Digitus L-Support Sliding Rails for 483 mm (19") Network Cabinets
£21.06
£17.55
Slide rails, L shape, for 600-800 mm depth racks adjustable 350-600 mm depth, set with 2 pieces
- for fixed installation on the four 483 mm (19“) profile rails
- galvanized steel sheet with a strength of 2.00 mm
- Loading capacity: 100 kg
- 1 piece consists of two parts (internal and external profiling system)
- 1 set= 2 pieces
- Variable in depth: 350 mm to 600 mm
- incl. fixing material
More Information
| SKU | DN-19 GS-NW |
|---|---|
| EAN | 4016032366454 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
- Easy installation
- Variable in depth: 350 mm to 600 mm
The L-Support Slide Rails help you to support the installation of heavy duty components in DIGITUS® 483 mm (19”) network- or server cabinets. They are getting fixed on the four 483 mm (19”) profile rails. With galvanized steel sheet and a load capacity of up to 100 kg, they offer a perfect solution.
- Variable in depth: 350 mm to 600 mm
The L-Support Slide Rails help you to support the installation of heavy duty components in DIGITUS® 483 mm (19”) network- or server cabinets. They are getting fixed on the four 483 mm (19”) profile rails. With galvanized steel sheet and a load capacity of up to 100 kg, they offer a perfect solution.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | Turkey |
| Maximum weight capacity | 100 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | Stainless steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.65 kg |
| Width | 52 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 44 mm |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Packaging data | |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE Aruba Networking 2930F 8-port Power Shelf
Shop NowUbiquiti PAK-620 mounting kit
Shop NowZebra MNT-RAM-B202U mounting kit
Shop NowRAM Mounts Pin-Lock 4-Pin Security Nut for D & E S...
Shop NowGamber-Johnson 7110-1235 mounting kit
Shop NowGamber-Johnson 7160-0859 mounting kit
Shop NowHoneywell VM1001RAMBALL mounting kit Black
Shop NowOrigin Storage 2.5in to 3.5in Adapter for HP Deskt...
Shop NowStar Micronics 99250269 mounting kit Black
Shop NowOrigin Storage HPE HDD Isolation Grommets (Set of ...
Shop NowRAM Mounts RAM-202-225B-2U mounting kit
Shop NowVogel's PFA 9126
Shop NowLogiLink 19" Cantilever Shelf
Shop NowRAM Mounts Diamond Ball Base
Shop NowHP Z2 Mini Vertical Stand
Shop NowOrigin Storage Caddy for Dell PowerEdge R730 SATA/...
Shop NowUbiquiti NS-WM mounting kit
Shop NowOrigin Storage 2.5in to 3.5in Adapter for Dell Pow...
Shop NowDatalogic Smart Stand, G040
Shop NowScreenBeam 960 Mounting Kit
Shop NowHoneywell RT10-KEYBD-PLATE mounting kit Black
Shop NowOrigin Storage 2.5in to 3.5in Adapter for Desktop ...
Shop NowMotorola SMB LS2208 Intellistand black
Shop NowHP EliteOne G9 VESA Plate
Shop NowHP B500 PC Mounting Bracket
Shop NowHP Quick Release Bracket
Shop NowHP Desktop Mini Dual VESA Sleeve v3
Shop NowErgotron Quick Release LCD Bracket Black Metal
Shop NowMotorola Wall Mount Holder Black
Shop NowHP B250 PC Mounting Bracket
Shop NowHP Desktop Mini v4+ VESA Sleeve
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Digitus L-Support Sliding Rails for 48...
£21.06
£17.55
|
Hot Product
HP Quick Release Bracket
£25.74
£21.45
|
New
HP Quick Release Bracket
£24.42
£20.35
|
Bestseller
Ergotron Quick Release LCD Bracket Bla...
£18.48
£15.40
|
Recommended
Datalogic Smart Stand, G040
£20.04
£16.70
|
Origin Storage 2.5in to 3.5in Adapter...
£26.40
£22.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DN-19 GS-NW
|
EM870AT
|
EM870AA
|
60-589-060
|
STD-AUTO-G040-BK
|
FK-DELL-Y004G
|
| Manufacturer |
Digitus
|
HP
|
HP
|
Ergotron
|
Datalogic
|
Origin Storage
|