Datalogic Gryphon I GD4500 Handheld bar code reader 1D/2D Black
£177.83
£148.19
Gryphon I GD4590, 2D Mpixel Imager, USB/RS-232/Wedge Multi-Interface, Black
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| Scanner type | 1D/2D |
| Connectivity technology | Wired |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code,Data Matrix,Han Xin,MaxiCode,Micro QR Code,MicroPDF417,PDF417,QR Code |
| SKU | GD4590-BK |
| EAN | 5706998292698 |
| Manufacturer | Datalogic |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual |
Description
The Gryphon™ 4500 2D series represents the premium range of hand held scanners from Datalogic. The GD4500 scanner is the desk (corded) version for general purpose applications.
The Gryphon I GD4500 imager stands out with an elegant and trendy new design, unchallenged ergonomics and features the most advanced Megapixel sensor with warm-white-illumination 2D technology for outstanding performance.
The Gryphon GD4500 imager takes advantage of Datalogic’s Motionix™ motion-sensing technology which detects the natural actions of the operator to automatically switch the scanner into the desired scanning mode. This technology works with or without the use of a stand, offering both hand held and presentation reading options.
Datalogic’s reading technology with highly visible warm-white illumination is easier on the human eyes and reads colored labels much better. The highly visible 4-Dot aimer defines a precise reading zone and reduces accidental reads, while the aimer’s center cross provides a locator for targeted scanning in a multiple bar code environment.
The GD4500 imager is also available in a Healthcare model with disinfectant-ready and anti-microbial enclosures for applications in the Healthcare industry.
The Gryphon I GD4500 imager stands out with an elegant and trendy new design, unchallenged ergonomics and features the most advanced Megapixel sensor with warm-white-illumination 2D technology for outstanding performance.
The Gryphon GD4500 imager takes advantage of Datalogic’s Motionix™ motion-sensing technology which detects the natural actions of the operator to automatically switch the scanner into the desired scanning mode. This technology works with or without the use of a stand, offering both hand held and presentation reading options.
Datalogic’s reading technology with highly visible warm-white illumination is easier on the human eyes and reads colored labels much better. The highly visible 4-Dot aimer defines a precise reading zone and reduces accidental reads, while the aimer’s center cross provides a locator for targeted scanning in a multiple bar code environment.
The GD4500 imager is also available in a Healthcare model with disinfectant-ready and anti-microbial enclosures for applications in the Healthcare industry.
Specifications
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Handheld bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 39, EAN-13, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, JAN, PDF417, Planet, POSTNET, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Motion tolerance (cm/s) | 88.9 |
| Yaw reading angle | -65 - 65° |
| Wavelength | 650 nm |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Scanner type | 1D/2D |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RS-232, USB, Keyboard wedge |
| Performance | |
| Protection features | Shock resistant |
| Built-in display | No |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Certification | IEC 60825 Class 2 |
| Image formats supported | BMP, JPEG |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Design | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Protection features | Shock resistant |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Certification | IEC 60825 Class 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 300 mA |
| Power source type | DC |
| Input voltage | 4.5 - 14 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 161 g |
| Technical details | |
| Type | Handheld bar code reader |
| Protection features | Shock resistant |
| Built-in display | No |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Product colour | Black |
| Certification | IEC 60825 Class 2 |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Honeywell Voyager XP 1470g Handheld bar code reade...
Shop NowHoneywell Voyager 1350G2D-2USB-R barcode reader Ha...
Shop NowHoneywell Voyager 1470G2D-2USB-R barcode reader Ha...
Shop NowHoneywell Xenon 1950g Handheld bar code reader 1D/...
Shop NowHoneywell Voyager 1202G Handheld bar code reader 1...
Shop NowHoneywell Xenon XP 1950g Handheld bar code reader ...
Shop NowNewland WD4 Ring Scanner Wearable bar code reader ...
Shop NowZebra DS2208-HC Handheld bar code reader 1D/2D LED...
Shop NowNewland HR52 Bonito Handheld bar code reader 1D/2D...
Shop NowZebra DS2208-SR7U3200SGW barcode reader Handheld b...
Shop NowDatalogic Gryphon GM4200 Handheld bar code reader ...
Shop NowOpticon OPR2001 Handheld bar code reader 1D Laser ...
Shop NowNewland BS80 Piranha II 1D Handheld bar code reade...
Shop NowUnitech LECT EN PANTALLA CABLE USB Barcode module ...
Shop NowNewland FM430 Barracuda Fixed bar code reader 1D/2...
