HP ProStudio 4 All-in-One G1i 23.8 inch Desktop AI PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels 24 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Wi-Fi 7 (802.11be)
- Intel CoreTM Ultra 7 265T (up to 5.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 30 MB L3 cache, 20 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- 60.5 cm (23.8") diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, anti-glare, Low Blue Light, 250 nits, 99% sRGB, 23.8" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, anti-glare, Low Blue Light, 250 nits, 99% sRGB
- Intel Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 1 TB PCIe NVMeTM M.2 SSD
More Information
| SKU | D4KJ6EA |
|---|---|
| EAN | 0199896745833 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1]
Intel® multi-core processor
Configure your HP ProStudio 4 AiO for the perfect combination of power, performance, and value. Get an Intel® Core™ Ultra CPU to handle work tasks smoothly and reliably, featuring 13 TOPS NPU for enhanced video conferencing and more.[7]
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Frame, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[8]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.[10]
Large, immersive display
Get crystal-clear images and video on a large 23.8-inch display with up to Full HD resolution. Coupled with the optional touchscreen, bring new dimension to interacting with your PC.[11]
Speed up the basics of IT management
Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[12]
Enhanced meeting experience
Bring exceptional definition to virtual collaboration in varied settings with the 5 MP camera.[4]
Abundant ports for flexibility
With multiple ports, connect to varied accessories and ensure your AiO is enabled for productivity.[5,6]
Unified features boost output
Complete routine tasks, leaving time for all that fuels your enthusiasm with an Intel® CPU[2] and 13 TOPS NPU.[3]
Help protect our shared future
This HP ProStudio 4 AiO G1i uses 100% HP paper-based packaging from recycled or certified sustainable sources.[9]
Description
The HP ProStudio 4 AiO G1i Desktop AI PC empowers users with business-grade features that enhance collaboration and productivity, supporting seamless coordination. Easy plug and play set up with a small footprint allows workspace organization, while the Intel CPU[2] with a 13 TOPS NPU[3] and a 5 MP camera help users stay connected and achieve goals.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HD type | Full HD |
| Colour gamut | 99% |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| RGB colour space | sRGB |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor cache | 30 MB |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Hard drive | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Total megapixels | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Technical details | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Weight | 6.3 kg |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896745833 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896745833 |
| Power | |
| AC adapter power | 280 W |
| Multimedia | |
| Built-in camera | Yes |
| Total megapixels | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 750 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Width (with stand) | 539.6 mm |
| Depth (with stand) | 319.4 mm |
| Height (with stand) | 52.5 mm |
| Weight (with stand) | 6.3 kg |
| Weight | 6.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 750 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 14 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Packaging content | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 43211521 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD capacity | 1 TB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Display included | Yes |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
HP EliteOne 870 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500 68....
Shop NowHP OmniStudio X 27-cs0001na Intel Core Ultra 7 155...
Shop NowHP OmniStudio X 27-cs0000na Intel Core Ultra 7 155...
Shop NowHP OmniStudio X 32-c0001na Intel Core Ultra 7 155H...
Shop NowHP EliteStudio 8 G1i AI PC Wolf Pro Security Editi...
Shop NowHP EliteStudio 8 G1i AI PC Wolf Pro Security Editi...
Shop NowHP ProStudio 4 G1i AI PC Wolf Pro Security Edition...
Shop NowHP EliteStudio 8 G1i AI PC Wolf Pro Security Editi...
Shop NowHP ProStudio 4 G1i AI PC Wolf Pro Security Edition...
Shop NowHP OmniStudio X 32-c0002na Intel Core Ultra 7 155H...
Shop NowHP EliteOne 840 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 60....
Shop NowHP EliteOne 870 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 68....
Shop NowHP EliteOne 870 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 68....
Shop NowHP EliteOne 840 G9 Intel® Core™ i9 i9-14900 60....
Shop NowApple iMac 24-inch with Retina 4.5K display: M4 ch...
Shop NowHP EliteStudio 8 All-in-One G1i 27 inch Desktop AI...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP ProStudio 4 All-in-One G1i 23.8 inc...
£1,812.36
£1,510.30
|
Hot Product
Elo Touch Solutions I-Series E692244 A...
£1,641.49
£1,367.91
|
HP EliteOne 870 G9 Intel® Core™ i5 i5-...
£1,701.00
£1,417.50
|
Recommended
HP EliteOne 870 G9 Intel® Core™ i7 i7-...
£2,150.86
£1,792.38
|
HP EliteOne 870 G9 Intel® Core™ i7 i7-...
£1,897.81
£1,581.51
|
Bestseller
HP EliteOne 840 G9 Intel® Core™ i9 i9-...
£2,516.75
£2,097.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D4KJ6EA
|
E692244
|
A0YZ6EA#ABU
|
A0YZ4EA#ABU
|
A0YZ5EA#ABU
|
A0YZ7EA#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
Elo Touch Solutions
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Display diagonal |
23" to 27"
|
15" to 17"
|
27" and more
|
27" and more
|
27" and more
|
23" to 27"
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
2560 x 1440 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i9
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 10
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Total storage capacity |
1000GB to 2000GB
|
100GB to 250GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 2000GB
|
1000GB to 2000GB
|
1000GB to 2000GB
|
| Touchscreen |
N/A
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
8GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
| HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Quad HD
|
Full HD
|
Full HD
|
| Discrete graphics adapter |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|