Elo Touch Solutions I-Series E705627 All-in-One PC/workstation Intel® Core™ i3 i3-1215UL 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Touchscreen 8 GB DDR5-SDRAM 128 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Black
£1,808.94
£1,507.45
15.6'' TFT LCD (LED) 1920 x 1080, Intel Core i3-1215UL, 8GB RAM, 128 SSD, No OS, With Stand
More Information
| Display | 15.6" 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Operating system | N |
| Processor | Intel Core i3 |
| HD type | Full HD |
| SKU | E705627 |
| EAN | 0843173154084 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | Y |
| Product Family | I-Series |
Description
Completely redesigned
I‑Series 3 with Intel.
Brilliant and beautiful,
interactive platform.
- 10-touch TouchPro PCAP
- Fanless, IP54 rated design
- Full HD IPS Touchscreen
- Easy to clean edge-to-edge glass
- 50,000 MTBF
Modular design.
Endless versatility.
Available in sizes ranging from 15 to 24 inches, including with and without stand options, you can easily configure the I‑Series to fit the needs of your business - from signage and point-of-sale to self-service, automation controls and more.
Universal VESA Mount
Conveniently mount the I‑Series with the built‑in VESA mount.
Expand with Edge Connect
Seamlessly attach a variety of peripherals to the edge of the touchscreen.
Enhanced connectivity for all your accessories.
- USB-C full featured
- Gigabit LAN
- Powered RJ50 Serial
- 4x USB 3.0
- 4x Micro-USB Edge Connect
- WiFi & Bluetooth 5.2
I‑Series 3 with Intel.
Brilliant and beautiful,
interactive platform.
- 10-touch TouchPro PCAP
- Fanless, IP54 rated design
- Full HD IPS Touchscreen
- Easy to clean edge-to-edge glass
- 50,000 MTBF
Modular design.
Endless versatility.
Available in sizes ranging from 15 to 24 inches, including with and without stand options, you can easily configure the I‑Series to fit the needs of your business - from signage and point-of-sale to self-service, automation controls and more.
Universal VESA Mount
Conveniently mount the I‑Series with the built‑in VESA mount.
Expand with Edge Connect
Seamlessly attach a variety of peripherals to the edge of the touchscreen.
Enhanced connectivity for all your accessories.
- USB-C full featured
- Gigabit LAN
- Powered RJ50 Serial
- 4x USB 3.0
- 4x Micro-USB Edge Connect
- WiFi & Bluetooth 5.2
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HD type | Full HD |
| Panel type | LCD |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Processor model | i3-1215UL |
| Processor cores | 2 |
| Processor cache | 10 MB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 28 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core boost frequency | 4.4 GHz |
| Memory | |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Hard drive | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| On/off button | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 0 |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | All-in-One PC |
| Product colour | Black |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| HDD user password | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| On/off button | Yes |
| Performance | |
| Product type | All-in-One PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| HDD user password | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| AC adapter power | 180 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 345 mm |
| Package height | 487 mm |
| Package weight | 8.9 kg |
| Width (with stand) | 384.1 mm |
| Depth (with stand) | 197.5 mm |
| Height (with stand) | 338.4 mm |
| Weight (with stand) | 6.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 345 mm |
| Package height | 487 mm |
| Package weight | 8.9 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | Canada cUL, IC; United States UL, FCC; Germany TUV; Europe CE; Australia RCM; United Kingdom UKCA; International CB; Argentina S-Mark; Brazil ANATEL; Japan VCCI, MIC; China CCC, SRRC; Mexico NOM; RoHS CoC |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| SSD capacity | 128 GB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Number of SSDs installed | 1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP EliteStudio 8 All-in-One G1i 27 inch Desktop AI...
Shop NowHP EliteStudio 8 G1i AI PC Wolf Pro Security Editi...
Shop NowHP EliteOne 840 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 60....
Shop NowHP EliteOne 870 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 68....
Shop NowHP ProStudio 4 G1i AI PC Wolf Pro Security Edition...
Shop NowHP EliteStudio 8 G1i AI PC Wolf Pro Security Editi...
Shop NowHP ProStudio 4 G1i AI PC Wolf Pro Security Edition...
Shop NowApple iMac 24-inch with Retina 4.5K display: M4 ch...
Shop NowHP EliteOne 870 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500 68....
Shop NowHP EliteOne 840 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 60....
Shop NowHP OmniStudio X 32-c0002na Intel Core Ultra 7 155H...
Shop NowHP ProStudio 4 G1i AI PC Wolf Pro Security Edition...
Shop NowHP ProStudio 4 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop AI...
Shop NowApple iMac 24-inch with Retina 4.5K display: M4 ch...
Shop NowHP EliteOne 870 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 68....
Shop NowDELL Pro QC24250 Intel Core Ultra 7 265 61 cm (24"...
Shop NowHP OmniStudio X 27-cs0002na Intel Core Ultra 5 125...
Shop NowHP OmniStudio X 32-c0001na Intel Core Ultra 7 155H...
Shop NowHP OmniStudio X 27-cs0001na Intel Core Ultra 7 155...
Shop NowHP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500T 60.5...
Shop NowHP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700T 60.5...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 3.0 Intel® Core™ i...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Elo Touch Solutions I-Series E705627 A...
£1,808.94
£1,507.45
|
Popular
Elo Touch Solutions I-Series E692244 A...
£1,579.06
£1,315.88
|
Bestseller
HP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i5 i5-14...
£1,494.31
£1,245.26
|
Hot Product
HP ProOne 440 G9 Intel® Core™ i7 i7-14...
£1,773.62
£1,478.02
|
New
HP EliteOne 840 G9 Intel® Core™ i7 i7-...
£1,941.20
£1,617.67
|
HP EliteOne 870 G9 Intel® Core™ i5 i5-...
£1,759.66
£1,466.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E705627
|
E692244
|
937U5EA#ABU
|
937U4EA#ABU
|
A0YZ9EA#ABU
|
A0YZ6EA#ABU
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Display diagonal |
15" to 17"
|
15" to 17"
|
23" to 27"
|
23" to 27"
|
23" to 27"
|
27" and more
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
Silver
|
| Processor family |
Intel Core i3
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
N
|
Windows 10
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Total storage capacity |
100GB to 250GB
|
100GB to 250GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 2000GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Internal memory |
8GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
| HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|