SKU PX65A02000000300
Manufacturer Honeywell
Availability Y
Description
Specifications
Print quality
Maximum resolution300 x 300 DPI
Maximum printing width16.7 cm
Printing
ColourNo
Print speed225 mm/sec
Maximum printing width16.7 cm
Print technologyThermal transfer
Number of printable dots12 dot
Printing characters2D barcode, Barcode, Graphic, Text
Display
DisplayLCD
Network
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Memory
Internal memory256 MB
Flash memory512 MB
Paper handling
Media thickness0.061 - 0.254 mm
Maximum roll diameter21.3 cm
Maximum label width16.7 cm
Core diameter7.62 cm
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity2
RS-232 ports1
Connectivity technologyWired
BluetoothNo
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
USB portYes
Performance
Built-in barcodes1D, 2D
Internal memory256 MB
Flash memory512 MB
Page description languagesDP, DPL, XML, ZPL II, IPL
Design
DisplayLCD
Product colourBlack
Built-in displayYes
Power
Power consumption (standby)5 W
Technical details
Product colourBlack
Built-in barcodes1D, 2D
Maximum label width16.7 cm
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Operating temperature (T-T)5 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Width335 mm
Depth482 mm
Height238 mm
Weight12.6 kg
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Epson ColorWorks CW-C6500AE label printer Inkjet C...
Shop Now
Zebra ZT610 label printer Thermal transfer 600 x 6...
Shop Now
Honeywell PX65A label printer Thermal transfer 300...
Honeywell PX45A label printer Thermal transfer 203...
Zebra ZT620 label printer Thermal transfer 300 x 3...
Zebra ZT610 label printer Thermal transfer 300 x 3...
Zebra ZE500 label printer 300 x 300 DPI 305 mm/sec...
Zebra ZT421 label printer Direct thermal / Thermal...
Honeywell PX65A label printer Thermal transfer 203...
Epson C31CH77102MK label printer
Honeywell PX45A label printer Thermal transfer 300...
You may also be interested in
Compare Products
Product Honeywell PX65A label printer Thermal transfer 300 x 300 DPI 225 mm/sec Wired Ethernet LAN Wi-Fi Honeywell PX65A label printer Thermal...
Zebra ZE500 label printer 300 x 300 DPI 305 mm/sec Wired Ethernet LAN Zebra ZE500 label printer 300 x 300 DP...
Zebra ZT610 label printer Thermal transfer 600 x 600 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth Zebra ZT610 label printer Thermal tran...
Zebra ZT610 label printer Thermal transfer 300 x 300 DPI 300 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth Zebra ZT610 label printer Thermal tran...
Zebra ZT610 label printer Thermal transfer 600 x 600 DPI 152 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Bluetooth