CoreParts MBR9V/6LR61 household battery Alkaline
£23.10
£19.25
Alkaline Mang 9V Block 200 mAh Alkaline Manganese battery Not-rechargeable
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
More Information
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| SKU | MBR9V/6LR61 |
| EAN | 5711783159438 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
Description
Discover the trusted quality of CoreParts with our Top Quality replacement Alkaline Mang 9V Block 200 mAh Alkaline Manganese battery Not-rechargeable. Engineered to deliver unmatched performance, this nan battery ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced in China with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
Specifications
| Battery | |
|---|---|
| Battery voltage | 9 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 200 mAh |
| Product colour | Multicolour |
| Certification | CE |
| Battery technology | Alkaline |
| Country of origin | China |
| Features | |
| Battery voltage | 9 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 200 mAh |
| Product colour | Multicolour |
| Certification | CE |
| Battery technology | Alkaline |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 40 g |
| Package width | 118 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 118 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85068080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
GP Batteries Lithium CRV9 Single-use battery 9V
Shop NowGP Batteries Super Alkaline 15A/LR6 Single-use bat...
Shop NowGP Batteries Lithium CR 123A Single-use battery CR...
Shop NowLenovo 92P0986 Single-use battery Lithium
Shop NowGP Batteries ReCyko Rechargeable battery AA Nickel...
Shop NowDuracell 141025 household battery Single-use batte...
Shop NowDuracell Plus Power C, 6 Pack Single-use battery A...
Shop NowDuracell MN1300B4 household battery Single-use bat...
Shop NowEnergizer Ultimate Lithium Single-use battery AAA
Shop NowDuracell Ultra Power Lithium Pack of 2 Single-use ...
Shop NowDuracell MN1203 household battery Single-use batte...
Shop NowDuracell Ultra M3 6v Lithium Single-use battery
Shop NowDuracell 6x D 1.5V Single-use battery Alkaline
Shop NowLenovo Backup Battery (Thinkpad T20/21/22/23) Sing...
Shop NowDuracell Ultra M3 Lithium Pack of 2 Single-use bat...
Shop NowDuracell HR6-B household battery Rechargeable batt...
Shop NowVarta Longlife Single-use battery AAA Alkaline
Shop NowEnergizer Ultimate Lithium Single-use battery AA
Shop NowMaplin L4047X18X4 household battery Single-use bat...
Shop NowDuracell MN2400B16 household battery Single-use ba...
Shop NowDuracell Plus Power Single-use battery 9V Alkaline
Shop NowDuracell StayCharged AAA 4 Pack Rechargeable batte...
Shop NowDuracell AA 2400mAh 4 Pack Rechargeable battery Ni...
Shop NowLenovo CR2032 Single-use battery
Shop NowDuracell HR3-B household battery Rechargeable batt...
Shop NowLenovo CR2032 Single-use battery
Shop NowMaplin L4047X18 household battery Single-use batte...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
CoreParts MBR9V/6LR61 household batter...
£23.10
£19.25
|
New
Duracell HR3-B household battery Recha...
£23.51
£19.59
|
Popular
Duracell HR6-B household battery Recha...
£21.92
£18.27
|
Hot Product
Duracell Ultra M3 Lithium Pack of 2 Si...
£19.27
£16.06
|
Recommended
Duracell Ultra Power Lithium Pack of 2...
£18.86
£15.72
|
Bestseller
Duracell StayCharged AAA 4 Pack Rechar...
£24.41
£20.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBR9V/6LR61
|
HR3-B
|
HR6-B
|
DL123-X2
|
DLCR2-X2
|
HR03-A
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Lithium
|
Lithium
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
| Battery type |
N/A
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Rechargeable battery
|