HP P2V71A/730 Ink cartridge black matt 300ml for HP DesignJet T 1600/1700/940
£154.70
£128.92
730 300-ml Matte Black DesignJet Ink Cartridge
- Ideal for sharp lines and bright color reproduction of GIS maps and technical documents on plain papers and media commonly used by CAD, GIS application users.
- Ink cartridge
More Information
| Printing colours | Matte black |
|---|---|
| Colour | blackmatte |
| Content (ml) | 300.00 |
| Brand compatibility | HP |
| SKU | P2V71A |
| EAN | 0190781771296 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Description
Ideal for sharp lines and bright color reproduction of GIS maps and technical documents on plain papers and media commonly used by CAD, GIS application users.
Achieve bright color, bold image quality on plain papers—the ideal fit for technical document printing. Work uninterrupted with trouble-free performance and fast-drying prints. Original HP inks maximize printhead life, help lower cost of ownership.
Achieve bright color, bold image quality on plain papers—the ideal fit for technical document printing. Work uninterrupted with trouble-free performance and fast-drying prints. Original HP inks maximize printhead life, help lower cost of ownership.
Compatible Printers: HP DesignJet T 2600 dr PS, HP DesignJet T 1700 Series, HP DesignJet T 1600 dr contract, HP DesignJet T 1600 Series, HP DesignJet T 940, HP DesignJet T 1700 dr, HP DesignJet T 2600 PS, HP DesignJet T 1600, HP DesignJet T 2600 PS Contract, HP DesignJet T 1700, HP DesignJet T 1700 PS, HP DesignJet T 2600 Series, HP DesignJet T 1600 PS, HP DesignJet T 1700 dr PS, HP DesignJet T 1600 dr, HP DesignJet T 1600 dr PS, HP DesignJet T 1700 d
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| OEM code | P2V71A |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Country of origin | Singapore |
| HP segment | Business |
| Compatibility | HP DesignJet T1700 Printer series |
| Weight & dimensions | |
| Width | 283 mm |
| Depth | 41 mm |
| Height | 118 mm |
| Weight | 450 g |
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 510 g |
| Packaging data | |
| Package width | 283 mm |
| Package depth | 41 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 510 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Package weight | 510 g |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Country of origin | Singapore |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 304.4 kg (671 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 919.5 mm (40 x 48 x 36.2") |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 304.4 kg |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 304.4 kg (671 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 919.5 mm (40 x 48 x 36.2") |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Pallet gross width | 101.6 cm |
| Pallet gross length | 121.9 cm |
| Pallet gross height | 91.9 cm |
| Master (outer) case width | 298 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.81 kg |
| Master (outer) case length | 218 mm |
| Master (outer) case height | 132 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 304.4 kg |
| OEM code | P2V71A |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Products per pallet | 510 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 304.4 kg (671 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 919.5 mm (40 x 48 x 36.2") |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 102 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Honeywell 50178577-001 print head
Shop NowHP CH648A/761 Printhead black matt for HP DesignJe...
Shop NowDatamax O'Neil PHD20-2268-01 print head Direct the...
Shop NowHoneywell 50177476-001 print head
Shop NowHP CE018A/771 Printhead magenta / yellow 775ml for...
Shop NowHP CH645A/761 Printhead yellow for HP DesignJet T ...
Shop NowHP CH646A/761 Printhead cyan / magenta for HP Desi...
Shop NowHP CH647A/761 Printhead gray / dark gray for HP De...
Shop NowHP 676M6A/738 Ink cartridge cyan 300ml for HP Desi...
Shop NowHP P2V86A/747 Ink cartridge gray 300ml for HP Desi...
Shop NowHP F9K15A/728 Ink cartridge yellow 300ml for HP De...
Shop NowHP F9K16A/728 Ink cartridge magenta 300ml for HP D...
Shop NowHP C1Q12A/727 Ink cartridge black matt 300ml for H...
Shop NowCitizen JN09802-0 print head Direct thermal
Shop NowHP P2V78A/746 Ink cartridge magenta 300ml for HP D...
Shop NowCitizen JM14705-0 print head Direct thermal
Shop NowHP P2V83A/746 Ink cartridge black matt 300ml for H...
Shop NowHP P2V79A/746 Ink cartridge yellow 300ml for HP De...
Shop NowHP P2V82A/746 Ink cartridge foto black 300ml for H...
Shop NowHP F9J68A/728 Ink cartridge black matt 300ml for H...
Shop NowHP P2V72A/730 Ink cartridge gray 300ml for HP Desi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Citizen JM14705-0 print head Direct th...
£154.48
£128.73
|
Citizen JN09802-0 print head Direct th...
£154.48
£128.73
|
HP CE018A/771 Printhead magenta / yell...
£209.20
£174.33
|
HP CH645A/761 Printhead yellow for HP...
£211.15
£175.96
|
HP CH646A/761 Printhead cyan / magenta...
£211.15
£175.96
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JM14705-0
|
JN09802-0
|
CE018A
|
CH645A
|
CH646A
|
| Manufacturer |
Citizen
|
Citizen
|
HP
|
HP
|
HP
|