HP 676M8A/738 Ink cartridge yellow 300ml for HP DesignJet T 850
£194.60
£162.17
738 300-ml Yellow DesignJet Ink Cartridge
- Take quality, durability, and sustainability to new heights with HP Flex Tech Inks. Based on years of field experience with HP PageWide XL printers, this ink delivers exceptional results while also helping to reduce your environmental impact.
- Ink cartridge
More Information
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 300.00 |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | 676M8A |
| EAN | 0196548336180 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Description
Compatible Printers: HP DesignJet T 950 MFP, HP DesignJet T 950, HP DesignJet T 850, HP DesignJet T 850 MFP, HP DesignJet T 950 Series, HP DesignJet T 850 Series
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Printing colours | Yellow |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| Compatibility | HP DesignJet T850, T950 printers |
| Weight & dimensions | |
| Width | 283 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 454 g |
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 509 g |
| Packaging data | |
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 509 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 454 g |
| Printing colours | Yellow |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 509 g |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 919.5 mm (48 x 40 x 36.2") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 920 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 304.1 kg |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 919.5 mm (48 x 40 x 36.2") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 920 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 304.1 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1218.9 x 1016 x 919.5 mm (48 x 40 x 36.2") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 920 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Datamax O'Neil PHD20-2268-01 print head Direct the...
Shop NowZebra P1112640-020 print head
Shop NowHP B6Y09A/771C Ink cartridge magenta 775ml for HP ...
Shop NowHP B6Y14A/771C Ink cartridge photo gray 775ml for ...
Shop NowHP B6Y11A/771C Ink cartridge light magenta 775ml f...
Shop NowHP B6Y08A/771C Ink cartridge red 775ml for HP Desi...
Shop NowHP 498N8A/738 Ink cartridge black 300ml for HP Des...
Shop NowHoneywell 50177476-001 print head
Shop NowHP P2V86A/747 Ink cartridge gray 300ml for HP Desi...
Shop NowHP B6Y07A/771C Ink cartridge black matt 775ml for ...
Shop NowHP CE017A/771 Printhead black matt / red 775ml for...
Shop NowHP B6Y12A/771C Ink cartridge light cyan 775ml for ...
Shop NowHP B6Y10A/771C Ink cartridge yellow 775ml for HP D...
Shop NowHP CH648A/761 Printhead black matt for HP DesignJe...
Shop NowHP CH647A/761 Printhead gray / dark gray for HP De...
Shop NowZebra P1112640-051 print head Direct thermal
Shop NowHP 676M6A/738 Ink cartridge cyan 300ml for HP Desi...
Shop NowHP CH646A/761 Printhead cyan / magenta for HP Desi...
Shop NowHP CH645A/761 Printhead yellow for HP DesignJet T ...
Shop NowHP CE018A/771 Printhead magenta / yellow 775ml for...
Shop NowHP CE019A/771 Printhead light magenta / cyan brigh...
Shop NowHP F9K17A/728 Ink cartridge cyan 300ml for HP Desi...
Shop NowHP F9K15A/728 Ink cartridge yellow 300ml for HP De...
Shop NowZebra P1112640-219 print head
Shop NowHP C1Q10A/711 Printhead + Ink cartridge Bk,C,M,Y 4...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP 676M8A/738 Ink cartridge yellow 300...
£194.60
£162.17
|
New
HP CE017A/771 Printhead black matt / r...
£209.57
£174.64
|
Hot Product
HP CE018A/771 Printhead magenta / yell...
£209.57
£174.64
|
Recommended
HP CE019A/771 Printhead light magenta...
£209.57
£174.64
|
Popular
HP CE020A/771 Printhead black / gray b...
£209.57
£174.64
|
HP CH645A/761 Printhead yellow for HP...
£211.50
£176.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
676M8A
|
CE017A
|
CE018A
|
CE019A
|
CE020A
|
CH645A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|