Hisense 75MR6DE-E Signage Display Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LED Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen Android
£1,582.68
£1,318.90
75”, 3840x2160, 350cd/m², 60Hz, WI-FI, Bluetooth 5.1, 3x HDMI, 45.3kg
More Information
Description
Hisense Interactive Display solutions deliver unrivalled performance and market leading value. Combining the power of a digital display, tablet, electronic whiteboard and video conference device, Hisense delivers the ultimate all-in-one display solution. Superior processors and the latest touch technology provide best-in-class user experiences while seamless wireless integration makes collaboration both simple and engaging. The NEW 75MR6DE-E GoBoard display features Google Certification and Android 13 operating system.
Smart Power
A built-in ambient light sensor automatically adjusts the screen brightness according to current light conditions. This display is Energy Star certified to help you protect the environment and save costs.
Smart Whiteboard
GoBoard uses high-level touch to restore natural writing habits by enabling pen tip writing, cap erasing, finger moving objects and palm erasing, while also providing teachers and students with a wide range of teaching tools such as protractors, triangles and rulers.
Google Integration
With Google Education, GoBoard enables users to easily access Google applications such as Google Classroom, Google Chrome, Play Store, Gmail, Google Drive, Google Docs, etc. This helps teachers save time managing their classroom and assignments.
Dolby Atmos
Movies, TV shows, sports, music – the entertainment you love is even better when you hear it in Dolby Atmos. Its crystal clarity, easy-to-hear dialogue, great detail, and realistic surround-sound effects all come together to dial up the impact of your favourite scenes and events.
4K Ultra HD Panel / 4K UI
The 4K Ultra HD picture quality ensures perfect colour and rich details in all possible surroundings. In addition to the 4K screen as always, we bring a 4K user interface for the GoBoard. With the 4K UI, we can use this clear and bright screen to provide the most beautiful imagery.
Safer and Enhanced Experience
Android 13 works to keep your data safe and secure. With Android 13, you have more control over what information apps can and can’t access. Devices that work better together, enhance your messaging, audio and multitasking experiences.
GoBoard Wireless Transmission
GoBoard supports Webcast, Miracast, DLNA, dongle transfer, Hisenseshare, etc. Dual WiFi modules simultaneously support a screen-sharing hotspot and Wi-Fi network connection. With low image latency, you’ll enjoy a faster, more stable connection.
Eye Comfort
Certified by TÜV Rheinland, Hisense GoBoard has been proven to effectively protect your eyes by reducing the blue light ratio, even after long times looking at this screen.
Smart Power
A built-in ambient light sensor automatically adjusts the screen brightness according to current light conditions. This display is Energy Star certified to help you protect the environment and save costs.
Smart Whiteboard
GoBoard uses high-level touch to restore natural writing habits by enabling pen tip writing, cap erasing, finger moving objects and palm erasing, while also providing teachers and students with a wide range of teaching tools such as protractors, triangles and rulers.
Google Integration
With Google Education, GoBoard enables users to easily access Google applications such as Google Classroom, Google Chrome, Play Store, Gmail, Google Drive, Google Docs, etc. This helps teachers save time managing their classroom and assignments.
Dolby Atmos
Movies, TV shows, sports, music – the entertainment you love is even better when you hear it in Dolby Atmos. Its crystal clarity, easy-to-hear dialogue, great detail, and realistic surround-sound effects all come together to dial up the impact of your favourite scenes and events.
4K Ultra HD Panel / 4K UI
The 4K Ultra HD picture quality ensures perfect colour and rich details in all possible surroundings. In addition to the 4K screen as always, we bring a 4K user interface for the GoBoard. With the 4K UI, we can use this clear and bright screen to provide the most beautiful imagery.
Safer and Enhanced Experience
Android 13 works to keep your data safe and secure. With Android 13, you have more control over what information apps can and can’t access. Devices that work better together, enhance your messaging, audio and multitasking experiences.
