T1A Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 Refurbished Intel® Core™ i5 i5-10310U Laptop 35.6 cm (14") Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro UK English Black
£283.80
£236.50
ThinkPad T14 G1 Intel Core i5-10310U 1.70GHz 256 GB SSD 16 GB RAM 13.9in 1920x1080 UK Keyboard WIN11 Pro UHD Graphics T1A
- You benefit from a refurbished premium product at an attractive price
- Each product is backed by three ISO Certifications: 9001, 14001,27001 for Quality Management, Environmental Management, and Security Management
- Each unit comes with a pre-installed genuine Microsoft Windows 10, ensuring you a reliable operating system on your refurbished device
- Customer Satisfaction Guarantee. If the product does not live up to the description and your expectations as an end-user, then you have the opportunity to return the product
- A GDPR compliant data erased product
More Information
| SKU | L-T14G1-UK-T107 |
|---|---|
| EAN | 5711603097988 |
| Manufacturer | T1A |
| Availability | Y |
Description
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor model | i5-10310U |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Refurbished | Yes |
| Power | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 329 mm |
| Depth | 227 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Anti-glare screen | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Acer TravelMate B3 (TMB311-34-TCO) Intel N250, 8GB...
Shop NowAcer Chromebook Plus 516 CB516-1H-31WM Intel® Cor...
Shop NowLenovo IdeaPad 1 15AMN7 AMD Ryzen™ 3 7320U Lapto...
Shop NowAcer Extensa 15 (EX215-24) Ryzen 3 7320U, 8GB, 256...
Shop NowAcer Extensa 15 (EX215-24) Ryzen 5 7520U, 8GB, 256...
Shop NowHP EliteBook 840 G7 Renew Intel® Core™ i5 i5-10...
Shop NowHP EliteBook 840 G7 Refurbished Intel® Core™ i5...
Shop NowAcer Chromebook Spin 314 convertible (CP314-2HN) -...
Shop NowLenovo IdeaPad Slim 3 15AMN8 AMD Ryzen™ 3 7320U ...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM2A-N00124 + MAXCases ...
Shop NowHP Chromebook x360 14b-cd0002na Intel® N N100 35....
Shop NowHP Chromebook 15a-na0007na Intel® Celeron® N4500...
Shop NowASUS Chromebook CM30 Detachable CM3001DM2A-R70052 ...
Shop NowHP Chromebook 14a-nf0002na Intel® N N100 35.6 cm ...
Shop NowHP Fortis Flip G1m Chromebook MediaTek Kompanio 52...
Shop NowAcer TravelMate B3 TMB311-34 - 11.6" HD, Intel N15...
Shop NowHP EliteBook 840 G7 i5 16GB/256 Certified Refurbis...
Shop NowAcer Chromebook 311 Kompanio Kompanio 528 29.5 cm ...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM2A-N00124 ARM Cortex ...
Shop NowHP EliteBook 840 G7 Intel® Core™ i5 i5-10310U L...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM2A-N00122 ARM Cortex ...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 Flip CZ1104FM2A-NS0146 MediaT...
Shop NowA2C HP EliteBook 840 G8 I5 11th Gen 16GB RAM 256GB...
Shop NowA2C Dell Latitude 5490 I5 8th Gen 16GB RAM 256GB S...
Shop NowA2C Lenovo ThinkPad L13 Yoga G2 I7 11th Gen 16GB R...
Shop NowA2C Lenovo ThinkPad L13 Yoga I7 10th Gen 16GB RAM ...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowTeqcycle HP EliteBook 840 G6 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowASUS BR12CT-C81XA-3Y + MAXCases Extreme Shell-F3 I...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14s G1 AMD AMD Ryzen™ ...
Shop NowA2C Dell Latitude 7410 Intel® Core™ i5 Laptop 3...
Shop NowA2C Dell Latitude 5410 Intel® Core™ i7 Laptop 3...
Shop NowA2C Dell Latitude 5410 Intel® Core™ i5 i5-10210...
Shop NowT1A Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 4 Refurbished Inte...
Shop NowHP 15-fc0536na AMD Ryzen™ 3 7320U Laptop 39.6 cm...
Shop NowT1A Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 4 Refurbished Inte...
