SKU AK-300341-010-W
EAN 4016032495802
Manufacturer Digitus
Availability Y
Description
Fast charging and synchronization with the high-quality and soft silicone connection cable
- Includes cable tie/cable loop for neat and tidy storage.
- Transfer speed up to 480Mbps (USB 2.0)
- Supports the USB power delivery function with 20V, 3A and 60W
Reliable and easy connection to your USB-C devices with your PC thanks to the soft and flexible silicone cable. Data transfer rate of 480 Mbits/s for synchronization, data transfer and a power delivery specification of 60W for charging.
Specifications
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Plug and PlayYes
AWG wire size24
USB versionUSB 2.0
Connector 1USB C
Connector 2USB C
Cable length1 m
Magnetically shieldedYes
Product colourWhite
Cable typeRound cable
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Conductor materialCopper
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to60 W
Connector materialNickel
Maximum data transfer rate0.48 Gbit/s
Output voltage20 V
Output current (max)3 A
Quantity per pack1 pc(s)
Power
Output voltage20 V
Output current (max)3 A
Weight & dimensions
Cable length1 m
Package width210 mm
Package depth10 mm
Package height115 mm
Package weight40 g
Packaging data
Package width210 mm
Package depth10 mm
Package height115 mm