GoBoard Wireless Transmission
GoBoard supports Webcast, Miracast, DLNA, dongle transfer, Hisenseshare, etc. Dual WiFi modules simultaneously support a screen-sharing hotspot and Wi-Fi network connection. With low image latency, you’ll enjoy a faster, more stable connection.
Eye Comfort
Certified by TÜV Rheinland, Hisense GoBoard has been proven to effectively protect your eyes by reducing the blue light ratio, even after long times looking at this screen.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Panel life | 50000 h |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | No |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 600 x 600 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Wi-Fi | Yes |
| Panel life | 50000 h |
| Power | |
| Power consumption (max) | 350 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 210.3 kWh |
| Computer system | |
| Computer system | Yes |
| Operating system installed | Android |
| Built-in processor | No |
| Operating system version | 13 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 1710 mm |
| Display depth | 126 mm |
| Display height | 1025.5 mm |
| Display weight | 4.53 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1850 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 1165 mm |
| Package weight | 59.5 kg |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Thin Client | |
| Operating system installed | Android |
| Other features | |
| Power supply type | Internal |
| Wi-Fi | Yes |
| Power consumption (max) | 350 W |
| Display technology | LED |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm ...
Shop NowHikvision Ultra Series DS-D5C65RB/A Interactive fl...
Shop NowSamsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm ...
Shop NowSamsung QE85T Digital signage flat panel 2.16 m (8...
Shop NowSamsung QH65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowSamsung OM55B Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QM75C Digital signage flat panel 190.5 cm ...
Shop NowSamsung QM85C Digital signage flat panel 2.16 m (8...
Shop NowSamsung QB65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowSamsung OM55N-S Digital signage flat panel 139.7 c...
Shop NowElo Touch Solutions ELO, MTO, NCNR, 4363L 43-INCH ...
Shop NowLG 75UL3Q-E Signage Display Digital signage flat p...
Shop Nowiiyama TE7513A-B2AG Signage Display Interactive fl...
Shop NowLG 86UL3Q-E Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowViewsonic 86" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop Nowiiyama LH7575UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop Nowiiyama LH8675UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop Nowiiyama TE7515A-B1AG Signage Display Interactive fl...
Shop Nowiiyama TE6515A-B1AG Signage Display Interactive fl...
Shop NowSamsung EM32DX Digital signage flat panel 80 cm (3...
Shop NowElo Touch Solutions 4304L Interactive flat panel 1...
Shop Nowiiyama LH7565UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop Nowiiyama LH8665UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop NowLG 86UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowHisense 86" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowHisense 75DM66D Signage Display 190.5 cm (75") LED...
Shop NowSony FW-75BZ30L Signage Display Digital signage fl...
Shop NowLG 55VH7J Signage Display Panorama design 139.7 cm...
Shop NowPromethean ActivPanel 10 Interactive flat panel 19...
Shop NowLG 75UH5N-M Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowPromethean APLE-75-EU-1 Signage Display Interactiv...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Hisense 75MR6DE-E Signage Display Digi...
£1,582.68
£1,318.90
|
Hot Product
Samsung QE75T Digital signage flat pan...
£1,468.15
£1,223.46
|
Recommended
Elo Touch Solutions ELO, MTO, NCNR, 43...
£1,367.30
£1,139.42
|
Bestseller
Samsung OM55N-S Digital signage flat p...
£2,102.10
£1,751.75
|
LG 55VH7J Signage Display Panorama des...
£2,233.73
£1,861.44
|
New
Samsung OM46B Digital signage flat pan...
£2,173.56
£1,811.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
75MR6DE-E
|
LH75QETEPGCXEN
|
E344260
|
LH55OMNESGBXEN
|
55VH7J
|
LH46OMBEBGBXEN
|
| Manufacturer |
HISENSE
|
Samsung
|
Elo Touch Solutions
|
Samsung
|
LG
|
Samsung
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
3
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
Digital signage flat panel
|
Panorama design
|
Digital signage flat panel
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
N/A
|
LCD
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|