HP Professional Business Paper Glossy 200 g/m2 A4 (210 x 297 mm) 150 sheets
£25.81
£21.51
Professional Business Paper Glossy 200 g/m2 A4 (210 x 297 mm) 150 sheets
- Give your printed materials a professional look and feel. HP Professional Business Paper, Glossy provides printshop-quality output for all your marketing materials, from brochures to flyers and point-of-sale collateral.
- Print with FSC-certified[1] HP Photo Papers, sourced from sustainably managed forests according to Forest Stewardship Council standards. And your prints are recyclable as mixed paper.[2]
- HP Professional Business Paper, Glossy works with laser printers and is optimized for HP printers and Original HP Toner, for compelling brochures, flyers, and marketing materials.
More Information
| SKU | 7MV83A |
|---|---|
| EAN | 0193905504916 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Ideal for laser printer users and HP LaserJet printer owners producing flyers/handouts, brochures, and point-of-sale collateral.
Print projects with a professional look and feel on both sides. HP Professional Business Paper, Glossy is FSC certified[1] and provides crisp, black text and sharp color graphics on brochures, flyers, and marketing materials.
Print projects with a professional look and feel on both sides. HP Professional Business Paper, Glossy is FSC certified[1] and provides crisp, black text and sharp color graphics on brochures, flyers, and marketing materials.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Paper size | A4 (210x297 mm) |
| UNSPSC-code | 14111507 |
| Pallet weight (imperial) | 609.6 kg (1343.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1201.7 mm (47.2 x 31.5 x 47.3") |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 10.7 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 20193905504910 |
| Features | |
| Paper size | A4 (210x297 mm) |
| Weight | 2.03 kg |
| Compatible products | Works with laser printers, optimized for Original HP Toner |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 297 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 2.05 kg |
| Width | 297 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 31 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 609.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 10.7 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 609.6 kg |
| Weight | 2.03 kg |
| Country of origin | United States |
| Products per pallet | 270 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1199.9 x 800.1 x 1201.67 mm |
| UNSPSC-code | 14111507 |
| Pallet weight (imperial) | 609.6 kg (1343.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1201.7 mm (47.2 x 31.5 x 47.3") |
| Master (outer) cases per pallet | 54 pc(s) |
| Compatible products | Works with laser printers, optimized for Original HP Toner |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP Professional Business Paper Glossy...
£25.81
£21.51
|
Bestseller
Epson Matte Paper Heavy Weight, DIN A3...
£34.04
£28.37
|
Recommended
HP Enhanced Business Paper Glossy 150...
£20.90
£17.42
|
New
HP Professional Business Paper Glossy...
£31.75
£26.46
|
Hot Product
Sihl TrueColor printing paper Matt White
£26.04
£21.70
|
Sihl TrueColor printing paper Matt White
£21.94
£18.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7MV83A
|
C13S041261
|
CG965A
|
3VK91A
|
3334-36-30-2
|
3331-44-45-2
|
| Manufacturer |
HP
|
Epson
|
HP
|
HP
|
Sihl
|
Sihl
|
| Finish type |
N/A
|
Matt
|
N/A
|
N/A
|
Matt
|
Matt
|
| Recommended usage |
N/A
|
Inkjet printing
|
N/A
|
N/A
|
Inkjet printing
|
Inkjet printing
|
| Paper size |
A4 (210x297 mm)
|
A3 (297x420 mm)
|
A4 (210x297 mm)
|
A4 (210x297 mm)
|
N/A
|
N/A
|