Vivolink PROUSB3AAF5 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 5 m USB A Black
£82.88
£69.07
USB 3.0, USB-A male, USB-A female, 5m
- USB 3.1 gen 1 support (5 Gbps)
- Backward compatible with USB 2.0 standard
- Two USB amplifiers
- Cable diameter: 3mm
- Minimum cable bend radius: 20mm
- Cable power supply required: Yes, USB type A
- Cable power supply information: 5V 900mA
More Information
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | PROUSB3AAF5 |
| EAN | 5704174248248 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
Optical fiber cable: Vivolink high performance USB cables is ideal for applications requiring long distance signal transmission. 5Gbps USB 3.1 Gen 1 also full support of USB2.0← ←
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.←
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.←
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Output current (max) | 5 A |
| Cable diameter | 5 mm |
| Weight | 170 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5 mm |
| Cable length | 5 m |
| Width | 184 mm |
| Weight | 170 g |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
| Package width | 184 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 180 g |
| Packaging data | |
| Package width | 184 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 180 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Width | 184 mm |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink PROUSBCAMM3 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 ...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-015 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-921-05 USB cable USB 3.2 Ge...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-921-10 USB cable USB 3.2 Ge...
Shop NowVivolink PROUSBCMM5A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 5 m...
Shop NowVivolink PROUSBCBMM12.5 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3...
Shop NowVivolink PROUSBCBMM15 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowVivolink PROUSBCBMM20 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowOwl Labs USB C to C SuperSpeed Cable (16 Feet / 4....
Shop NowLindy 43405 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 5 ...
Shop NowCablenet 32-3780 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen ...
Shop NowLindy 10m USB 3.0 Active Extension Type A to C
Shop NowVivolink PROUSBCHDMIUSBB10 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowVivolink PROUSBCHDMIUSBB7.5 USB cable USB 3.2 Gen ...
Shop NowLindy 43381 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 8 ...
Shop NowMicroconnect USB3.2CC5-A USB cable USB 3.2 Gen 2x2...
Shop NowVivolink PROUSBCHDMIUSBB5-CHARGE USB cable USB 3.2...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-010 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowStarTech.com 10m USB 3.0 Active Extension Cable - ...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.2CC5-FA USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowMicroconnect MC-USBCC6 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 6...
Shop NowVivolink PROUSBCMMS4A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 4 ...
Shop NowVivolink PROUSBAAF20 USB cable USB 2.0 20 m USB A ...
Shop NowStarTech.com Active USB 3.0 USB-A to USB-B Cable -...
Shop NowVivolink PROUSBCMMS5A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 5 ...
Shop NowHP L42425-001 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowZebra CBA-U29-C15ZBR USB cable USB 2.0 4.57 m USB ...
Shop NowCables Direct AOCUSB3-EXT030 USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-005 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowLindy 30m USB 2.0 Active Extension Pro
Shop NowVivolink PROUSBCAMM5 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 ...
Shop NowVivolink PROUSBAB20 USB cable USB 2.0 20 m USB A U...
Shop NowVivolink PROUSBAA20 USB cable USB 2.0 20 m USB A B...
Shop NowStarTech.com 5m USB 3.0 Active Extension Cable - M...
Shop NowMotorola CBA-U09-C15ZAR USB cable 4.57 m USB A Gre...
Shop NowLindy 10m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowVivolink PROUSBCMM5 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 5 m ...
Shop NowLindy 3m USB 3.2 Gen 2 C/C Active Cable
Shop NowLindy 8m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowLindy 5m Active USB 3.2 Gen 2 C/C Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Vivolink PROUSB3AAF5 USB cable USB 3.2...
£82.88
£69.07
|
StarTech.com 10m USB 3.0 Active Extens...
£106.49
£88.74
|
Popular
StarTech.com 5m USB 3.0 Active Extensi...
£78.90
£65.75
|
Recommended
Lindy 10m USB 3.0 Active Extension Pro
£81.31
£67.76
|
Bestseller
Lindy 8m USB 3.0 Active Extension Pro
£71.02
£59.18
|
Hot Product
Motorola CBA-U09-C15ZAR USB cable 4.57...
£71.05
£59.21
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSB3AAF5
|
USB3AAEXT10M
|
USB3AAEXT5M
|
43157
|
43158
|
CBA-U09-C15ZAR
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|
Zebra
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|