Epson C13T596C00/T596C Ink cartridge white 350ml for Epson Stylus Pro WT 7900
£292.75
£243.96
Singlepack T596C00 UltraChrome HDR White 350 ml
More Information
| Printing colours | White |
|---|---|
| Colour | white |
| Content (ml) | 350.00 |
| Brand compatibility | Epson |
| SKU | C13T596C00 |
| EAN | 0010343874428 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | Y |
Description
Compatible Printers: Epson Stylus Pro WT 7900 Series, Epson Stylus Pro WT 7900 Designer Edition, Epson Stylus Pro WT 7900
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T596C00 |
| Colour ink volume | 350 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | White |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Stylus Pro WT 7900 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | White |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Products per pallet layer | 84 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 672 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 0.75 g |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 448 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 320 mm |
| Package weight | 0.75 g |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 145 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 50.2 cm |
| Products per pallet | 448 pc(s) |
| Products per pallet layer | 84 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 672 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Epson C13T636B00/T636B Ink cartridge green 700ml f...
Shop NowEpson C13T636100/T6361 Ink cartridge foto black 70...
Shop NowEpson C13T69440N/T6944 Ink cartridge yellow 700ml ...
Shop NowEpson C13T800400/T8004 Ink cartridge yellow 700ml ...
Shop NowEpson C13T800500/T8005 Ink cartridge light cyan 70...
Shop NowEpson C13T69430N/T6943 Ink cartridge magenta 700ml...
Shop NowEpson C13T69420N/T6942 Ink cartridge cyan 700ml fo...
Shop NowEpson C13T636500/T6365 Ink cartridge light cyan 70...
Shop NowEpson C13T636400/T6364 Ink cartridge yellow 700ml ...
Shop NowEpson C13T44J34N/T44J3 Ink cartridge magenta 700ml...
Shop NowEpson C13T800900/T8009 Ink cartridge gray 700ml fo...
Shop NowEpson C13T800100/T8001 Ink cartridge foto black 70...
Shop NowEpson C13T636900/T6369 Ink cartridge light black 7...
Shop NowEpson C13T44JA40/T44JA Ink cartridge orange 700ml ...
Shop NowEpson C13T44J84N/T44J8 Ink cartridge black matt 70...
Shop NowEpson C13T636700/T6367 Ink cartridge light black 7...
Shop NowEpson C13T44J740/T44J7 Ink cartridge gray 700ml fo...
Shop NowEpson C13T44J440/T44J4 Ink cartridge yellow 700ml ...
Shop NowEpson C13T44J140/T44J1 Ink cartridge foto black 70...
Shop NowEpson C13T44JB40/T44JB Ink cartridge green 700ml f...
Shop NowEpson C13T804400/T8044 Ink cartridge yellow 700ml ...
Shop NowEpson C13T804A00/T804A Ink cartridge orange 700ml ...
Shop NowEpson C13T44J64N/T44J6 Ink cartridge light magenta...
Shop NowEpson C13T44J540/T44J5 Ink cartridge light cyan 70...
Shop NowEpson C13T44J940/T44J9 Ink cartridge photo gray 70...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Epson C13T596C00/T596C Ink cartridge w...
£292.75
£243.96
|
Hot Product
Epson C13T636900/T6369 Ink cartridge l...
£299.12
£249.27
|
New
Epson C13T636500/T6365 Ink cartridge l...
£299.12
£249.27
|
Epson C13T636B00/T636B Ink cartridge g...
£299.12
£249.27
|
Bestseller
Epson C13T636700/T6367 Ink cartridge l...
£299.12
£249.27
|
Popular
Epson C13T636400/T6364 Ink cartridge y...
£299.12
£249.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T596C00
|
C13T636900
|
C13T636500
|
C13T636B00
|
C13T636700
|
C13T636400
|
| Manufacturer |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
White
|
Light Light Black
|
Light cyan
|
Green
|
Light Black
|
Yellow
|
| Brand compatibility |
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|