Datalogic Magellan 9550i Built-in bar code reader 1D/2D Black, Grey
£1,013.09
£844.24
Adaptive Scale, Med Platter/Flip-up Produce Rail/Shelf Mount, EU Power Brick/Cord (Cable Sold Separately)
More Information
| SKU | 957022201-00361 |
|---|---|
| Manufacturer | Datalogic |
| Availability | Y |
Description
The Magellan 9550i is an in-counter bi-optic scanner designed for high performance and low power consumption targeted at price sensitive markets. It's focused on saving the customer money while maintaining high levels of 1D and 2D performance. The Magellan 9550i can come equipped with an in-bonnet color camera to enable basic AI functionality like Produce Recognition when paired with a PC running AI software. It is a simple drop-in replacement for any of our existing bi-optic scanners. The 9550i is designed to operate at lower power than the competition while maintaining high levels of performance for both 1D and 2D codes. This means a lower TCO for the 9550i while throughput remains high.
Specifications
| Scanning | |
|---|---|
| Type | Built-in bar code reader |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, JAN |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code |
| Scanner type | 1D/2D |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 86080 lx |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RS-232 |
| Performance | |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 86080 lx |
| Design | |
|---|---|
| Type | Built-in bar code reader |
| Product colour | Black, Grey |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 2.6 W |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 100 - 240 V |
| Technical details | |
| Type | Built-in bar code reader |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 86080 lx |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Honeywell Xenon Ultra 1962h Handheld bar code read...
Shop NowHoneywell Xenon Ultra 1962h Handheld bar code read...
Shop NowHoneywell Xenon 1952g Handheld bar code reader 1D/...
Shop NowHoneywell Xenon 1952H Handheld bar code reader 1D/...
Shop NowHoneywell Xenon Ultra 1962h Handheld bar code read...
Shop NowZebra RS6100 Wearable bar code reader 2D LED Grey,...
Shop NowZebra RS6100 Wearable bar code reader 2D LED Grey,...
Shop NowDatalogic PM9600-DHP433RBK20 barcode reader Handhe...
Shop NowDatalogic PM9600-DKHP433RK10 barcode reader Handhe...
Shop NowZebra RFD40 UHF RFID Premium Plus Handheld bar cod...
Shop NowZebra RS5100 Wearable bar code reader 1D/2D Laser ...
Shop NowDatalogic PBT9600-HPRBK10EU barcode reader Handhel...
Shop NowZebra DS9908-SR Handheld bar code reader 1D/2D Bla...
Shop NowZebra LI3678-ER Handheld bar code reader 1D Black,...
Shop NowDatalogic PM9600-HP433RBK30 barcode reader Handhel...
Shop NowDatalogic PD9630-DPXK1 barcode reader Handheld bar...
Shop NowZebra DS3678-XR Handheld bar code reader 1D/2D Opt...
Shop NowHoneywell Granit Ultra 2105i Handheld bar code rea...
Shop NowZebra RS6100 Wearable bar code reader 2D LED Grey,...
Shop NowZebra RS61B0-KBBHZWR barcode reader Wearable bar c...
Shop NowZebra LI3678 Handheld bar code reader 1D Green
Shop NowZebra MP7000 Built-in bar code reader 1D/2D CMOS B...
Shop NowZebra DS3678-DP Handheld bar code reader 1D/2D Las...
Shop NowZebra DS3608-DP Handheld bar code reader 1D/2D Las...
Shop NowDatalogic PowerScan PBT9100 Handheld bar code read...
Shop NowDatalogic PowerScan 9501 Handheld bar code reader ...
Shop NowDatalogic PowerScan 9501 Handheld bar code reader ...
Shop NowDatalogic PM9501-DPM433RBK10 barcode reader Handhe...
Shop NowZebra RS61B0-KBSSZWR barcode reader Wearable bar c...
Shop NowDatalogic PM9600-DHP433RBK10 barcode reader Handhe...
Shop NowDatalogic PM9600-HP433RBK10 barcode reader Handhel...
Shop NowZebra RS5000X Handheld bar code reader 1D/2D Laser...
Shop NowHoneywell 1Granit XP 1991iXLR Handheld bar code re...
Shop NowZebra DS3678-XR Handheld bar code reader 1D/2D Opt...
Shop NowZebra DS3678-HP Handheld bar code reader 1D/2D Las...
Shop NowZebra RS5100 Wearable bar code reader 1D/2D Laser ...
Shop NowZebra DS3678-XR3U42A2SVW barcode reader Handheld b...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Datalogic Magellan 9550i Built-in bar...
£1,013.09
£844.24
|
Zebra DS3678-DP Handheld bar code read...
£1,485.26
£1,237.72
|
Recommended
Zebra LI3678 Handheld bar code reader...
£888.64
£740.53
|
Bestseller
Zebra DS3678-HP Handheld bar code read...
£897.17
£747.64
|
Hot Product
Zebra DS3678-HD Handheld bar code read...
£922.66
£768.88
|
Popular
Zebra DS3608-DP Handheld bar code read...
£1,360.09
£1,133.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
957022201-00361
|
DS3678-DP2F003VZWW
|
LI3678-SR3U4210S1W
|
DS3678-HP3U42A0SFW
|
DS3678-HD3U42A0SFW
|
DS3608-DP20003VZWW
|
| Manufacturer |
Datalogic
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Green
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Scanner type |
1D/2D
|
1D/2D
|
1D
|
1D/2D
|
1D/2D
|
1D/2D
|
| Sensor type |
N/A
|
Laser
|
N/A
|
Laser
|
Laser
|
Laser
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
| Power source type |
AC
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
N/A
|
N/A
|
Not supported
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Built-in bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
Handheld bar code reader
|
| Ethernet LAN |
N/A
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Standard interfaces |
RS-232
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|