Shop NowNewland FM3051 Fixed bar code reader 1D/2D CMOS Bl...
Shop NowNewland FR80 Salmon Fixed bar code reader 1D/2D CM...
Shop NowNewland FM430 Barracuda Fixed bar code reader 1D/2...
Shop NowNewland FM8080-20 barcode reader Barcode module ba...
Shop NowNewland FM430 Barracuda Fixed bar code reader 1D/2...
Shop NowZebra DS2278-HC0000BZZRW barcode reader Handheld b...
Shop NowHoneywell Voyager XP 1400g Handheld bar code reade...
Shop NowAdesso NuScan 5200TU - Antimicrobial & Waterpr...
Shop NowDatalogic QuickScan Mobile QM2131 Handheld bar cod...
Shop NowDatalogic QuickScan Mobile QM2131 Handheld bar cod...
Shop NowCapture CA-SC-10200B barcode reader Handheld bar c...
Shop NowZebra DS2278 Handheld bar code reader 1D/2D LED Bl...
Shop NowStar Micronics BSH-32U SCANNER HANDHELD HD Handhel...
Shop NowDatalogic Gryphon I GD4500 Handheld bar code reade...
Shop NowDatalogic Magellan 900i Fixed bar code reader 1D/2...
Shop NowHoneywell Voyager 1202g Laser Black
Shop NowNewland BS80 Piranha II 2D Handheld bar code reade...
Shop NowDatalogic QBT2500-BK-BTK+ barcode reader Barcode m...
Shop NowHoneywell Orbit HF680 Barcode module bar code read...
Shop NowDatalogic Magellan 900i Fixed bar code reader 1D/2...
Shop NowZebra DS2208-SR7U3200AZW barcode reader Handheld b...
Shop NowNewland FR27 Urchin Fixed bar code reader 1D/2D CM...
Shop NowNewland HR33 Marlin Handheld bar code reader 1D/2D...
Shop NowNewland NLS-FR4080-20 barcode reader Fixed bar cod...
Shop NowNewland FM30 Fixed bar code reader 1D/2D CMOS Blac...
Shop NowNewland HR33 Marlin Handheld bar code reader 1D/2D...
Shop NowDatalogic Heron HD3130 Handheld bar code reader 1D...
Shop NowHoneywell Genesis XP 7680g Fixed bar code reader 1...
Shop NowDatalogic QuickScan Mobile QM2131 Handheld bar cod...
Shop NowDatalogic QuickScan QD2590 Handheld bar code reade...
Shop NowDatalogic Gryphon I GD4520 Handheld bar code reade...
Shop NowDatalogic QuickScan QBT2101 Handheld bar code read...
Shop NowDatalogic QuickScan 2500 Handheld bar code reader ...
Shop NowZebra DS2208-HC Handheld bar code reader 1D/2D LED...
Shop NowHoneywell MS7120 Orbit 1D Black
Shop NowZebra DS2278 Handheld bar code reader 1D/2D LED Bl...
Shop NowDatalogic Heron HD3130 Handheld bar code reader 1D...
Shop NowHoneywell Voyager 1602g Handheld bar code reader 1...
Shop NowDatalogic QuickScan QBT2131 Handheld bar code read...
Shop NowZebra DS9308-SR Fixed bar code reader 1D/2D LED Bl...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Datalogic Gryphon I GD4500 Handheld ba...
£177.83
£148.19
|
New
Opticon OPR2001 Handheld bar code read...
£135.30
£112.75
|
Popular
Datalogic Heron HD3130 Handheld bar co...
£105.20
£87.67
|
Datalogic Heron HD3130 Handheld bar co...
£116.76
£97.30
|
Hot Product
Datalogic QuickScan QBT2101 Handheld b...
£95.60
£79.67
|
Bestseller
Datalogic QuickScan QBT2131 Handheld b...
£148.67
£123.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GD4590-BK
|
11645
|
HD3130-BK
|
HD3130-BKK1B
|
QBT2101-BK-BTK+
|
QBT2131-BK-BTK1
|
| Manufacturer |
Datalogic
|
Opticon
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Datalogic
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Scanner type |
1D/2D
|
1D
|
1D
|
1D
|
1D
|
1D
|
| Sensor type |
N/A
|
Laser
|
CCD
|
CCD
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
| Power source type |
DC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Battery
|
Battery
|
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
N/A
|
N/A
|
Not supported
|
Not supported
|
N/A
|
Not supported
|
| Linear (1D) barcodes supported |
N/A
|
N/A
|
GS1-128 (UCC/EAN-128)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|