SKU AK-600110-010-W
EAN 4016032495970
Manufacturer Digitus
Availability Y
Description
Fast charging and synchronization with the high-quality and soft silicone connection cable
- Includes cable tie/cable loop for neat and tidy storage.
- Transfer speed up to 480Mbps (USB 2.0)
- Supports the USB power delivery function with 20V, 3A and 60W
Reliable and easy connection to your USB-C devices with your PC thanks to the soft and flexible silicone cable. Data transfer rate of 480 Mbits/s for synchronization, data transfer and a power delivery specification of 60W for charging.
Specifications
Features
Cable length1 m
Connector 1Lightning
Connector 2USB A
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Connector contacts platingNickel
Product colourWhite
USB versionUSB 2.0
Cable materialCopper
Plug and PlayYes
Maximum data transfer rate480 Mbit/s
Magnetically shieldedYes
Power
Output voltage20 V
Output current (max)3 A
Power60 W
Certificates
Compliance certificatesMfi
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Package width210 mm
Package depth10 mm
Package height115 mm