Elo Touch Solutions 1715L POS monitor 43.2 cm (17") 1280 x 1024 pixels Touchscreen
£657.04
£547.53
17", 5:4, 1280x1024, 200 nits, 25 msec, 800:1, VGA, 2xSerial/USB, AccuTouch, Dark Gray
More Information
| Display diagonal | 17 " |
|---|---|
| SKU | E603162 |
| EAN | 7411493185014 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | Y |
Description
The 1715L touchmonitor is designed, developed and built to provide the most cost-effective touch solutions for system integrators and VARs. It packs Elo quality and reliability into an integrated, affordable touchmonitor. The optional 3-track magnetic stripe reader (MSR), programmable to either HID or Keyboard Emulation (USB only), is easily installed by the user, providing an elegant, integrated solution and eliminating the need for external brackets or attachments.
AccuTouch Five-Wire Resistive Touch Technology
Elo developed AccuTouch technology with the harshest environments in mind, so it's no wonder that it excels in reliability, durability, and expected product life. Impervious to environmental conditions such as liquid spills and splashes and washdown, these screens are the most contamination-resistant available. They deliver drift-free operation for a lifetime of 35 million finger touches.
AccuTouch Five-Wire Resistive Touch Technology
Elo developed AccuTouch technology with the harshest environments in mind, so it's no wonder that it excels in reliability, durability, and expected product life. Impervious to environmental conditions such as liquid spills and splashes and washdown, these screens are the most contamination-resistant available. They deliver drift-free operation for a lifetime of 35 million finger touches.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 43.2 cm (17") |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Touchscreen type | Kiosk |
| Touchscreen | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Features | |
| Product colour | Grey |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
Popular
Elo Touch Solutions 1715L POS monitor...
£657.04
£547.53
|
New
Elo Touch Solutions 1523L POS monitor...
£581.95
£484.96
|
Hot Product
HP Engage 16t FHD Monitor
£726.35
£605.29
|
Recommended
Elo Touch Solutions E354792 POS monito...
£800.99
£667.49
|
Elo Touch Solutions E850098 POS monito...
£817.96
£681.63
|
Bestseller
Elo Touch Solutions E849902 POS monito...
£909.91
£758.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E603162
|
E738607
|
2D9X0AA#ABU
|
E354792
|
E850098
|
E849902
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
HP
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|