T1A Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 4 Refurbished Intel® Core™ i5 i5-8365U Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen 8 GB LPDDR3-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro UK English Grey
£231.00
£192.50
ThinkPad X1 Yoga 4th, INTEL CORE I5-8365U CPU, 256 GB NVMe, 8 GB RAM, 13.9, UK Kbd, WIN 11 PRO, Microsoft Basic Display Adapter, BARGA1N PLUS
- This product is covered by a standard 2-year warranty (6 months on the battery).
- The minimum battery capacity of the original measured in mAh is 60%.
- This device has gone through a professional refurbishment process in an ISO-certified facility, ensuring it has been thoroughly tested, cleaned, and quality-checked for reliable performance. The keyboard has been refurbished with keyboard stickers, which may cause the backlight to be slightly different than normal. This does not affect the functionality of the keyboard.
- All previous data has been securely erased in full compliance with GDPR regulations. The computer comes with a genuine Microsoft Windows license pre-installed, so it is ready to use straight out of the box.
- By choosing this refurbished computer, you extend the life of a high-quality product while helping reduce electronic waste and unnecessary new manufacturing.
More Information
| SKU | L-X1YG4-UK-P104 |
|---|---|
| EAN | 5711603085572 |
| Manufacturer | T1A |
| Availability | Y |
Description
BARGA1N+ are premium refurbished business machines that have visible signs of use. The original cost was up to 70% more than the price you pay today.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Refurbished | Yes |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Anti-smudge coating | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | i5-8365U |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 4 |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Grey |
| Refurbished | Yes |
| Power | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 323 mm |
| Depth | 218 mm |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 AMD Ryzen™ 3 7320U Lapto...
Shop NowHP Chromebook 14a-ne1500sa Intel® Celeron® N4500...
Shop NowHP Chromebook 15a-na0007na Intel® Celeron® N4500...
Shop NowAcer Chromebook Spin 314 convertible (CP314-2HN) -...
Shop NowHP Chromebook 11 G9 Intel® Celeron® N4500 29.5 c...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM2A-N00124 + MAXCases ...
Shop NowLenovo IdeaPad Slim 3 Chrome 14M868 MediaTek Kompa...
Shop NowASUS Chromebook CL3001DM2A-R70337 MediaTek Kompani...
Shop NowAcer Aspire Lite AL15-33P - 15.6" Full HD, Intel N...
Shop NowAcer Chromebook Plus 516 CB516-1H-31WM Intel® Cor...
Shop NowASUS Chromebook CM30 Detachable CM3001DM2A-R70052 ...
Shop NowHP Chromebook 14a-nf0002na Intel® N N100 35.6 cm ...
Shop NowAcer Chromebook NX.KD8EK.002 laptop Intel® N N100...
Shop NowAcer TravelMate B3 TMB311-34 - 11.6" HD, Intel N15...
Shop NowHP Chromebook 15a-nb0006na Intel® N N100 39.6 cm ...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM2A-N00124 ARM Cortex ...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM2A-N00122 ARM Cortex ...
Shop NowASUS Chromebook CZ11 Flip CZ1104FM2A-NS0146 MediaT...
Shop NowTeqcycle HP EliteBook 840 G6 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowHP 17-cn3008na Intel® N N100 Laptop 43.9 cm (17.3...
Shop NowHP 14s-dq0007na Intel® Celeron® N4120 Laptop 35....
Shop NowEnergizer EnergyBook Intel Celeron J J4125 Laptop ...
Shop NowEnergizer EnergyBook Intel Celeron J J4125 Laptop ...
Shop NowEnergizer EnergyBook Intel® Celeron® N N4020 Lap...
Shop NowLenovo Chromebook Duet 11M889 MediaTek 838 27.8 cm...
Shop NowT1A Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 4 Refurbished Inte...
Shop NowASUS BR1100C-C81XA Intel® Celeron® N N4500 Lapto...
Shop NowA2C Dell Latitude 5410 Intel® Core™ i5 i5-10210...
Shop NowT1A Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 Refurbished Intel® ...
Shop NowA2C Dell Latitude 5490 I5 8th Gen 16GB RAM 256GB S...
Shop NowHP 14-dq6000na Intel® N N150 Laptop 35.6 cm (14")...
Shop NowHP Fortis G1i 14 Chromebook Intel® N N150 35.6 cm...
Shop NowT1A DELL Latitude 5320 Intel® Core™ i5 i5-1145G...
Shop NowT1A DELL Latitude 5330 Intel® Core™ i7 i7-1265U...
Shop NowHP Fortis G1m 11 inch Chromebook MediaTek 520 29.5...
Shop NowLenovo 100e Chromebook Gen 4 MediaTek Kompanio 528...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
T1A Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 4 Refu...
£231.00
£192.50
|
ASUS BR1100C-C81XA Intel® Celeron® N N...
£244.69
£203.91
|
Bestseller
Acer Chromebook NX.KD8EK.002 laptop In...
£224.34
£186.95
|
Hot Product
Acer Chromebook 311 Kompanio Kompanio...
£237.94
£198.28
|
Recommended
ASUS Chromebook CM30 Detachable CM3001...
£318.10
£265.08
|
New
HP Chromebook 15a-na0007na Intel® Cele...
£267.14
£222.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
L-X1YG4-UK-P104
|
BR1100C-C81XA
|
NX.KD8EK.002
|
NX.KKAEK.002
|
CM3001DM2A-R70052
|
9T9Q8EA#ABU
|
| Manufacturer |
T1A
|
ASUS
|
Acer
|
Acer
|
ASUS
|
HP
|
| Weight |
N/A
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
N/A
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
11" to 12"
|
11" to 12"
|
11" to 12"
|
10" to 11"
|
15" to 16"
|
| Display resolution |
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
| Product colour |
Grey
|
Grey
|
Black
|
Black
|
Silver
|
Silver
|
| Processor family |
Intel Core i5
|
Intel Celeron N
|
Intel N
|
Kompanio
|
MediaTek
|
Intel Celeron
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro Education
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
| Touchscreen |
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
4GB
|
4GB
|
4GB
|
4GB
|
| Storage media |
SSD
|
eMMC
|
eMMC
|
eMMC
|
eMMC
|
eMMC
|
| Product type |
Hybrid (2-in-1)
|
Notebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
Chromebook
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|