Elo Touch Solutions E620713 PC/workstation 8 GB 64 GB Desktop Black
£429.54
£357.95
Qualcomm Snapdragon QCS6490, 8GB/64GB, 802.11a/b/g/n/ac/ax + Bluetooth 5.2, HDMI, 4x USB 3.0, 114 x 139 x 25.4 mm
More Information
| SKU | E620713 |
|---|---|
| EAN | 0843173153698 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | Y |
Description
Android Enterprise Computer
The Elo Backpack delivers a powerful, enterprise-grade computer complete with a flexible Android 14 OS, powerful Qualcomm 6490 processor, WiFi 6E and connectivity to satisfy all your needs. From digital signage and self-service kiosks to point of sale, kitchen display systems (KDS) and automation controls, scaling Elo’s commercial Android platform across sizes and form factors has never been easier.
Small footprint
for compact spaces.
Purpose-built to accommodate compact spaces, the Elo Backpack offers a small footprint in both size and weight.
Universal
VESA mount.
Easily secure to any counter or in a kiosk in a snap with the built-in 75mm or 100mm VESA mount.
Connectivity for all
of your accessories.
The Elo Backpack satisfies all your connectivity needs - offering 4x USB 3.0, Ethernet, Bluetooth, Wi-Fi, HDMI, USB-C output, micro-SD, GPIO, and Wi‑Fi antennas.
The perfect pairing
for any touchmonitor.
From 7-65 inches, the Backpack adds a powerful Android OS to a variety of Elo touchscreen monitors, open frames and large format interactive displays.
Google Mobile
Services Ready.
With Google Mobile Services and EloView, managing Android devices and your apps is simplified. You can remotely deploy and manage your device, adjust detailed settings, and take advantage of the latest Google-powered features. Not only does this make management easier, but it also ensures your Elo devices meet the high standards required for Google CTS verification, giving you peace of mind.
Quality that
is built to last.
We engineer each product with a goal that goes beyond meeting expectations; we aim to exceed them. By integrating our technology into your operations, you are partnering with us - and as your partner, we are committed to delivering reliable products so you can focus on growth and innovation, confident in the knowledge that we stand behind our products, ready to support you every step of the way.
The Elo Backpack delivers a powerful, enterprise-grade computer complete with a flexible Android 14 OS, powerful Qualcomm 6490 processor, WiFi 6E and connectivity to satisfy all your needs. From digital signage and self-service kiosks to point of sale, kitchen display systems (KDS) and automation controls, scaling Elo’s commercial Android platform across sizes and form factors has never been easier.
Small footprint
for compact spaces.
Purpose-built to accommodate compact spaces, the Elo Backpack offers a small footprint in both size and weight.
Universal
VESA mount.
Easily secure to any counter or in a kiosk in a snap with the built-in 75mm or 100mm VESA mount.
Connectivity for all
of your accessories.
The Elo Backpack satisfies all your connectivity needs - offering 4x USB 3.0, Ethernet, Bluetooth, Wi-Fi, HDMI, USB-C output, micro-SD, GPIO, and Wi‑Fi antennas.
The perfect pairing
for any touchmonitor.
From 7-65 inches, the Backpack adds a powerful Android OS to a variety of Elo touchscreen monitors, open frames and large format interactive displays.
Google Mobile
Services Ready.
With Google Mobile Services and EloView, managing Android devices and your apps is simplified. You can remotely deploy and manage your device, adjust detailed settings, and take advantage of the latest Google-powered features. Not only does this make management easier, but it also ensures your Elo devices meet the high standards required for Google CTS verification, giving you peace of mind.
Quality that
is built to last.
We engineer each product with a goal that goes beyond meeting expectations; we aim to exceed them. By integrating our technology into your operations, you are partnering with us - and as your partner, we are committed to delivering reliable products so you can focus on growth and innovation, confident in the knowledge that we stand behind our products, ready to support you every step of the way.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Design | |
| VESA mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Desktop |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Power | |
|---|---|
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 371 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 62 mm |
| Width | 114 mm |
| Depth | 139 mm |
| Height | 25.4 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Weight | 590 g |
| Packaging data | |
| Package width | 371 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
BSI-Refurbished OptiPlex Dell 7080 Micro i5 10th G...
Shop NowBSI-Refurbished ProDesk 400 HP G7 i5 10th Gen (BSI...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 SFF i5 10th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 i5 10th Gen (B...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50s Gen 5 Intel® Core™ i...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex Dell 3080 Micro i5 10th g...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 SFF i5 10th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 SFF i5 9th gen...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 i5 9th Gen (BS...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 SFF i7 10th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 5070 Dell SFF i5 9th gen ...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G4 i5 8th Gen (BS...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 SFF i5 10th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished ProDesk 400 HP G7 i5 10th Gen (BSI...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 i5 10th Gen (B...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G4 i5 8th Gen (BS...
