HPE 600GB 6G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive internal hard drive 15000 RPM 3.5"
£48.60
£40.50
600GB 6G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive, Refurbished
More Information
| SKU | 516828-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063881309 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
Description
HP SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Track to track seek time | 0.2 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Track to track seek time | 0.2 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Average seek time | 3.5 ms |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110.7 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 188.7 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP 732427-001-RFB internal hard drive 1 TB 7200 RP...
Shop NowDELL ST1800MM0008- -EQ-REF internal hard drive 1.8...
Shop NowDELL 61H3H-EQ-REF internal hard drive 1.8 TB 10000...
Shop NowDELL 061H3H-EQ-REF internal hard drive 1.8 TB 1000...
Shop NowHuawei 02-310UGC-REF internal hard drive 1.2 TB 10...
Shop NowHPE 600GB hot-plug SAS internal hard drive 15000 R...
Shop NowHPE 600GB 12G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterp...
Shop NowHPE 653953-001-RFB internal hard drive 500 GB 7200...
Shop NowHPE J9F47A internal hard drive 900 GB 10000 RPM 2....
Shop NowHPE 900GB SAS MSA internal hard drive 10000 RPM 2....
Shop NowDELL 001M0D-REF internal hard drive 1.2 TB 10000 R...
Shop NowToshiba VideoStream V300 Bulk internal hard drive ...
Shop NowHPE 600GB hot-plug SAS internal hard drive 15000 R...
Shop NowHPE 600GB 12G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) SC Conver...
Shop NowHPE 765464-B21-RFB internal hard drive 1 TB 7200 R...
Shop NowDELL 01M0D-REF internal hard drive 1.2 TB 10000 RP...
Shop NowDELL ST2000NM0001-REF internal hard drive 2 TB 720...
Shop NowDELL ST600MP0005-EQ-REF internal hard drive 600 GB...
Shop NowDELL RF9T8 - REF internal hard drive 1.8 TB 10000 ...
Shop NowHPE M6625 600GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) Dual...
Shop NowDELL ST3450857SS-REF internal hard drive 450 GB 15...
Shop NowHPE M6625 600GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) Dual...
Shop NowToshiba P300 500GB internal hard drive 7200 RPM 64...
Shop NowDELL 0VTHDD-REF internal hard drive 1.8 TB 10000 R...
Shop NowDELL 2TRM4 - REF internal hard drive 1.8 TB 10000 ...
Shop NowDELL VTHDD-REF internal hard drive 1.8 TB 10000 RP...
Shop NowDELL 00WRRF-REF internal hard drive 1.8 TB 10000 R...
Shop NowDELL 0JY57X-REF internal hard drive 1.8 TB 10000 R...
Shop NowDELL 02TRM4-REF internal hard drive 1.8 TB 10000 R...
Shop NowDELL HDEBL82DAB51-REF internal hard drive 1.2 TB 1...
Shop NowDELL AL15SEB120NY-REF internal hard drive 1.2 TB 1...
Shop NowHPE 870753-B21 internal hard drive 300 GB 15000 RP...
Shop NowDELL 0WRRF-REF internal hard drive 1.8 TB 10000 RP...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 600GB 6G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch...
£48.60
£40.50
|
Popular
Toshiba P300 500GB internal hard drive...
£65.94
£54.95
|
Toshiba VideoStream V300 Bulk internal...
£65.94
£54.95
|
Recommended
HPE 765464-B21-RFB internal hard drive...
£48.60
£40.50
|
Hot Product
DELL 0JY57X-REF internal hard drive 1....
£53.46
£44.55
|
DELL 0VTHDD-REF internal hard drive 1....
£53.46
£44.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
516828-B21-RFB
|
HDWD105UZSVA
|
HDWU105UZSVA
|
765464-B21-RFB
|
0JY57X-REF
|
0VTHDD-REF
|
| Manufacturer |
HPE
|
Toshiba
|
Toshiba
|
HPE
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
Serial ATA III
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
N/A
|
PC
|
Surveillance system
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|