Getac GMBPX1 laptop case 39.6 cm (15.6") Backpack Black
£118.62
£98.85
450 x 330 x 230mm, Nylon 1000D
More Information
| SKU | GMBPX1 |
|---|---|
| EAN | 0541312800013 |
| Manufacturer | Getac |
| Availability | Y |
Description
Constructed of durable Nylon, and featuring an adjustable padded shoulder strap, this backpack provides sturdy protection for your fully rugged notebook while giving maximum comfort. The functional pockets inside offer the optimal solution to transport the notebook and needed accessories together in one case, delivering extra convenience to mobile professionals.
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Width | 330 mm |
| Height | 450 mm |
| Depth | 230 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Quantity | 1 |
| Material | Nylon |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Closure type | Zipper |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Material | Nylon |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | Nylon |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm (16") Backp...
Shop NowDICOTA D32167-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32162-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowStarTech.com 17.3" Laptop Backpack with Removable ...
Shop NowDELL 14-16 EcoLoop Briefcase - CC3624 (Pack 10 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Getac GMBPX1 laptop case 39.6 cm (15.6...
£118.62
£98.85
|
Recommended
StarTech.com 15.6" Laptop Backpac...
£103.96
£86.63
|
StarTech.com 17.3" Laptop Backpac...
£123.20
£102.67
|
Hot Product
DELL 14-16 EcoLoop Briefcase - CC3624...
£176.72
£147.27
|
Thule Accent TACBP2116 - Black 40.6 cm...
£95.42
£79.52
|
Bestseller
DICOTA D32162-RPET laptop case 40.6 cm...
£100.70
£83.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GMBPX1
|
NTBKBAG156
|
NTBKBAG173
|
DELL-CC3624
|
3205381
|
D32162-RPET
|
| Manufacturer |
Getac
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
DELL
|
Thule
|
Dicota
|
| Material |
Nylon
|
Nylon
|
Nylon
|
N/A
|
Recycled polyester
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
17" to 18"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Universal
|
Universal
|
Dell
|
Universal
|
Universal
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
Briefcase
|
Backpack
|
Briefcase
|
| Product main colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|