DELL Performance Dock – WD19DCS
£399.30
£332.75
DELL Performance Dock – WD19DCS, Wired, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C, 10,100,1000 Mbit/s, Black, 5120 x 2880 pixels, DC
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | M4XVJ |
| EAN | 5715063024843 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
DELL Performance Dock – WD19DCS. Connectivity technology: Wired, Host interface: USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C. Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s. Product colour: Black, Maximum digital resolution: 5120 x 2880 pixels. Power source type: DC, AC input voltage: 120 - 230 V, AC input frequency: 50 - 60 Hz. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10...
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| PowerShare | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 5120 x 2880 pixels |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| LED indicators | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 120 - 230 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power cable length | 0.8 m |
| Power supply | 210 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 585 g |
| Width | 205 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 29 mm |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 315 mm |
| Package height | 62 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 315 mm |
| Package height | 62 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Belkin Thunderbolt 4 Dock Pro Wired Black
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 5 Smart Dock 7500 Wire...
Shop NowHP Thunderbolt Dock 280W G4 w/Combo Cable
Shop NowDELL WD22TB4 Docking Thunderbolt Black
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 5 Smart Dock 7500 Wire...
Shop NowDELL Thunderbolt™ Dock – WD22TB4
Shop NowDELL SD25TB5 Wired Thunderbolt 5 Black
Shop NowHP Thunderbolt Dock 280W G4 w/Combo Cable
Shop NowDELL Performance Dock – WD19DCS
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
DELL Performance Dock – WD19DCS
£399.30
£332.75
|
Popular
DELL D6000 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Ge...
£322.74
£268.95
|
Hot Product
DELL Performance Dock – WD19DCS
£396.66
£330.55
|
Belkin Thunderbolt 4 Dock Pro Wired Bl...
£333.52
£277.93
|
Bestseller
DELL Thunderbolt™ Dock – WD22TB4
£362.34
£301.95
|
New
HP Thunderbolt Dock 280W G4 w/Combo Ca...
£421.74
£351.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
M4XVJ
|
DELL-D6000
|
DELL-WD19DCS
|
INC006VFSGY
|
DELL-WD22TB4
|
4J0G4ET
|
| Manufacturer |
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Belkin
|
DELL
|
HP
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|