Intel Core Ultra 5 250KF Plus processor 30 MB Smart Cache Tray
£253.98
£211.65
Intel Core Ultra 5 processor 250KF Plus (30M Cache, up to 5.30 GHz) FCLGA18W, Tray
More Information
| SKU | AT807683B9B4887 |
|---|---|
| EAN | 8592978840310 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Y |
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Arrow Lake |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor ARK ID | 245689 |
| Processor model | 250KF Plus |
| Processor threads | 18 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor cores | 18 |
| Processor socket | FCLGA1851 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Package type | Tray |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core boost frequency | 5.3 GHz |
| Performance-core base frequency | 4.2 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core base frequency | 3.3 GHz |
| Processor base power | 125 W |
| Maximum turbo power | 159 W |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 0 |
| AI software frameworks supported by CPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 22 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 0 |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Xe-cores | 0 |
| Technical details | |
| Thermal solution specification | PCG 2020A |
| Intel® Active Management Technology (Intel® AMT) | No |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | No |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| L2 cache | 30720 KB |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Embedded options available | No |
| Graphics output | n/a |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Status | Launched |
| Market segment | Desktop |
| Launch date | Q1'26 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Features | |
|---|---|
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Processor ARK ID | 245689 |
| Thermal solution specification | PCG 2020A |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| Embedded options available | No |
| Market segment | Desktop |
| Use conditions | PC/Client/Tablet |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Processor special features | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Active Management Technology (Intel® AMT) | No |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | No |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Intel® Thread Director | Yes |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | No |
| Intel® Threat Detection Technology (TDT) | Yes |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Intel® Stable IT Platform Program (SIPP) | No |
| Intel® One-Click Recovery | No |
| Intel® Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp) | No |
| Intel® Remote Platform Erase (RPE) | No |
| Operational conditions | |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Weight & dimensions | |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Other features | |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| L2 cache | 30720 KB |
| Graphics output | n/a |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 5 7600X3D processor 4.1 GHz 96 MB L3 Tra...
Shop NowAMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 Box
Shop NowAMD EPYC 4345P processor 3.8 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowAMD EPYC 4245P processor 3.9 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 9 5900XT processor 3.3 GHz 72 MB L2 & L3...
Shop NowAMD EPYC 4344P processor 3.8 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowAMD EPYC 4464P processor 3.7 GHz 64 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 5 PRO 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 T...
Shop NowAMD Ryzen 5 PRO 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 T...
Shop NowAMD Ryzen 5 PRO 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 T...
Shop NowAMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 Tray
Shop NowAMD EPYC 4364P processor 4.5 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 32 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 Tra...
Shop NowAMD Ryzen 5 9600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 Box
Shop NowIntel Xeon 4208 processor 2.1 GHz 11 MB Tray
Shop NowAMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 9 5950X processor 3.4 GHz 64 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 ...
Shop NowAMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32 MB L3 Box
Shop NowIntel Core Ultra 5 250KF Plus processor 30 MB Smar...
Shop NowIntel Core Ultra 5 250K Plus processor 30 MB Smart...
Shop NowIntel Core Ultra 5 250K Plus processor 30 MB Smart...
Shop NowCisco Intel Xeon Gold 6238R processor 2.2 GHz 38.5...
Shop NowCisco Intel Xeon Platinum 8180M processor 2.5 GHz ...
Shop NowIntel Core Ultra 5 235 processor 24 MB Smart Cache...
Shop NowIntel Core i7-12700KF processor 25 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core Ultra 7 265 processor 30 MB Smart Cache...
Shop NowIntel Core i5-14500T processor 24 MB Smart Cache T...
Shop NowIntel Core Ultra 7 270K Plus processor 36 MB Smart...
Shop NowIntel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i7-13700KF processor 30 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core Ultra 7 265K processor 30 MB Smart Cach...
Shop NowIntel Core Ultra 7 265K processor 30 MB Smart Cach...
Shop NowIntel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cac...
Shop NowIntel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core i5-12400 processor 18 MB Smart Cache Tr...
Shop NowIntel Core i7-14700F processor 33 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core i5-14600 processor 24 MB Smart Cache Tr...
Shop NowIntel Core i9-12900K processor 30 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache Tr...
Shop NowIntel Core i5-12600K processor 20 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i5-13500 processor 24 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cac...
Shop NowIntel Core i7-14700F processor 33 MB Smart Cache T...
Shop NowIntel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache Tr...
Shop NowIntel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core i5-13400 processor 20 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core i5-14600K processor 24 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i5-14600K processor 24 MB Smart Cache T...
Shop NowIntel Core i7-12700 processor 25 MB Smart Cache Bo...
Shop NowIntel Core i5-12600K processor 20 MB Smart Cache T...
Shop NowIntel Core i7-12700KF processor 25 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache T...
Shop NowIntel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache ...
Shop NowIntel Core i7-12700K processor 25 MB Smart Cache B...
Shop NowIntel Core i5-12400 processor 18 MB Smart Cache Bo...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Intel Core Ultra 5 250KF Plus processo...
£253.98
£211.65
|
Intel Xeon 4208 processor 2.1 GHz 11 M...
£230.62
£192.18
|
Popular
Intel Xeon W-2225 processor 4.1 GHz 8....
£236.35
£196.96
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32...
£210.54
£175.45
|
Hot Product
AMD Ryzen 9 5950X processor 3.4 GHz 64...
£372.47
£310.39
|
Recommended
Intel Core i9-12900K processor 30 MB S...
£346.32
£288.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AT807683B9B4887
|
CD8069503956401
|
CD8069504394102
|
100-100000063WOF
|
100-100000059WOF
|
BX8071512900K
|
| Manufacturer |
Intel
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 5
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon W
|
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 9
|
Intel Core i9
|
| Processor socket |
FCLGA1851
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 2066 (Socket R4)
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
18
|
8
|
4
|
8
|
16
|
16
|
| On-board graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|