HMD Fusion X1 DS TA-1672 6/128
£161.28
£134.40
HMD Fusion X1
- REAL-TIME APP MANAGEMENT
- Add or remove apps instantly from your phone
- LOCATION SAFETY
- Track live location, set safe zones, view history
- SAFER CALLS & TEXTS
- Keep calls and texts within a trusted circle
- TECH TEENS LOVE
- Swap cases, swap features. And specs that deliver.
More Information
| SKU | 101SQ503H056 |
|---|---|
| EAN | 6438409103253 |
| Manufacturer | HMD |
| Availability | Y |
Description
Stop battling over screen time.
Confidently guide the next stage of your teen’s digital journey with the HMD Fusion X1. With an active Xplora subscription, you get real time app management, location safety services, and the ability to limit contacts to trusted people—all while they enjoy a customizable phone with a great camera. Freedom for them and peace of mind for you—finally, a phone you both can agree on.
Confidently guide the next stage of your teen’s digital journey with the HMD Fusion X1. With an active Xplora subscription, you get real time app management, location safety services, and the ability to limit contacts to trusted people—all while they enjoy a customizable phone with a great camera. Freedom for them and peace of mind for you—finally, a phone you both can agree on.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 720 x 1612 pixels |
| Display diagonal | 16.7 cm (6.56") |
| Network | |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Radio | |
| FM radio | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Navigation | |
| Position location | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Colour name | Noir |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Multimedia | |
|---|---|
| FM radio | Yes |
| Battery | |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Power | |
| Energy efficiency class | A |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Energy efficiency class | A |
| Battery endurance per cycle | 3391 min |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Repairability class | A |
| Certificates | |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.5 mm |
| Depth | 8.32 mm |
| Height | 164.2 mm |
| Weight | 202.5 g |
| Package width | 182 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 41 mm |
| Package weight | 124 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Repairability index | 4 |
| Other features | |
| Touchscreen | Yes |
| Repairability index | 4 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
TCL 60 SE 17 cm (6.7") Dual SIM Android 15 4G USB ...
Shop NowSamsung Galaxy A17 5G 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy A17 5G 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy A17 5G 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy A17 17 cm (6.7") Hybrid Dual SIM 4G...
Shop NowOPPO A5 16.9 cm (6.67") Dual SIM Android 15 4G USB...
Shop NowHonor X6c 16.8 cm (6.61") Hybrid Dual SIM Android ...
Shop NowTCL 40 NXTPAPER 5G 16.8 cm (6.6") Hybrid Dual SIM ...
Shop NowMotorola moto g56 5G 17.1 cm (6.72") Hybrid Dual S...
Shop NowSamsung Galaxy A26 17 cm (6.7") Hybrid Dual SIM An...
Shop NowSamsung Galaxy A26 17 cm (6.7") Hybrid Dual SIM An...
Shop NowSamsung Galaxy A26 5G 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy A26 5G 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy A26 5G 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy A26 5G 17 cm (6.7") Dual SIM Androi...
Shop NowSamsung Galaxy A16 5G Enterprise Edition 17 cm (6....
Shop NowSamsung Galaxy SM-A156B 16.5 cm (6.5") Dual SIM An...
Shop NowMotorola moto g56 5G 17.1 cm (6.72") Hybrid Dual S...
Shop NowSamsung Galaxy A26 5G Enterprise Edition
Shop NowSamsung Galaxy A17 5G Enterprise Edition 17 cm (6....
Shop NowDoro Aurora A20 11.4 cm (4.5") Dual SIM Android 14...
Shop NowSamsung Galaxy A17 17 cm (6.7") Hybrid Dual SIM 4G...
Shop NowSamsung Galaxy A17 5G 17 cm (6.7") Hybrid Dual SIM...
Shop NowSamsung Galaxy A17 17 cm (6.7") Dual SIM 4G USB Ty...
Shop NowDoro Aurora A10 11.4 cm (4.5") Dual SIM Android 14...
Shop NowCrosscall CORE-M5 12.6 cm (4.95") Hybrid Dual SIM ...
Shop NowHMD Skyline - 5G, 8GB/256GB, 6,55" pOLED, 108MP/50...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
HMD Fusion X1 DS TA-1672 6/128
£161.28
£134.40
|
Popular
TCL 40 NXTPAPER 5G 16.8 cm (6.6")...
£180.18
£150.15
|
New
Samsung Galaxy SM-A156B 16.5 cm (6.5&q...
£215.16
£179.30
|
HMD Skyline - 5G, 8GB/256GB, 6,55"...
£214.72
£178.93
|
Bestseller
Samsung Galaxy A16 5G Enterprise Editi...
£201.96
£168.30
|
Hot Product
Samsung Galaxy A26 5G 17 cm (6.7"...
£237.54
£197.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
101SQ503H056
|
T771K3-2ALCA112
|
SM-A156BZKDEUB
|
HQ50200045X60
|
SM-A166BZKDEEB
|
SM-A266BZKCEUB
|
| Manufacturer |
HMD
|
TCL
|
Samsung
|
HMD
|
Samsung
|
Samsung
|
| Platform |
N/A
|
Android
|
Android
|
N/A
|
Android
|
Android
|
| Form factor |
N/A
|
bar
|
bar
|
bar
|
bar
|
bar
|
| Display diagonal |
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
4" and more
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
N/A
|
Pink
|
N/A
|
Black
|
| Operating system installed |
N/A
|
Android 13
|
Android 14
|
N/A
|
N/A
|
Android 15
|
| RAM capacity |
N/A
|
6GB and more
|
4GB to 6GB
|
6GB and more
|
4GB to 6GB
|
6GB and more
|
| Internal storage capacity |
N/A
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
| SIM card capability |
Dual SIM
|
Hybrid Dual SIM
|
Dual SIM
|
Dual SIM
|
Hybrid Dual SIM
|
Dual SIM
|
| Position location |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Rear camera type |
N/A
|
Triple camera
|
Triple camera
|
Triple camera
|
Triple camera
|
Triple camera
|
| Mobile network generation |
5G
|
5G
|
5G
|
5G
|
5G
|
5G
|