGAMINGOCICE-16GD
£452.18
£376.82
Radeon RX 9060 XT GAMING OC ICE 16G Graphics Card - 16GB GDDR6, 256bit, PCI-E 5.0, 3320 MHz Core Clock, 2 x DisplayPort, 1 x HDMI, GV-R906XGAMINGOCICE-16GD
- Powered by Radeon RX 9060 XT
- Integrated with 16GB GDDR6 128bit memory interface
- WINDFORCE cooling system
- RGB Lighting
- Reinforced structure
More Information
| SKU | GV-R906XGAMINGOCICE-16GD |
|---|---|
| EAN | 4719331357047 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | Y |
| Product Family | Gaming |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Description
Experience the next level of gaming immersion with GIGABYTE's AMD graphics cards. Crafted to deliver uncompromising performance and stunning visuals, our GPUs redefine gaming excellence. Featuring advanced cooling solutions and innovative technologies, GIGABYTE AMD graphics cards empower gamers to push the boundaries of what's possible, delivering unmatched gaming experiences.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | AMD |
| Processor boost clock speed | 3320 MHz |
| Stream processors | 2048 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| CUDA | No |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | Radeon RX 9060 XT |
| Processor boost clock speed (Gaming mode) | 2780 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 20000 MHz |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Silver |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 450 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Silver |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Minimum system power supply | 450 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 840 g |
| Height | 118 mm |
| Depth | 40 mm |
| Length | 281 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 182.5 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package depth | 354 mm |
| Package weight | 1.29 kg |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9070 Challenger 16GB GDDR6
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 Ti OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 16 GB...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 16G Graphics ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB ...
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowSapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC ...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Challenger 16GB OC GD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowLenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 TWIN X2 OC V2 NVIDIA 8 GB ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowMSI GEFORCE 5060 TI 16GB SHADOW 2X OC PLUS BULK NV...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 TI 8G VENTUS 2X OC PLUS NVIDI...
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 AERO OC 12G Graphics Car...
Shop NowLenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA RTX 2000 Ad...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 WINDFORCE OC SFF 12G Gra...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowPNY RTX A1000 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowPNY NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Grap...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowPNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC SFF 12G Graphic...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060...
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowPNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G-EVO AMD Radeon RX 9070 16 ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 X...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 GAMING OC 16G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 1...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G AMD Radeon RX 9070 16 GB G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12...
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
GIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC I...
£452.18
£376.82
|
New
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£523.69
£436.41
|
Hot Product
PNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16...
£642.58
£535.48
|
Bestseller
PNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16...
£602.26
£501.88
|
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£613.21
£511.01
|
Recommended
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£407.69
£339.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GV-R906XGAMINGOCICE-16GD
|
6V9V4AA
|
VCNRTX2000ADA-PB
|
VCNRTX2000ADA-SB
|
4X61P69962
|
900-5G172-2280-000
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
HP
|
PNY
|
PNY
|
Lenovo
|
Nvidia
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
N/A
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
Radeon RX 9060 XT
|
T1000
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX A1000
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
2
|
4
|
4
|
0
|
N/A
|
N/A
|
| Graphics processor family |
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|