Cisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Quick Disconnect Headset with USB-C Adapter, Charcoal, 2-Year Limited Liability Warranty (CP-HS-W-532-USBC)
£292.55
£243.79
Headset 532, Wired Dual On-Ear Quick Disconnect Headset with USB-C Adapter, Charcoal, 2-Year Limited Liability Warranty (CP-HS-W-532-USBC)
- LIGHTWEIGHT AND ERGONOMIC DESIGN: Built with comfort in mind, the wired headset 532 features dual ear cups designed to be worn for extended periods of time and to reduce head fatigue
- PREMIUM AUDIO, NOISE ISOLATION AND CONTROL: Our design creates a full and rich sound that makes collaboration easier and music more enjoyable. The headset 530 Series USB-C adapter (quick disconnect) offers simplified call/mute/volume controls and indicators
- COMPATIBILITY: Cisco USB-C headsets are optimised for Cisco Jabber/Webex devices/computers with USB-C ports
- INTEGRATED SERVICEABILITY: Easier to deploy, manage and service when using Cisco headsets with Cisco Unified Communications Manager, Cisco Webex Control Hub and Cisco devices
- PEACE OF MIND: 2-year limited liability warranty
More Information
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Office/Call center |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | CP-HS-W-532-USBC |
| EAN | 0889728266062 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Description
The Cisco Headset 530 Series delivers vibrant sound and powerful noise isolation, making it an ideal choice for telecommunications in loud, open workspaces. The in-line, high-cycle quick disconnect enables users to easily plug and unplug the headset as needed during shift changes or breaks. It offers flexible options for connecting to devices including support for USB or RJ-9 connections.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Certification | CE |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Grey |
| Certification | CE |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| DECT connectable | Yes |
| RJ-9 connector | Yes |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 50 - 18000 Hz |
| Impedance | 90 Ω |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| External control unit interface | USB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Base station | |
| USB port type | USB Type-C |
| Packaging data | |
| Package width | 190.5 mm |
| Package height | 67.1 mm |
| Package depth | 197.1 mm |
| Package weight | 390 g |
| Quantity | 1 |
| Manual | Yes |
| Packaging content | Wired Headset, USBC Adapter |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging content | Wired Headset, USBC Adapter |
| Quantity | 1 |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| DECT connectable | Yes |
| RJ-9 connector | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Manual | Yes |
| External control unit interface | USB |
| USB port type | USB Type-C |
| Packaging content | Wired Headset, USBC Adapter |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
EPOS | SENNHEISER IMPACT SDW 5014 - UK
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390c - Black
Shop NowHP Poly Savi 8210 Office DECT 1880-1900 MHz Single...
Shop NowGoogle Pixel Buds Pro 2 Headset True Wireless Ster...
Shop NowGoogle Pixel Buds Pro 2 Headset True Wireless Ster...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Convertible, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo,UK/HK/SG/AU/NZ Low Pow...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Mono, UK/HK/SG/AU/NZ Low Powe...
Shop NowLogitech Zone Wireless 2 Headset Wired & Wireless ...
Shop NowJabra Perform 75 Headset
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro wireless for PC & Play...
Shop NowBose 890101-0200 headphones/headset Wireless Head-...
Shop NowBose 890101-0100 headphones/headset Wireless Head-...
Shop NowASUS ROG Kithara Headset Wired Head-band Gaming Bl...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390c (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390c - Black
Shop NowJabra Engage 65 SE - Mono, EMEA
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390a (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390a - Black
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wireless Head-band Office...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390a - Black
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390a (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390c (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 85 Headset Wired & Wireless Head-ban...
Shop NowHP Poly Savi 8420 Office Stereo Microsoft Teams Ce...
Shop NowASTRO Gaming A50 (Gen 5) Headset Wireless Head-ban...
Shop NowJabra Engage 55 - USB-A UC Mono Stand, EMEA/APAC
Shop NowHP Poly Voyager Surround 80 UC Microsoft Teams Cer...
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro Wireless Headset Head-...
Shop NowBose QuietComfort Ultra Headset Wired & Wireless H...
Shop NowJabra Evolve2 Buds - USB-C UC Wireless Charging Pa...
Shop NowCisco Headset 722, Wireless Dual On-Ear Bluetooth ...
Shop NowAgent AW80 Binaural Headset Wireless Head-band Off...
Shop NowEPOS IMPACT 1061 ANC, Double-sided ANC Bluetooth h...
Shop NowBose QuietComfort Ultra Headset Wired & Wireless H...
Shop NowHyperX Cloud Alpha 2 - Wireless Gaming Headset
Shop NowJabra Engage 75 SE - Mono, EMEA
Shop NowJabra EVOLVE 75+ UC
Shop NowJabra EVOLVE 65 UC Stereo
Shop NowLogitech Zone Wireless 2
Shop NowDELL Pro Premium Wireless ANC Headset - WL7024
Shop NowHP Poly Voyager Surround 85 UC Microsoft Teams Cer...
Shop NowHP Poly Voyager Surround 80 UC Microsoft Teams Cer...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-A MS Teams with Desk Stand ...
Shop NowHP Poly Voyager Surround 80 UC USB-C Headset +USB-...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Stereo, EMEA
Shop NowEPOS IMPACT 1061T ANC, Double-sided ANC Bluetooth ...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Mono, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo, EMEA
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-C UC with Desk Stand - Blac...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Stereo, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Counter-Strike 2 Edition H...
Shop NowJabra Engage 75 Mono
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve 75 SE - UC Stereo with Charging Stand
Shop NowJabra Engage 75 Mono
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Headset Wired & Wireless H...
Shop NowJabra Evolve 65 SE - UC Stereo
Shop NowJabra Engage 75 Stereo
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-A UC with Desk Stand - Blac...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-C MS Teams with Desk Stand ...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo, Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Cisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Q...
£292.55
£243.79
|
Hot Product
Jabra EVOLVE 65 UC Stereo
£280.50
£233.75
|
New
Jabra EVOLVE 75+ UC
£306.90
£255.75
|
Recommended
Jabra Engage 75 Mono
£312.78
£260.65
|
Bestseller
Jabra Engage 75 Stereo
£331.98
£276.65
|
Popular
Jabra Engage 65 Stereo
£296.34
£246.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CP-HS-W-532-USBC
|
6599-829-409
|
7599-838-199
|
9556-583-117
|
9559-583-111
|
9559-553-111
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
N/A
|