Microconnect MC-USB3.2CA15OP USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 15 m USB A USB C Black
£159.19
£132.66
Premium Optic Fiber USB 3.2 Gen 2 USB-C - USB Type A Cable, 15m
- Support Gen 2, 10Gbps
- Downward compatible with USB 2.0 & 1.1
- Supply devices with power 5V/800mA
- Cable OD: 4.5mm
- Supports all major operating systems including Windows, Mac OS, and Linux
- USB 3.1 and USB 3.1 Gen 2 have been renamed to USB 3.2 Gen 2, with transfer rates reaching up to 10 Gbps.
More Information
| Cable length | 15 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| SKU | MC-USB3.2CA15OP |
| EAN | 5704174890003 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Description
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active optical USB-C to USB A 3.2 Gen 2 cable is the perfect choice when you need to extend the USB connection on longer connections. It is ideal for a wire variety of USB devices, from printer, scanners, meeting cameras and other USB 3.0 devices. Through this AOC USB Cable has a data transfer rate up to 10 Gbit/s (USB3.2 Gen2).
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active optical USB-C to USB A 3.2 Gen 2 cable is the perfect choice when you need to extend the USB connection on longer connections. It is ideal for a wire variety of USB devices, from printer, scanners, meeting cameras and other USB 3.0 devices. Through this AOC USB Cable has a data transfer rate up to 10 Gbit/s (USB3.2 Gen2).
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 15 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Weight | 350 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Cable length | 15 m |
| Weight | 350 g |
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 600 g |
| Packaging data | |
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 600 g |
| Package gross weight | 748 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Package gross weight | 748 g |
| Other features | |
| Product colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink PROUSBCMMS8A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 8 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMM8 USB cable 8 m USB C Black
Shop NowVivolink PROUSBCMM9 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 G...
Shop NowVivolink PROUSB3AAF20 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowVivolink PROUSB3AAF10 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowVivolink PROUSBCMMS7A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 7 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMM15OP USB cable USB 3.2 Gen 2x2 1...
Shop NowVivolink PROUSBCMM12.5OP USB cable USB 3.2 Gen 2x2...
Shop NowVivolink PROUSBCMM7A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 7 m...
Shop NowMicroconnect USB3.2CC7OP USB cable USB 3.2 Gen 2 (...
Shop NowVivolink PROUSBCHDMIUSBB7.5-CHARGE USB cable USB 3...
Shop NowMicroconnect USB3.2CC15OP USB cable USB 3.2 Gen 2 ...
Shop NowLindy 20m USB 3.0 Active Extension Type A to C
Shop NowVivolink PROUSBCMM7 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 7 m ...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.2CA10OP USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.1C15OP USB cable USB 3.2 Gen ...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.1CC10OP USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowMicroconnect USB3.1CC10OP USB cable 10 m USB C Bla...
Shop NowLogitech 952-000195 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 G...
Shop NowMicroconnect USB3.2CC10OP USB cable USB 3.2 Gen 2 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMM10OP USB cable USB 3.2 Gen 2x2 1...
Shop NowLindy 30m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowLindy 20m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowLindy 15m Fibre Optic Hybrid USB Type C Cable, Aud...
Shop NowLogitech Strong USB 10m
Shop NowLindy 15m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowLindy 10m USB 3.2 Gen 2 & DP 1.4 Type C Hybrid Cab...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-USB3.2CA15OP USB cable...
£159.19
£132.66
|
Hot Product
Lindy 15m USB 3.0 Active Extension Pro
£132.92
£110.77
|
Bestseller
Logitech Strong USB 10m
£212.30
£176.92
|
Popular
Lindy 15m Fibre Optic Hybrid USB Type...
£174.31
£145.26
|
Recommended
Microconnect USB3.1CC10OP USB cable 10...
£152.11
£126.76
|
Vivolink PROUSB3AAF20 USB cable USB 3....
£200.08
£166.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-USB3.2CA15OP
|
43229
|
939-001799
|
38503
|
USB3.1CC10OP
|
PROUSB3AAF20
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lindy
|
Logitech
|
Lindy
|
Microconnect
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|