AMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 Tray
£472.38
£393.65
Ryzen 7 9850X3D Desktop Processor
More Information
| SKU | 100-000001973 |
|---|---|
| EAN | 5054444748627 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor base frequency | 4.7 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor model | 9850X3D |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Compatible chipsets | AMD A620, AMD X670E, AMD X670, AMD B650E, AMD B650, AMD X870E, AMD X870, AMD B840, AMD B850 |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4.x, SSSE3, AMD-V, FMA3 |
| L2 cache | 8000 KB |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4.x, SSSE3, AMD-V, FMA3 |
| Operational conditions | |
| Tjunction | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Other features | |
| L2 cache | 8000 KB |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lenovo Intel Xeon Gold 5220R processor 2.2 GHz 35....
Shop NowAMD EPYC 4585PX processor 4.3 GHz 128 MB L3 Tray
Shop NowHPE Intel Xeon-Silver 4215R processor 3.2 GHz 11 M...
Shop NowHPE Intel Xeon-Silver 4215R (3.2 GHz/8-core/130 W)...
Shop NowIntel Core Ultra 9 285 processor 36 MB Smart Cache...
Shop NowCisco Intel Xeon Gold 5220R processor 2.2 GHz 35.7...
Shop NowHP Intel Xeon Gold 5220R processor 2.2 GHz 35.75 M...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 5220R processor 2.2 GHz 35....
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 5220R processor 2.2 GHz 35....
Shop NowAMD EPYC 4584PX processor 4.2 GHz 128 MB L3
Shop NowIntel Core i7-14700 processor 33 MB Smart Cache Tr...
Shop NowIntel Core i9-14900 processor 36 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core i9-14900F processor 36 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i9-14900 processor 36 MB Smart Cache Tr...
Shop NowIntel Core i7-14700 processor 33 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core i7-14700K processor 33 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core Ultra 9 285K processor 36 MB Smart Cach...
Shop NowIntel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core Ultra 9 285K processor 36 MB Smart Cach...
Shop NowIntel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache T...
Shop NowIntel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache B...
Shop NowAMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & ...
Shop NowAMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 9 9900X3D processor 4.4 GHz 140 MB L2 & ...
Shop NowAMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & ...
Shop NowAMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 104 MB L2 & ...
Shop NowAMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 Tra...
Shop NowAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 Box
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
AMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz...
£472.38
£393.65
|
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64...
£449.59
£374.66
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz...
£383.62
£319.68
|
Recommended
Intel Core i7-14700K processor 33 MB S...
£380.72
£317.27
|
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB...
£435.31
£362.76
|
Popular
Intel Core i9-14900K processor 36 MB S...
£474.16
£395.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001973
|
100-000000590
|
100-100000910WOF
|
BX8071514700K
|
BX8071514900KF
|
BX8071514900K
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 9
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
8
|
12
|
8
|
20
|
24
|
24
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|