Microconnect USB3.1CC10OP USB cable 10 m USB C Black
£152.11
£126.76
Premium Optic Fiber Video USB-C Cable, 10m No Data
- Supporting 4K60Hz
- Outer Diameter: 4,5mm, ultra
- Support HDCP/EDID/CEC/3DM
- No RF interference, working stable in complex environments
- Has Source & Display clearly printed on the connector for easy identification
- Meet DP1.2 Standard, bandwidth can reach to 21.6Gbps Super Speed
More Information
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | USB3.1CC10OP |
| EAN | 5706998942340 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active fiber optical USB cable are coming with USB-C interface. It’s perfect for transferring full 4K and audio video signals between computer, TV, monitor and projectors over 30m.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
This active fiber optical USB cable are coming with USB-C interface. It’s perfect for transferring full 4K and audio video signals between computer, TV, monitor and projectors over 30m.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 10 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 21600 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 225 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |
| Weight | 225 g |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 226 mm |
| Package weight | 700 g |
| Packaging data | |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 226 mm |
| Package weight | 700 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 21600 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microconnect USB3.2CC7OP USB cable USB 3.2 Gen 2 (...
Shop NowVivolink PROUSBCMM6 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 6 m ...
Shop NowVivolink PROUSBCHDMIUSBB7.5-CHARGE USB cable USB 3...
Shop NowMicroconnect USB3.2CC15OP USB cable USB 3.2 Gen 2 ...
Shop NowVivolink PROUSBCHDMIUSBB5-CHARGE USB cable USB 3.2...
Shop NowVivolink PROUSBCMM7A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 7 m...
Shop NowVivolink PROUSBCMM6A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 6 m...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.2CA15OP USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowVivolink PROUSBCMM12.5OP USB cable USB 3.2 Gen 2x2...
Shop NowVivolink PROUSBCMM15OP USB cable USB 3.2 Gen 2x2 1...
Shop NowVivolink PROUSBCMMS6A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 6 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMMS7A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 7 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMM9 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 G...
Shop NowVivolink PROUSB3AAF10 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowVivolink PROUSB3AAF20 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1...
Shop NowVivolink PROUSBCMM8 USB cable 8 m USB C Black
Shop NowVivolink PROUSBCMMS8A USB cable USB 3.2 Gen 2x2 8 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMM7 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 7 m ...
Shop NowLindy 20m USB 3.0 Active Extension Type A to C
Shop NowMicroconnect MC-USB3.2CA10OP USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.1C15OP USB cable USB 3.2 Gen ...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.1CC10OP USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowLogitech 952-000195 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 G...
Shop NowMicroconnect USB3.2CC10OP USB cable USB 3.2 Gen 2 ...
Shop NowVivolink PROUSBCMM10OP USB cable USB 3.2 Gen 2x2 1...
Shop NowLindy 30m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowLindy 20m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowLindy 15m Fibre Optic Hybrid USB Type C Cable, Aud...
Shop NowLogitech Strong USB 10m
Shop NowLindy 15m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowLindy 10m USB 3.2 Gen 2 & DP 1.4 Type C Hybrid Cab...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect USB3.1CC10OP USB cable 10...
£152.11
£126.76
|
Hot Product
Lindy 15m USB 3.0 Active Extension Pro
£132.92
£110.77
|
Bestseller
Logitech Strong USB 10m
£212.30
£176.92
|
Popular
Lindy 15m Fibre Optic Hybrid USB Type...
£174.31
£145.26
|
Vivolink PROUSB3AAF20 USB cable USB 3....
£200.08
£166.73
|
Vivolink PROUSB3AAF10 USB cable USB 3....
£145.87
£121.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1CC10OP
|
43229
|
939-001799
|
38503
|
PROUSB3AAF20
|
PROUSB3AAF10
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lindy
|
Logitech
|
Lindy
|
VivoLink
|
VivoLink
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|