Epson C13T08944011/T0894 Ink cartridge yellow, 225 pages ISO/IEC 24711 3.5ml for Epson Stylus S 20/SX 115/SX 415
£7.36
£6.13
OEM Epson C13T08944011 (T0894) Ink Cartridge Yellow 225 Pages 3.5ml
More Information
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Capacity | 225.00 |
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 3.50 |
| SKU | C13T08944011 |
| EAN | 8715946493046 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
| Product Family | Monkey |
Description
Epson T0894 yellow inkjet cartridge for use in Stylus S20, SX100, SX200, SX205, SX400 and SX405 printers. OEM: C13T08944010.
Compatible Printers: Epson Stylus Office BX 300 F, Epson Stylus SX 417, Epson Stylus SX 400 WiFi, Epson Stylus SX 400, Epson Stylus SX 215, Epson Stylus SX 200 Series, Epson Stylus SX 218, Epson Stylus SX 115, Epson Stylus SX 400 Series, Epson Stylus SX 110, Epson Stylus SX 415, Epson Stylus SX 405, Epson Stylus SX 205, Epson Stylus S 20, Epson Stylus SX 210, Epson Stylus SX 100, Epson Stylus SX 410, Epson Stylus S 21, Epson Stylus SX 200, Epson Stylus SX 100 Series, Epson Stylus SX 405 WiFi, Epson Stylus SX 210 Series, Epson Stylus SX 105
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T08944011 |
| Colour ink volume | 3.5 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Stylus Office BX300F, Stylus S20/S21/SX100/SX105/SX110/SX115/SX200/SX205/SX210/SX215/SX218/SX400/SX415. |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 300 pc(s) |
| Products per pallet layer | 300 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3000 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 43.6 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 26 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 120 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 26 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 120 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 43.6 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 300 pc(s) |
| Products per pallet layer | 300 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 3000 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 43.6 cm |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Brother LC-421Y Ink cartridge yellow, 200 pages fo...
Shop NowData Direct Epson WF3820/7830 405XL Ink Cart Yello...
Shop NowData Direct Epson ET-5800 113 Ink Bottle Black 7.5...
Shop NowData Direct HP OJ PRO 8010/8020 Ink Magenta 912XL ...
Shop NowData Direct Epson ET-5800 113 Ink Bottle Yellow 6K...
Shop NowBrother LC-3211M Ink cartridge magenta, 200 pages ...
Shop NowBrother LC-3211Y Ink cartridge yellow, 200 pages I...
Shop NowData Direct Epson ET-5800 113 Ink Bottle Cyan 6K P...
Shop NowEpson C13T03U24010/603 Ink cartridge cyan, 130 pag...
Shop NowData Direct Epson WF3820/7830 405XL Ink Cart Magen...
Shop NowData Direct Pitney Bowes Compatible DM50 60 Blue E...
Shop NowBrother LC-421M Ink cartridge magenta, 200 pages f...
Shop NowEpson C13T29844012/29 Ink cartridge yellow, 180 pa...
Shop NowEpson C13T27044012/27 Ink cartridge yellow, 300 pa...
Shop NowBrother LC-421C Ink cartridge cyan, 200 pages for ...
Shop NowData Direct Epson ET-5800 113 Ink Bottle Magenta 6...
Shop NowBrother LC-1100M Ink cartridge magenta, 325 pages ...
Shop NowBrother LC-121M Ink cartridge magenta, 300 pages I...
Shop NowBrother LC-1100Y Ink cartridge yellow, 325 pages I...
Shop NowBrother LC-121C Ink cartridge cyan, 300 pages ISO/...
Shop NowEpson C13T10G34010/604 Ink cartridge magenta, 130 ...
Shop NowBrother LC-1100C Ink cartridge cyan, 325 pages ISO...
Shop NowCanon 4543B001/CLI-526Y Ink cartridge yellow, 450 ...
Shop NowCanon 6508B001/CLI-551BK Ink cartridge black, 1.8K...
Shop NowCanon 3404C001/GI-50M Ink bottle magenta, 7.7K pag...
Shop NowCanon 6292C001/GI-55BK Ink bottle black, 3K pages ...
Shop NowCanon 2936B001/CLI-521Y Ink cartridge yellow, 477 ...
Shop NowCanon 6510B001/CLI-551M Ink cartridge magenta, 319...
Shop NowCanon 6512B001/CLI-551GY Ink cartridge gray, 780 p...
Shop NowHP T6L91AE/903 Ink cartridge magenta, 315 pages 4m...
Shop NowEpson C13T03U34010/603 Ink cartridge magenta, 130 ...
Shop NowCanon 6290C001/GI-55M Ink bottle magenta, 3K pages...
Shop NowCanon 2106C001/CLI-581BK Ink cartridge black, 200 ...
Shop NowHP 3YL77AE/912 Ink cartridge cyan, 315 pages 2.93m...
Shop NowHP 3YL79AE/912 Ink cartridge yellow, 315 pages 2.9...
Shop NowHP 3YL78AE/912 Ink cartridge magenta, 315 pages 2....
Shop NowCanon 2078C001/PGI-580PGBK Ink cartridge black, 20...
Shop NowEpson C13T29824012/29 Ink cartridge cyan, 180 page...
Shop NowCanon 6511B001/CLI-551Y Ink cartridge yellow, 344 ...
Shop NowHP 4K0U4NE/924 Ink cartridge magenta, 400 pages IS...
Shop NowCanon 2107C001/CLI-581PB Ink cartridge blue, 241 p...
Shop NowHP 4K0U3NE/924 Ink cartridge cyan, 400 pages ISO/I...
Shop NowCanon 2104C001/CLI-581M Ink cartridge magenta, 223...
Shop NowEpson C13T12844012/T1284 Ink cartridge yellow, 225...
Shop NowBrother LC-121Y Ink cartridge yellow, 300 pages IS...
Shop NowCanon 9230B001/PGI-1500M Ink cartridge magenta, 30...
Shop NowCanon 3386C001/GI-50PGBK Ink bottle black, 6K page...
Shop NowCanon 9229B001/PGI-1500C Ink cartridge cyan, 300 p...
Shop NowCanon 9231B001/PGI-1500Y Ink cartridge yellow, 300...
Shop NowCanon 6509B001/CLI-551C Ink cartridge cyan, 332 pa...
Shop NowCanon 3405C001/GI-50Y Ink bottle yellow, 7.7K page...
Shop NowCanon 2103C001/CLI-581C Ink cartridge cyan, 259 pa...
Shop NowCanon 2105C001/CLI-581Y Ink cartridge yellow, 259 ...
Shop NowCanon 1509B001/PGI-35BK Ink cartridge black, 191 p...
Shop NowHP N9K05AE/304 Printhead cartridge color, 100 page...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Epson C13T08944011/T0894 Ink cartridge...
£7.36
£6.13
|
Popular
Canon 2936B001/CLI-521Y Ink cartridge...
£10.87
£9.06
|
Bestseller
Canon 1509B001/PGI-35BK Ink cartridge...
£8.30
£6.92
|
Canon 6508B001/CLI-551BK Ink cartridge...
£10.56
£8.80
|
Hot Product
Canon 6509B001/CLI-551C Ink cartridge...
£10.74
£8.95
|
Recommended
Canon 6510B001/CLI-551M Ink cartridge...
£10.78
£8.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T08944011
|
2936B001
|
1509B001
|
6508B001
|
6509B001
|
6510B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Yellow
|
Yellow
|
Black
|
Photo black
|
Photo cyan
|
Photo magenta
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supply type |
N/A
|
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|