Fellowes Spectra A3 Black, Grey
£73.96
£61.63
A3, 125 micron, 2 Rollers, 320 mm, Auto Shut Off
More Information
| Maximum lamination width | 320 mm |
|---|---|
| SKU | 5738401 |
| EAN | 0043859680313 |
| Manufacturer | Fellowes |
| Availability | Y |
Description
Spectra A3 Laminator
- User-friendly laminator for moderate use in home & home office environments
- Laminates up to A3 size documents in 80 - 125 micron pouches
- Release lever disengages pouch for document re-alignment or removal
- Sleep mode is activated after 30 minutes
- Includes 10-pouch laminating starter kit
- User-friendly laminator for moderate use in home & home office environments
- Laminates up to A3 size documents in 80 - 125 micron pouches
- Release lever disengages pouch for document re-alignment or removal
- Sleep mode is activated after 30 minutes
- Includes 10-pouch laminating starter kit
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Format | A3 |
| Auto power off | Yes |
| Number of rollers | 2 |
| Number of temperature settings | 1 |
| Built-in display | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black, Grey |
| Pouch capacity (per flap) | 125 µ |
| Maximum document thickness | 0.125 mm |
| Maximum lamination width | 32 cm |
| Preheating time | 4 min |
| Harmonized System (HS) code | 84729080 |
| Features | |
| Format | A3 |
| Auto power off | Yes |
| Number of rollers | 2 |
| Number of temperature settings | 1 |
| Built-in display | No |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black, Grey |
| Pouch capacity (per flap) | 125 µ |
| Maximum document thickness | 0.125 mm |
| Maximum lamination width | 32 cm |
| Preheating time | 4 min |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 469.9 mm |
| Depth | 161.9 mm |
| Height | 77.8 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84729080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Fellowes Spectra A3 Black, Grey
£73.96
£61.63
|
Recommended
Fellowes A3 Laminator Machine Saturn A...
£118.34
£98.62
|
Fellowes A4 Laminator Machine Saturn A...
£96.67
£80.56
|
Popular
Fellowes Calibre A4 Cold/hot laminator...
£109.02
£90.85
|
New
Fellowes Lunar+ A3 Hot laminator 300 m...
£66.97
£55.81
|
Hot Product
Fellowes A4 Laminator Machine Pixel A4...
£75.80
£63.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5738401
|
5736101
|
5724901
|
5740801
|
5743101
|
5601501
|
| Manufacturer |
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
| Maximum lamination width |
300mm to 400mm
|
300mm to 400mm
|
200mm to 300mm
|
200mm to 300mm
|
300mm to 400mm
|
200mm to 300mm
|