Digitus 482.6 mm (19") rack-mount DIN rail panel, 4U
£75.85
£63.21
DIN rail holder, 4U, 178x483x223 mm, galvanized incl. din rail, variable depth and height
- Galvanized sheet steel
- Load capacity: 20 kg
More Information
| SKU | DN-19-DIN-4U |
|---|---|
| EAN | 4016032456100 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
- For quick, screwless mounting of 35 mm, top-hat DIN rail devices
- Incl. built-in DIN rails according to DIN EN 60715 (HxW= 35x390 mm), depth-adjustable
- Rear with height-adjustable C-rail for cable retention
The 482.6 mm (19") rack-mount DIN rail panel (35 mm, top hat) accommodates DIN rail devices on a built-in DIN rail with a width of 390 mm. It is depth-adjustable and can also be rotated 90° upwards or downwards for horizontal device mounting if required. The rear has a height-adjustable C-rail with special attachment points for Velcro tape or cable ties, for example, for optimum cable routing. The entire support is height-adjustable for individual space requirements (the 4U mounting brackets are permanently installed in the enclosure).
- Incl. built-in DIN rails according to DIN EN 60715 (HxW= 35x390 mm), depth-adjustable
- Rear with height-adjustable C-rail for cable retention
The 482.6 mm (19") rack-mount DIN rail panel (35 mm, top hat) accommodates DIN rail devices on a built-in DIN rail with a width of 390 mm. It is depth-adjustable and can also be rotated 90° upwards or downwards for horizontal device mounting if required. The rear has a height-adjustable C-rail with special attachment points for Velcro tape or cable ties, for example, for optimum cable routing. The entire support is height-adjustable for individual space requirements (the 4U mounting brackets are permanently installed in the enclosure).
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Turkey |
| Rack capacity | 4U |
| Material | Galvanized steel |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.6 kg |
| Width | 483 mm |
| Depth | 223 mm |
| Height | 178 mm |
| Packaging data | |
| Package volume | 24000 cm³ |
| Package width | 500 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package weight | 3.5 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vertiv Liebert Slide kit for rack installation - 1...
Shop NowZebra P1050667-034 mounting kit
Shop NowHikvision DS-DL116033W mounting kit Black Aluminiu...
Shop NowSapphire AV SSB50 mounting kit
Shop NowHoneywell RT10-MNT-RAM-C mounting kit Black
Shop NowHoneywell RT10-MNT-RAM mounting kit Black
Shop NowHoneywell VX89A031RAMBALL mounting kit Black
Shop NowHoneywell VX89A501RAMARM mounting kit
Shop NowGamber-Johnson 7170-0585 mounting kit Black
Shop NowDatalogic 94ACC0172 mounting kit
Shop NowRAM Mounts Twist-Lock Triple Suction Cup Ball Base
Shop NowRAM Mounts Double Ball Mount with 100x100mm VESA P...
Shop NowMotorola MT3507 mounting kit Black, Silver
Shop NowMotorola P1010338 mounting kit Black
Shop NowAPC AP9569 mounting kit Black
Shop NowOrigin Storage Caddy for HPE MSA P2000 G3 SAS 3.5i...
Shop NowMotorola MT4200 mounting kit Black
Shop NowMotorola MT4510 mounting kit Black
Shop NowMotorola MT3502 mounting kit Black
Shop NowMotorola BRKT-70661-01R mounting kit
Shop NowBrother PA-CM-500 mounting kit Black
Shop NowMotorola MT4302 mounting kit Black
Shop NowMotorola MT4301 mounting kit Black
Shop NowZebra SG-NGWT-WSTPST-01 mounting kit Black
Shop NowDELL 482-BBBP Black
Shop NowDELL 482-BBBP Black Metal
Shop NowErgotron 34" Wall Track
Shop NowMotorola MT3501 mounting kit Black
Shop NowZebra SG-NGWT-WSTPLN-01 mounting kit Black
Shop NowChief FCK016 mounting kit Black Metal
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Digitus 482.6 mm (19") rack-mount...
£75.85
£63.21
|
Recommended
Motorola P1010338 mounting kit Black
£80.80
£67.33
|
New
Zebra P1050667-034 mounting kit
£71.58
£59.65
|
Popular
Ergotron 34" Wall Track
£101.24
£84.37
|
APC AP9569 mounting kit Black
£111.91
£93.26
|
Hot Product
Vertiv Liebert Slide kit for rack inst...
£108.72
£90.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DN-19-DIN-4U
|
P1010338
|
P1050667-034
|
31-018-182
|
AP9569
|
RMKIT18-32
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Zebra
|
Zebra
|
Ergotron
|
APC
|
Vertiv
|