Shop NowLenovo Chromebook Duet 11M889 MediaTek 838 27.8 cm...
Shop NowHP 15-fc0045sa AMD Ryzen™ 3 7320U Laptop 39.6 cm...
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 AMD Ryzen™ 5 PRO...
Shop NowHP 17-cp2009na AMD Ryzen™ 3 7320U Laptop 43.9 cm...
Shop NowHP 14s-dq0007na Intel® Celeron® N4120 Laptop 35....
Shop NowTeqcycle Lenovo Thinkpad T14 G1 Intel® Core™ i5...
Shop NowASUS BR1100C-C81XA Intel® Celeron® N N4500 Lapto...
Shop NowTeqcycle Lenovo ThinkPad T14 G1 R5 Pro AMD Ryzen�...
Shop NowT1A DELL Latitude 5320 Intel® Core™ i5 i5-1145G...
Shop NowLenovo ThinkPad E14 Gen 5 (AMD) AMD Ryzen™ 3 733...
Shop NowT1A Lenovo ThinkPad X1 Carbon 8 Gen Refurbished In...
Shop NowHP 15-fd0058na Intel® Core™ i3 i3-N305 Laptop 3...
Shop NowHP 17-cn3008na Intel® N N100 Laptop 43.9 cm (17.3...
Shop NowHP Fortis G1i 14 Chromebook Intel® N N150 35.6 cm...
Shop NowHP 14s-dq5013na Intel® Core™ i3 i3-1215U Laptop...
Shop NowHP Fortis G1m 11 inch Chromebook MediaTek 520 29.5...
Shop NowLenovo 14e Chromebook Gen 3 Intel® N N200 35.6 cm...
Shop NowLenovo V14 G4 ABP AMD Ryzen™ 5 5500U Laptop 35.6...
Shop NowT1A DELL Latitude 5330 Intel® Core™ i7 i7-1265U...
Shop NowLenovo 100w Gen 5 Intel® N N150 Laptop 29.5 cm (1...
Shop NowHP EliteBook 840 G7 i5 16GB/256 Certified Refurbis...
Shop NowLenovo V14 G4 ABP AMD Ryzen™ 5 7430U Laptop 35.6...
Shop NowHP 255 G10 AMD Ryzen™ 3 7330U Laptop 39.6 cm (15...
Shop NowT1A Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 5 Refurbished Inte...
Shop NowLenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ryzen™ 5 PRO...
Shop NowASUS BR12FT-CS81XA-3Y Intel® N N150 Hybrid (2-in-...
Shop NowHP Fortis G1m 11 inch Chromebook MediaTek 520 29.5...
Shop NowHP 15-fc0045na AMD Ryzen™ 3 7320U Laptop 39.6 cm...
Shop NowLenovo 100e Chromebook Gen 4 MediaTek Kompanio 528...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
T1A Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 Refurbis...
£283.80
£236.50
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 (AMD) AMD Ry...
£418.07
£348.39
|
ASUS BR1100C-C81XA Intel® Celeron® N N...
£244.69
£203.91
|
Recommended
Lenovo 14e Chromebook Gen 3 Intel® N N...
£417.95
£348.29
|
Hot Product
Acer Chromebook SPIN 511 R756TN-TCO N1...
£378.60
£315.50
|
Popular
Acer Chromebook 311 Kompanio Kompanio...
£237.94
£198.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
L-T14G1-UK-T107
|
21AB000NUK
|
BR1100C-C81XA
|
82W60006UK
|
NX.KECEK.002
|
NX.KKAEK.002
|
| Manufacturer |
T1A
|
Lenovo
|
ASUS
|
Lenovo
|
Acer
|
Acer
|
| Weight |
N/A
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
N/A
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
13" to 14"
|
11" to 12"
|
14" to 15"
|
11" to 12"
|
11" to 12"
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Grey
|
Grey
|
Black
|
Black
|
| Processor family |
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5 PRO
|
Intel Celeron N
|
Intel N
|
Intel N
|
Kompanio
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 10 Pro
|
Windows 11 Pro Education
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
N/A
|
| Touchscreen |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
4GB
|
4GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
eMMC
|
eMMC
|
eMMC
|
eMMC
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|