Microconnect USB3.2CC5-A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 5 m USB C Black
£71.77
£59.81
USB-C to USB-C Premium cable 5m, 100W, 20Gbps, USB 3.2 Gen 2x2, Angled
- 100W
- 20Gbps
- Supports DisplayLink, DP Alt‐mode sources with up to 4K/60 video resolution
- E-Mark: CYPD2703
- Soft TPE Jacket
More Information
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| SKU | USB3.2CC5-A |
| EAN | 5715063212363 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Description
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
With this Premium MicroConnect USB-C cable you can now go all-in with a fully specced Gen2 USB-C cable, capable of 20Gbps datas transfers, 100W of Power Delivery, 20V/5A of Fast-Charging performance, and 3840x2160p Ultra HD 4K video output at 60Hz.
This USB 3.2 Cable (Type-C Male to Male) connects between two USB Type-C devices for the fastest possible data transfer and charging rates available. Precision data transfers and power delivery mean this cable supports PD100W for 100W of Power Delivery charging - perfect for charging USB devices.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
With this Premium MicroConnect USB-C cable you can now go all-in with a fully specced Gen2 USB-C cable, capable of 20Gbps datas transfers, 100W of Power Delivery, 20V/5A of Fast-Charging performance, and 3840x2160p Ultra HD 4K video output at 60Hz.
This USB 3.2 Cable (Type-C Male to Male) connects between two USB Type-C devices for the fastest possible data transfer and charging rates available. Precision data transfers and power delivery mean this cable supports PD100W for 100W of Power Delivery charging - perfect for charging USB devices.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 5 m |
| Maximum data transfer rate | 20000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Fast charging | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Built-in display | No |
| Maximum data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Weight | 222 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 222 g |
| Package weight | 233 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 233 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 20000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 25 year(s) |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Warranty period | 25 year(s) |
| Logistics data | |
| Warranty period | 25 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink PROUSBCHDMIUSBB7.5 USB cable USB 3.2 Gen ...
Shop NowStarTech.com 3m USB 3.0 Active Extension Cable - M...
Shop NowManhattan USB-C to USB-C Cable, 5m, Active, Male t...
Shop NowVivolink PROUSBCBMM12.5 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3...
Shop NowVivolink PROUSBCBMM10 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowVivolink PROUSBCBMM15 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowVivolink PROUSBCBMM20 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowVivolink PROUSBCAMM5 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 ...
Shop NowVivolink PROUSBCAMM3 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 ...
Shop NowLindy 10m USB 3.0 Active Extension Type A to C
Shop NowVivolink PROUSBCHDMIUSBB10 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-921-10 USB cable USB 3.2 Ge...
Shop NowLindy 43381 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 8 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMM4A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 4 m...
Shop NowVivolink PROUSBCMM5A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 5 m...
Shop NowLindy 43405 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 5 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMMS5A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 5 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMMS4A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 4 ...
Shop NowMicroconnect MC-USBCC6 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 6...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.2CC5-FA USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Active USB4 Cable, 40Gbps, 2...
Shop NowMicroconnect MC-USB4-CC20LQ-5 USB cable USB4 Gen 3...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-015 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowStarTech.com 10m USB 3.0 Active Extension Cable - ...
Shop NowVivolink PROUSBAAF20 USB cable USB 2.0 20 m USB A ...
Shop NowVivolink PROUSBAA15 USB cable USB 2.0 15 m USB A B...
Shop NowVivolink PROUSBAB15 USB cable USB 2.0 15 m USB A U...
Shop NowLogiLink UA0266 USB cable USB 2.0 20 m USB A USB B...
Shop NowHP L42425-001 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowZebra CBA-U29-C15ZBR USB cable USB 2.0 4.57 m USB ...
Shop NowMicroconnect USB3.0AAF15A USB cable USB 3.2 Gen 1 ...
Shop NowCables Direct AOCUSB3-EXT030 USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowCables Direct AOCUSB3-EXT015 USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-005 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-921-05 USB cable USB 3.2 Ge...
Shop NowCables Direct AOCUSB3C-010 USB cable USB 3.2 Gen 1...
Shop NowLindy 30m USB 2.0 Active Extension Pro
Shop NowVivolink PROUSBAB20 USB cable USB 2.0 20 m USB A U...
Shop NowVivolink PROUSBAA20 USB cable USB 2.0 20 m USB A B...
Shop NowStarTech.com 5m USB 3.0 Active Extension Cable - M...
Shop NowMotorola CBA-U09-C15ZAR USB cable 4.57 m USB A Gre...
Shop NowVivolink PROUSBCMM5 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 5 m ...
Shop NowLindy 10m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowMicroconnect USB3.2CC5 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 5...
Shop NowLindy 8m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowLindy 3m USB 3.2 Gen 2 C/C Active Cable
Shop NowLindy 5m Active USB 3.2 Gen 2 C/C Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Microconnect USB3.2CC5-A USB cable USB...
£71.77
£59.81
|
StarTech.com 3m USB 3.0 Active Extensi...
£65.17
£54.31
|
Recommended
StarTech.com 10m USB 3.0 Active Extens...
£106.49
£88.74
|
Popular
StarTech.com 5m USB 3.0 Active Extensi...
£78.90
£65.75
|
Hot Product
Lindy 10m USB 3.0 Active Extension Pro
£81.31
£67.76
|
Bestseller
Lindy 8m USB 3.0 Active Extension Pro
£71.02
£59.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.2CC5-A
|
USB3AAEXT3M
|
USB3AAEXT10M
|
USB3AAEXT5M
|
43157
|
43158
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2x2
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|