GIGABYTE X870E AORUS PRO X3D Motherboard - Supports AMD Ryzen 9000 CPUs, 18+2+2 Phases Digital VRM, up to 9000Hz DDR5 (OC), 2xPCIe 5.0 + 2xPCIe 4.0, Wi-Fi 7, 5GbE LAN, USB 4
£368.04
£306.70
X870E AORUS PRO X3D Motherboard - Supports AMD Ryzen 9000 CPUs, 18+2+2 Phases Digital VRM, up to 9000Hz DDR5 (OC), 2xPCIe 5.0 + 2xPCIe 4.0, Wi-Fi 7, 5GbE LAN, USB 4
- X3D Turbo Mode 2.0: Incredible X3D performance unleashed by AI
- Dual Channel DDR5 : 4*DIMMs with AMD EXPO Memory Module Support. DDR5 OC up to 9000MT/s
- AMD Socket AM5 : Supports AMD Ryzen 9000 / 8000 / 7000 Series Processors
- Digital twin 18+2+2 phases VRM solution
- M.2 EZ-Flex : high-efficiency heat dissipation & flexible patented baseplate for M.2 SSD
- WIFI EZ-Plug : Quick and easy design for Wi-Fi antenna installation
- M.2 EZ-Latch Click & Plus : Quick Release & Screwless Design on M.2 slots and heatsinks
- Ultra-Fast Storage : 4*M.2 slots, including PCIe 5.0 x4
- Fast Networking : 5GbE LAN & Wi-Fi 7 with directional Ultra-high gain antenna
- Extended Connectivity : HDMI, Dual USB4 Type-C with DP-Alt, Front QC-USB 65W
More Information
| SKU | X870E A PRO X |
|---|---|
| EAN | 4719331878603 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | Y |
Description
Elevate your computing experience with GIGABYTE's renowned motherboard series: AORUS, AERO, and GIGABYTE. Featuring innovative designs and advanced features, these boards offer exceptional performance and reliability. Whether you're a gamer, content creator, or professional, our series cater to your needs, ensuring uncompromising quality and cutting-edge technology.
Specifications
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Front panel connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, PCI Express 5.0, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 1 |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 2 |
| Number of water pump connectors | 3 |
| Number of temperature sensor headers | 2 |
| Number of noise detection headers | 1 |
| Number of RGB LED pin headers | 4 |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| HDMI version | 2.1 |
| Cooling type | Passive |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Cooling type | Passive |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 9000,8800,8600,8400,8200,8000,7800,7600,7200,7000,6800,6600,6400,6200,6000,5600,5200,4800 MHz |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported memory clock speed (max) | 9000 MHz |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Maximum internal memory per slot | 64 GB |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, PCI Express 4.0, PCI Express 5.0, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of storage drives supported | 8 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| HDCP | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| HDCP version | 2.3 |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 2 |
| Line-in | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| LAN controller | Realtek RTL8126 |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Qualcomm QCNCM865 |
| Features | |
| Power source type | ATX |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage, Water cooling |
| Cooling type | Passive |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Audio chip | Realtek ALC1220-VB |
| Product colour | Black |
| Expansion slots | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| 1st M.2 largest key size | 25110 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 22110 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 22110 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 4th M.2 largest key size | 22110 |
| 4th M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| BIOS | |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Battery capacity | 220 mAh |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| BIOS memory size | 512 Mbit |
| ACPI version | 5.0 |
| Clear CMOS button | Yes |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.7 |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| Power | |
| Power source type | ATX |
| Video | |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| HDCP | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| Packaging data | |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 4.25 kg |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Battery capacity | 220 mAh |
| Battery weight | 3 g |
| Number of battery cells | 1 |
| Lithium weight per battery | 0.07 g |
| Battery type | CR2032 |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |
| Weight & dimensions | |
| Height | 35 mm |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 4.25 kg |
| Weight | 3.73 kg |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Other features | |
| Height | 35 mm |
| Package width | 345 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 4.25 kg |
| Weight | 3.73 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
GIGABYTE X870E AORUS PRO Motherboard - Supports AM...
Shop NowASUS PRO WS W880-ACE SE Intel W880 LGA 1851 (Socke...
Shop NowASUS PRO WS B850M-ACE SE AMD B850 Socket AM5 micro...
Shop NowASUS ROG STRIX B850-E GAMING WIFI AMD B850 Socket ...
Shop NowGIGABYTE Z890 AORUS PRO ICE Motherboard - Supports...
Shop NowGIGABYTE Z890 AORUS MASTER Motherboard - Supports ...
Shop NowASUS ROG STRIX X870-I GAMING WIFI AMD X870 Socket ...
Shop NowMSI MPG X870I EDGE TI EVO WIFI motherboard AMD X87...
Shop NowAsrock X870E Taichi AMD X870E Socket AM5 Extended ...
Shop NowASUS TUF GAMING X870-PRO WIFI7 W NEO AMD X870 Sock...
Shop NowASUS ROG STRIX X870-A GAMING WIFI AMD X870 Socket ...
Shop NowASUS ROG STRIX Z890-E GAMING WIFI Intel Z890 LGA 1...
Shop NowASUS ROG STRIX X870-F GAMING WIFI AMD X870 Socket ...
Shop NowGIGABYTE X870 AORUS STEALTH ICE Motherboard - Supp...
Shop NowASUS ROG STRIX B860-F GAMING WIFI Intel B860 LGA 1...
Shop NowGIGABYTE X870E AERO X3D WOOD Motherboard - Support...
Shop NowASUS PROART Z890-CREATOR WIFI Intel Z890 LGA 1851 ...
Shop NowGIGABYTE X870 AORUS STEALTH Motherboard - Supports...
Shop NowASUS TUF GAMING X870-PLUS WIFI AMD X870 Socket AM5...
Shop NowASUS ProArt X870E-CREATOR WIFI AMD X870E Socket AM...
Shop NowKontron K3851-R ATX Intel R680E LGA 1700
Shop NowASUS TUF GAMING X870E-PLUS WIFI7 AMD X870E Socket ...
Shop NowASUS ROG STRIX B850-I GAMING WIFI AMD B850 Socket ...
Shop NowASUS ROG STRIX X870E-H GAMING WIFI7 AMD X870E Sock...
Shop NowASUS ROG STRIX X870E-E GAMING WIFI AMD X870E Socke...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
GIGABYTE X870E AORUS PRO X3D Motherboa...
£368.04
£306.70
|
Popular
ASUS P12R-I/ASMB10 Intel C252 LGA 1200...
£298.14
£248.45
|
Bestseller
Kontron K3851-R ATX Intel R680E LGA 1700
£321.02
£267.52
|
Hot Product
ASUS ProArt X870E-CREATOR WIFI AMD X87...
£499.72
£416.43
|
Asrock X870E Taichi AMD X870E Socket A...
£423.55
£352.96
|
Recommended
ASUS TUF GAMING X870-PLUS WIFI AMD X87...
£294.60
£245.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
X870E A PRO X
|
90SB0A70-M0UAY0
|
F5110-V194
|
90MB1IG0-M0EAY0
|
X870E TAICHI
|
90MB1IU0-M0EAY0
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
ASUS
|
Kontron
|
ASUS
|
Asrock
|
ASUS
|
| Processor manufacturer |
AMD
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Motherboard form factor |
ATX
|
ATX
|
ATX
|
ATX
|
extended ATX
|
ATX
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
LGA 1200 (Socket H5)
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
| Supported memory types |
DDR5-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
| Component for |
PC
|
Server
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Number of memory slots |
4 to 6
|
2 to 3
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|