HPE Aruba Networking 8-port 1G/10GbE SFP+ MACsec v3 zl2 Module
£1,671.78
£1,393.15
HP 8-port 1G/10GbE SFP+ MACsec v3 zl2 Module
More Information
| SKU | J9993A |
|---|---|
| EAN | 0888182604311 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
Description
Information technology professionals rely on HP quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HP provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
Specifications
| Network | |
|---|---|
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Optical fiber | |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 8 |
| Performance | |
| Compatibility | HP 5400R zl2 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 750 g |
| Weight (imperial) | 0.748 kg (1.65 lbs) |
| Width | 261.6 mm |
| Depth | 206.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit |
| Compatibility | HP 5400R zl2 |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Weight (imperial) | 0.748 kg (1.65 lbs) |
| Ergonomics | |
| Connectivity LEDs | Yes |
| Indication | |
| Connectivity LEDs | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
HPE Aruba Networking 8-port 1G/10GbE S...
£1,671.78
£1,393.15
|
Cisco C9200-NM-4X= network switch modu...
£1,497.78
£1,248.15
|
Cisco C9300-NM-8X= network switch modu...
£1,866.85
£1,555.71
|
Cisco C9300-NM-2Y network switch module
£1,866.85
£1,555.71
|
Cisco C9300X-NM-8M= network switch mod...
£1,866.85
£1,555.71
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J9993A
|
C9200-NM-4X=
|
C9300-NM-8X=
|
C9300-NM-2Y=
|
C9300X-NM-8M=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|