connektgear RJ45 CAT6 Crimp End Plugs - Pack of 10
£1.72
£1.43
RJ45 CAT6 Crimp End Plugs - Pack of 10
- Compatible with CAT 6
- 8 Contacts - 8P (pole) 8C (core) for 8 wire connections
More Information
| SKU | 31-2001 |
|---|---|
| EAN | 5035624023390 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
-
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable standard | Cat6 |
| Connector(s) | RJ45 |
| Voltage | 250 V |
| Material | Plastic |
| Current | 2 A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Transparent, White |
| Certification | REACH |
| AWG wire size | 7 |
| Dielectric strength | 500 V |
| Lifetime (cycles) | 500 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
| Cable standard | Cat6 |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Connector(s) | RJ45 |
| Voltage | 250 V |
| Material | Plastic |
| Current | 2 A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Transparent, White |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 3.5 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear RJ45 CAT6 Crimp End Plugs...
£1.72
£1.43
|
Digitus CAT 5e Class E Modular Coupler...
£2.50
£2.08
|
Popular
LogiLink NP0031 wire connector
£1.69
£1.41
|
Hot Product
Lindy Fiber Optic Coupler LC to LC, Mu...
£2.39
£1.99
|
Recommended
LogiLink MP0025 wire connector RJ-45 W...
£1.80
£1.50
|
LogiLink MP0028 wire connector RJ-45 T...
£2.33
£1.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
31-2001
|
DN-93513
|
NP0031
|
70459
|
MP0025
|
MP0028
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Digitus
|
LogiLink
|
Lindy
|
LogiLink
|
LogiLink
|