CoreParts MS-CLONER-NVME storage drive docking station Black
£85.14
£70.95
USB3.2 Type C (10Gpbs) M.2 NVMe SSD cloner, Docking Station for M.2 NVMe to M.2 NVMe with Clone Function- Box includes USB-C Cable, Power Supply and user manual
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
More Information
| Storage drive sizes supported | M.2 " |
|---|---|
| Storage media type | SSD |
| SKU | MS-CLONER-NVME |
| EAN | 5704174818595 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The NVMe M.2 dual slot docking station with clone function enables easy installation of two M.2 SSDs to be connected via the included USB-C cable to the PC or laptop. A fast way for expanding your storage, making backup or preparation of new data images.
The clone button function even enables you to copy the content of one SSD to another without using a PC, just plug the SSD's into the 2 M.2 slots and it can be used immediately without the need for tools or accessories.
Supports 2 x 8TB M2 SSD's
Compatible with Windows/Mac/Linux, smart TVs, Playstation, Xbox and other devices.
The clone button function even enables you to copy the content of one SSD to another without using a PC, just plug the SSD's into the 2 M.2 slots and it can be used immediately without the need for tools or accessories.
Supports 2 x 8TB M2 SSD's
Compatible with Windows/Mac/Linux, smart TVs, Playstation, Xbox and other devices.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Storage media type | SSD |
| Storage drive interface | M.2 |
| Technical details | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| Maximum HDD capacity | 2 TB |
| Package width | 137 mm |
| Package height | 57 mm |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Features | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
| Maximum HDD capacity | 2 TB |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 3 A |
| Software | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 79 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 126 mm |
| Package width | 137 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Manual | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Ethernet LAN features | |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| Data transfer rate | 6000 Mbit/s |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MS-CLONER-NVME storage drive...
£85.14
£70.95
|
OWC OWCTCDRVDCK storage drive docking...
£103.74
£86.45
|
Lindy USB 3.2 Type C to M.2 NVMe andSA...
£70.34
£58.62
|
Digitus M.2 NVMe + M.2 SATA SSD dockin...
£92.78
£77.32
|
Digitus NVMe cloning station USB3.1 Ge...
£113.17
£94.31
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS-CLONER-NVME
|
OWCTCDRVDCK
|
43359
|
DA-71546-1
|
DA-71545-1
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
OWC
|
Lindy
|
Digitus
|
Digitus
|
| Storage media type |
SSD
|
N/A
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Storage drive interface |
M.2
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
M.2
|
M.2
|
| Storage drive sizes supported |
N/A
|
N/A
|
M.2 "
|
M.2 "
|
M.2 "
|