HP Poly CCX 350 Business Media Phone for Microsoft Teams and PoE-enabled
£209.22
£174.35
Poly CCX 350 Business Media Phone for Microsoft Teams and PoE-enabled
- Never miss a word or inflection with the industry’s best sound quality. Thanks to Poly’s exclusive HD Voice with Poly Acoustic Clarity technologies, you'll eliminate misunderstandings and save time simply by hearing every word.
- The traditional physical dial pad is ideal for small and home office users who prefer a non-touch screen experience, as well as vision-impaired users who need a dial pad.
- Our exclusive Poly Acoustic Fence and NoiseBlockAI technologies reduce distracting background noise by eliminating it at the source. It's perfect for conveying a quiet ambiance, even in crowded open offices and other noisy environments.
More Information
| SKU | 848Z7AA |
|---|---|
| EAN | 0197497506228 |
| Manufacturer | HP Poly |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy
Catch every word
Never miss a word or inflection with the industry’s best sound quality. Thanks to Poly’s exclusive HD Voice with Poly Acoustic Clarity technologies, you'll eliminate misunderstandings and save time simply by hearing every word.
Offers a classic dial pad
The traditional physical dial pad is ideal for small and home office users who prefer a non-touch screen experience, as well as vision-impaired users who need a dial pad.
Reduce background noise
Our exclusive Poly Acoustic Fence and NoiseBlockAI technologies reduce distracting background noise by eliminating it at the source. It's perfect for conveying a quiet ambiance, even in crowded open offices and other noisy environments.
Description
Exceptionally accessible
Get everything you want from a desk phone: CCX 350 Microsoft Teams-integrated IP phone offers quality HD audio, giving you incredible value at a great price. Durable construction and seamless keypad design make this a phone for any environment.
Get everything you want from a desk phone: CCX 350 Microsoft Teams-integrated IP phone offers quality HD audio, giving you incredible value at a great price. Durable construction and seamless keypad design make this a phone for any environment.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Handset type | Wired handset |
| Handset | Yes |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Handset type | Wired handset |
| Speakerphone | Yes |
| Handset | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Security | |
| Security algorithms | HTTPS |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Compatible operating systems | Android 12 |
| Phone features | |
| Caller ID | Yes |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 640 x 480 pixels |
| Display diagonal | 7.11 cm (2.8") |
| Display | LCD |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711alaw, G.711ulaw, G.719, G.722, G.722.1, G.722.1C, G.729A, OPUS, Silk, iLBC |
| Speakerphone | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Security algorithms | HTTPS |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Android 12 |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| RJ-9 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Certificates | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 222 mm |
| Package depth | 243 mm |
| Package height | 69 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Handset | Yes |
| Stand included | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| UNSPSC-code | 43191515 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
AudioCodes Teams C435HD-R IP-Phone PoE GbE black
Shop NowYealink MP56 E2 Teams
Shop NowYealink MP52 E2 Teams
Shop NowUbiquiti G3 Touch Pro IP phone Black Wi-Fi
Shop NowHP Poly CCX 600 Business Media Phone with Open SIP...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T88W
Shop NowYealink Yealink-SIP-T88W Pro
Shop NowHP Poly CCX 600 Business Media Phone for Microsoft...
Shop NowCisco Unified IP Conference Phone 8831 Daisy Chain...
Shop NowAudioCodes 445HD IP-Phone PoE GbE black with integ...
Shop NowAudioCodes Teams C455HD IP-Phone PoE GbE black
Shop NowPanasonic KX-HDV330 IP phone Black 12 lines TFT
Shop NowAudioCodes 445HD IP phone Black 8 lines LCD
Shop NowSnom D862 IP phone Black LCD
Shop NowAvaya 3735 IP phone Black LCD
Shop NowCisco 8811 IP phone Black LCD
Shop NowCisco 8861 IP phone Black, Silver Wi-Fi
Shop NowCisco 7841 IP phone Black, Silver 4 lines LCD
Shop NowMitel MiVoice 5340e IP phone Black LCD
Shop NowYealink SIP-T58W PRO IP phone Grey LCD Wi-Fi
Shop NowYealink MP54 Version 2 Android Smart Media IP Phon...
Shop NowCisco DP-9841-K9= IP phone Black 4 lines LCD
Shop NowYealink MP58 Microsoft Teams Edition
Shop NowHP Poly Edge E550 IP Phone and PoE-enabled
Shop NowAudioCodes Teams C455HD IP-Phone PoE GbE black wit...
Shop NowCisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch Greyscale D...
Shop NowYealink MP54 Microsoft Teams Edition
Shop NowYealink MP56 Microsoft Teams Edition
Shop NowYealink MP58WH Android Wi-Fi Smart Media Phone for...
Shop NowHP Poly CCX 505 Business Media Phone for Microsoft...
Shop NowMitel MiVoice 6930 IP phone Black TFT Wi-Fi
Shop NowYealink SIP-T58W IP phone Grey LCD Wi-Fi
Shop NowCisco IP Business Phone 8861, 5-inch WVGA Colour D...
Shop NowCisco IP Business Phone 8841, 5-inch Greyscale Dis...
Shop NowCisco IP Business Phone 8851, 5-inch WVGA Colour D...
Shop NowYealink Yealink-SIP-T87W
Shop NowYealink MP56 E2 Teams IP phone Grey LED Wi-Fi
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP Poly CCX 350 Business Media Phone f...
£209.22
£174.35
|
Popular
Cisco IP Business Phone 8841, 5-inch G...
£236.28
£196.90
|
Recommended
Cisco IP Business Phone 8861, 5-inch W...
£257.40
£214.50
|
Bestseller
Cisco IP Business Phone 8851, 5-inch W...
£257.40
£214.50
|
Hot Product
Cisco IP Business Phone 7811, 3.2-inch...
£188.17
£156.81
|
Mitel MiVoice 5340e IP phone Black LCD
£217.80
£181.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
848Z7AA
|
CP-8841-K9=
|
CP-8861-K9=
|
CP-8851-K9=
|
CP-7811-K9=
|
50006478
|
| Manufacturer |
HP Poly
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Mitel
|
| Product type |
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|