Shop NowASUS Chromebox CHROMEBOX5-GC029UN Intel® Celeron�...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 SFF i5 9th gen...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 SFF i7 9th Gen...
Shop NowBSI-Refurbished ProDesk 400 HP G5 i5 8th Gen (BSI ...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex Dell 3080 Micro i5 10th g...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 SFF i5 10th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 7070 Dell Micro i7 8th Ge...
Shop NowLenovo ThinkCentre M70q Gen 5 Intel® Core™ i5 i...
Shop NowBSI-Refurbished ProDesk 400 HP G7 SFF i5 10th gen ...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex Dell 7080 Micro i5 10th G...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 i5 10th Gen (B...
Shop NowASUS V500 Mini Tower V500MV-13420H027W Intel® Cor...
Shop NowHP OmniDesk Slim S03-0012na Intel® Core™ i3 i3-...
Shop NowLenovo ThinkCentre M75s AMD Ryzen™ 5 5600G 8 GB ...
Shop NowASUS V500 Mini Tower V500MV-13620H015W Intel® Cor...
Shop NowAcer Chromebox CXI5 (Intel Core i3-1215U, 8 GB RAM...
Shop NowAcer Veriton X VX2720G I5-14500 8GB/512GB W11P Int...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50q Gen 5 Intel Core 5 210H...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 55q Gen 6 AMD Ryzen™ 5 22...
Shop NowASUS ExpertCenter P500 Mini Tower P500MV-13420H2X ...
Shop NowAcer Chromebox CXI5 (Intel Core i5-1235U, 8 GB RAM...
Shop NowApple Mac mini Apple M M4 16 GB 256 GB SSD macOS S...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 30s Gen 5 Intel® Core™ i...
Shop NowHP OmniDesk Slim S03-0009na Intel® Core™ i5 i5-...
Shop NowASUS ExpertCenter P500 SFF P500SV-05210H006X Intel...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 55s Gen 6 AMD Ryzen™ 5 22...
Shop NowLenovo ThinkCentre neo 50q Gen 4 Intel® Core™ i...
Shop NowLenovo IdeaCentre Mini 01Q8X10 32 GB LPDDR5x-SDRAM...
Shop NowLenovo ThinkCentre M70q Gen 5 Intel® Core™ i5 i...
Shop NowASUS ExpertCenter P500 SFF P500SV-13420H3X Intel®...
Shop NowTeqcycle HP Elitedesk 800 G6 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowTeqcycle DELL OptiPlex 7090 Micro Intel® Core™ ...
Shop NowTERRA EU1000138 PC/workstation Intel® Core™ i3 ...
Shop NowASUS PL64 Intel® Celeron® 7305 8 GB DDR4-SDRAM 1...
Shop NowTERRA PC-HOME 4000 Intel® Core™ i3 i3-14100 8 G...
Shop NowHP Pro SFF 290 G9 Intel® Core™ i3 i3-13100 8 GB...
Shop NowTeqcycle HP Elitedesk 800 G6 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowTERRA PC-Micro 5000C GREENLINE
Shop NowTERRA PC-Micro 5000C GREENLINE
Shop NowDELL Slim ECS1250 Intel® Core™ i5 i5-14400 8 GB...
Shop NowHP Pro 290 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500 8 GB DDR...
Shop NowHP Pro 290 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500 8 GB DDR...
Shop NowHP Pro Mini 400 G9 Desktop PC Wolf Security Editio...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Elo Touch Solutions E620713 PC/worksta...
£429.54
£357.95
|
Popular
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i5-123...
£599.76
£499.80
|
Recommended
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i3-121...
£475.32
£396.10
|
Hot Product
Lenovo ThinkCentre neo 50q Gen 4 Intel...
£541.20
£451.00
|
New
HP Pro Mini 400 G9 Desktop PC Wolf Sec...
£587.26
£489.38
|
Bestseller
HP Pro 290 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500...
£599.38
£499.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E620713
|
DT.Z2AEK.001
|
DT.Z29EK.003
|
12LN000AUK
|
623W7ET#ABU
|
623W1ET#ABU
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Acer
|
Acer
|
Lenovo
|
HP
|
HP
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Processor family |
N/A
|
Intel Core i5
|
Intel Core i3
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
N/A
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
N/A
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
| On-board graphics adapter |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Product type |
N/A
|
PC
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
N/A
|
PC
|
| Discrete graphics adapter |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|