GroupGear HDMI Coupler - Female to Female Gold Connectors
£1.27
£1.06
HDMI Coupler - Female to Female Gold Connectors
- Connector 1: HDMI Type A Female
- Connector 2: HDMI Type A Female
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Colour: Black
More Information
| SKU | 26-7192 |
|---|---|
| EAN | 5035624024656 |
| Manufacturer | GroupGear |
| Availability | Y |
Description
Our HDMI coupler allows you to plug two HDMI cables into each end, in order to extend the distance of them without having to move the cables.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 2 | HDMI Type-A |
| Connector 1 | HDMI Type-A |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 35 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 350 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package weight | 400 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink AU0010 cable gender changer Micro USB Min...
Shop NowLogiLink NP0029 cable gender changer RJ45 Grey
Shop NowLogiLink CA1018 cable gender changer Toslink Black
Shop NowLogiLink USB 2.0 A/A Black
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Female to Male, ...
Shop NowCables Direct UT-899250CT6 cable gender changer RJ...
Shop NowLogiLink NK4012W cable gender changer RJ-45 White
Shop NowLogiLink HDMI Adapter Black
Shop NowLindy 3.5mm Stereo Jack Male to 6.3mm Stereo Jack ...
Shop NowLogiLink NP0034A cable gender changer RJ-45 Black
Shop NowDigitus CAT 6A Class EA Modular Coupler, shielded
Shop NowDigitus Mini gender changer / 9-pin
Shop Nowconnektgear USB 3 Adapter Type C Male to A Female ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
GroupGear HDMI Coupler - Female to Fem...
£1.27
£1.06
|
Popular
StarTech.com DVI to VGA Cable Adapter...
£1.04
£0.87
|
Recommended
LogiLink HDMI Adapter Black
£1.60
£1.33
|
LogiLink AU0010 cable gender changer M...
£1.31
£1.09
|
Bestseller
Digitus CAT 6A Class EA Modular Couple...
£1.88
£1.57
|
LogiLink NP0029 cable gender changer R...
£1.19
£0.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-7192
|
DVIVGAMFBK
|
AH0006
|
AU0010
|
DN-93906
|
NP0029
|
| Manufacturer |
GroupGear
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
LogiLink
|
Digitus
|
LogiLink
|